CHLORAN Plus

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

CHLORAN Plus

Post autor: Asystentka »

Zastosowanie

Preparat do płukania kanałów korzeniowych, zalecany do przepłukiwania kanałów zębów zarówno z żywą jak i martwą miazgą.

Usuwa resztki żywej i martwej miazgi podczas mechanicznego poszerzania kanału.
Oczyszcza kanał, łącznie z usuwaniem warstwy mazistej, aby odsłonić ujście kanalików zębinowych przed wypełnieniem kanału.
Zapobiega przebarwieniu zęba, które mogłoby nastąpić po wypełnieniu nie wypłukanego kanału.



Chloran Plus 3% działa litycznie w stosunku do martwych i żywych tkanek, rozpuszczając część organiczną warstwy mazistej. Działanie to dotyczy kanału głównego i kanałów bocznych, niedostępnych dla narzędzi.

Posiada właściwości czyszczące, działa wybielająco na tkanki twarde zęba.

Dzięki niższemu napięciu powierzchniowemu preparatu Chloran Plus 3% uzyskuje się bardziej skuteczne działanie w kanale korzeniowym.
Sposób postępowania z wyrobem

Chloran Plus 3% wprowadzić do kanału korzeniowego przy pomocy strzykawki z igłą z boczną perforacją lub przy pomocy aparatów dźwiękowych i ultradźwiękowych oraz kątnic ndodontycznych, z jednoczesnym opracowywaniem kanału.

Nie stosować bezpośrednio przed/po płukaniu kwasem cytrynowym, wydziela się chlor. Nie stosować bezpośrednio przed/po płukaniu chlorheksydyną, gdyż wytrąca się brunatny osad. Pomiędzy użyciem innych środków stosowanych do płukania kanałów korzeniowych przepłukać kanał wodą oczyszczoną.



♦ Znajdujący się w wyrobie podchloryn sodu przy kontakcie z substancją organiczną ulega inaktywacji. Aby zrekompensować to zjawisko, należy wydłużyć czas płukania kanału
i zwiększyć objętość używanego preparatu do około 10 ml, a w zębach wielokorzeniowych odpowiednio więcej.

♦ W celu pobrania wyrobu nakręcić końcówkę strzykawki na adapter butelki, butelkę przechylić i naciągnąć wyrób do strzykawki.

♦ Preparat wprowadzać do kanału za pomocą strzykawki typu luer-lock
z igłą zamocowaną w sposób zabezpieczający jej oddzielenie. Obowiązkowo stosować koferdam.

♦ Igłę należy wprowadzić na głębokość około 1,5 - 2 mm mniejszą niż długość robocza, a więc jej szczyt powinien znaleźć się w obrębie części wierzchołkowej kanału. Igła w kanale nie powinna się klinować. Podczas płukania należy zapewnić preparatowi odpływ.

♦ Podczas płukania kanału zachować ostrożność i nie stosować zbyt silnego strumienia płynu oraz nie wywierać zbytniego nacisku na tłok strzykawki. Może to spowodować przedostanie się wyrobu do tkanek okołowierzchołkowych i spowodować ich uszkodzenie objawiające się bólem, obrzękiem tkanek miękkich lub innymi objawami niepożądanymi.

♦ Zapobiegać kontaktowi podchlorynu sodu z błoną śluzową jamy ustnej, oczami oraz skórą poprzez stosowanie odpowiednich zabezpieczeń i rozważne postępowanie.

♦ Stężenia podchlorynu sodu powyżej 1% mogą działać toksycznie na ozębną.

♦ Podczas stosowania może wystąpić nadwrażliwość na podchloryn sodu. W związku z powyższym bardzo istotne jest, aby przed zastosowaniem podchlorynu sodu przeprowadzić wywiad z pacjentem w celu zdiagnozowania potencjalnej nadwrażliwości na środki wybielające (bazujące na NaOCl).

♦ Stosować wyłącznie narzędzia odporne na korozję.
Dostępne opakowanie

Zawartość netto: 200g
Warunki przechowywania

Przechowywać w dokładnie zamkniętym opakowaniu, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Dopuszczalny jest transport w temperaturze otoczenia nie dłuższy niż 7 dni.

Nieprzestrzeganie warunków przechowywania grozi uszkodzeniem opakowania i wyciekiem płynu.



Przechowywać w temperaturze od 2ºC do 8ºC.
Załączniki
chloran-plus-3.jpg
chloran-plus-3.jpg (19.69 KiB) Przejrzano 268 razy
ODPOWIEDZ