Chłoniaki skórne

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
Asystentka

Chłoniaki skórne

Post autor: Asystentka »

Chłoniaki skórne to trudne do oceny klinicznej zmiany skórne
Należy pamiętać, że zmiany skórne nie powinny być smarowane preparatami kortykosteroidowymi przynajmniej przez dwa tygodnie przed planowaną diagnostyką - mówi prof. dr hab. Joanna Maj z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Dlatego tak trudno diagnozuje się chłoniaki skóry?

Chłoniaki pierwotnie skórne, grupa heterogennych nowotworów, wywodzących się w 65 % z dojrzałych limfocytów T skóry (cutaneous T-cell lymphoma – CTCL), w 25% z dojrzałych komórek B (cutaneous B-cell lymphoma – CBCL), a pozostałe – z komórek NK (natural killer), to przede wszystkim trudne do oceny klinicznej zmiany skórne. Najczęstszy z chłoniaków, ziarniniak grzybiasty na początku rozwoju przypomina inne choroby skóry: wyprysk rozsiany, atopowe zapalenie skóry, łupież czerwony mieszkowy, łuszczycę zwyczajną, a nawet świerzb i bielactwo.

To znaczy, że pierwszy problem występuje przy wstępnej ocenie zmian skórnych…

Tak, kolejny, to mało charakterystyczny na początku, obraz histologiczny tego chłoniaka. Często obserwuje się obraz łuszczycopodobny, liszajopodobny ( psoriasiform or lichenoid pattern) lub obraz przypominający przewlekły stan zapalny. Nie zawsze też biopsja ze zmiany skórnej jest właściwie pobierana. Należy pamiętać, że zmiany skórne nie powinny być smarowane preparatami kortykosteroidowymi, przynajmniej przez dwa tygodnie przed planowaną diagnostyką. Zgodnie z obecnymi wytycznymi powinno się także pobierać kilka wycinków jednocześnie np. ze zmiany naciekowej i ze świeżego wykwitu. Jeżeli obraz histologiczny nie odpowiada naszemu podejrzeniu klinicznemu, warto pacjenta obserwować i za jakiś czas powtórzyć badanie histologiczne.
Dużo prostsze w diagnostyce są chłoniaki B – komórkowe, w ich przypadku obraz histologiczny może przypominać tzw. rozrosty rzekomochłoniakowe, lecz decydujące jest immunofenotypowanie komórek nowotworowych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post