Cholesterol, czy jest groźny, jak obniżać

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Cholesterol, czy jest groźny, jak obniżać

Post autor: admin. med. »

Czy cholesterol jest potrzebny organizmowi?
Tak. Cholesterol niezbędny jest do budowy błon komórkowych. Z cholesterolu produkowane są hormony kory nadnerczy i hormony płciowe. Wątroba wytwarza z cholesterolu kwasy zółciowe, które wydzielane do jelita cienkiego biorą udział w trawieniu tłuszczu. Jednakże do spełnienia tych funkcji potrzeba niewiele cholesterolu. Cholesterol wytwarzany jest w wątrobie oraz dostarczany z pożywieniem. Najwięcej cholesterolu zawarte jest w produktach pochodzenia zwierzęcego. Wysoki poziom cholesterolu we krwi może być spowodowany zaburzeniami genetycznymi (tzw. rodzinna hipercholesterolemia) i/lub czynnikami środowiskowymi, czyli głównie nieprawidłową dietą.

Czy wysoki poziom cholesterolu we krwi jest niebezpieczny?
Tak. Wysokie poziomy cholesterolu we krwi zwiększają zagrożenie zawałem serca. Nadmiar cholesterolu przenika do ściany naczynia, gdzie gromadzi się. Powoduje to rozwój blaszek miażdżycowych, które zwężają światło naczynia. W wyniku tego mniej tlenu i składników odżywczych dostarczane jest do mięśnia sercowego. Prowadzi to do wystąpienia bólów za mostkiem, czyli objawów choroby wieńcowej. Gdy naczynie tętnicze zostanie zamknięte i przerwany zostanie dopływ krwi do danego odcinka mięśnia serca dochodzi do martwicy, czyli zawału mięśnia sercowego.

Czy każdy rodzaj cholesterolu jest groźny?
Nie. Cholesterol we krwi przenoszony jest w związkach białkowo-lipidowych zwanych lipoproteinami. Całkowity poziom cholesterolu jest sumą wszystkich rodzajów cholesterolu znajdujących się w lipoproteinach. Cholesterol przenoszony w lipoproteinach LDL jest cholesterolem "złym", gdyż jego duże ilości mogą zatkać naczynia krwionośne. Natomiast cholesterol zawarty w lipoproteinach HDL jest "dobrym" cholesterolem, gdyż jest to cholesterol usuwany z naczyń i transportowany do wątroby, skąd jest wydalany z organizmu. Zatem najlepiej jest mieć mało LDL cholesterolu a więcej HDL cholesterolu.

Czy cholesterol można obniżyć?
Tak. Stosując odpowiednią dietę, a w niektórych przypadkach leki, można obniżyć poziom cholesterolu. Najważniejsze jest ograniczenie spożycia produktów zwierzęcych, a zwłaszcza tłuszczów zwierzęcych, które powinno zastępować się olejami roślinnymi. Zwiększając spożycie warzyw, owoców i produktów zbożowych również można obniżyć cholesterol, gdyż zawierają one błonnik pokarmowy, który obniża poziom cholesterolu i glukozy. Dobrym źródłem błonnika są płatki owsiane i nasiona płesznika. Błonnik pokarmowy ma mało kalorii, daje uczucie sytości a zatem jest polecany dla osób odchudzających się. Korzystnie działa w cukrzycy i innych chorobach metabolicznych. Warzywa, owoce i produkty zbożowe są również dobrym źródłem witamin i składników mineralnych.

Czy obniżając cholesterol można zmniejszyć ryzyko zawału serca i miażdżycy?
Tak. Niezależnie od zastosowanych metod, obniżenie poziomu cholesterolu zapobiega i hamuje rozwój miażdżycy w naczyniach. W wielu programach badawczych z zastosowaniem odpowiednio dobranej diety oraz w programach z zastosowaniem leków obniżających cholesterol obserwowano zmniejszenie częstości występowania zawałów serca, przedłużenie życia i poprawę jakości życia , czyli mniej bólów wieńcowych.

Jaka jest rola witamin i składników mineralnych w zapobieganiu miażdżycy?
Witamina E, C i betakaroten zapobiegają utlenianiu lipoprotein LDL i dzięki temu zwalniają rozwój miażdżycy. Podobne właściwości ma selen i cynk. Utlenione LDL łatwiej przenikają do ściany naczynia. Witaminy z grupy B oraz kwas foliowy obniżają poziom homocysteiny we krwi, która również jest czynnikiem rozwoju miażdżycy. Niacyna obniża poziom LDL cholesterolu i podnosi HDL cholesterol. Ponadto obniża poziom triglicerydów, które także są czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej.

Kiedy podawać leki obniżające cholesterol?
Gdy poziom cholesterolu jest podwyższony lub gdy występują już objawy choroby sercowo-naczyniowej bądź innych chorób metabolicznych (cukrzyca, otyłość) wskazane jest uzupełnienie diety preparatami, które zawierają odpowiednie składniki zmniejszające poziom cholesterolu i rozwój miażdżycy.
Do takich preparatów należy VITRUM® CARDIO. Gdy postępowanie dietetyczne, ewentualnie wzbogacone w odpowiednie preparaty witaminowo-mineralne nie daje oczekiwanych efektów należy stosować leki obniżające cholesterol. Ale o tym decyduje lekarz.

Jakie poziomy cholesterolu są prawidłowe?
Za prawidłowe uznano:

cholesterol całkowity < 200 mg/dl (5,2 mmol/l),
LDLcholesterol < 135 mg/dl (3,5 mmol/l),
HDLcholesterol:
- kobiety > 40 mg/dl (1,0 mmol/l);
- mężczyźni > 35 mg/dl (0,9 mmol/l).

U osób z chorobą wieńcową należy dążyć do obniżenia LDL cholesterolu < 100 mg/dl (2,6 mmol/Ll).

Czy tylko wysoki cholesterol zwiększa ryzyko zawału serca?
Nie. Poza wysokim poziomem cholesterolu znane są inne czynniki zwiększające ryzyko rozwoju miażdżycy i zawału serca. Są to: palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, otyłość brzuszna, cukrzyca, wiek powyżej 45 roku życia u mężczyzn i powyżej 55 lat u kobiet oraz występowanie zawałów serca u członków rodziny. Ponadto niski poziom cholesterolu HDL oraz wysoki poziom triglicerydów, a także wysoki poziom homocysteiny.

Jak zmniejszyć ryzyko zawału serca?
Aby zmniejszyć ryzyko zawału serca należy obniżać poziom cholesterolu w surowicy i zwalczać inne czynniki ryzyka miażdżycy. Można to osiągnąć poprzez zwiększenie aktywności fizycznej, zaprzestanie palenia papierosów oraz zmianę spsobu żywienia. Preparaty witaminowo-mineralne takie jak VITRUM® CARDIO wzbogacają dietę w niezbędne składniki odżywcze.Gdy te metody postępowania są niewystarczające należy zgłosić się do lekarza, który zastosuje odpowiednie leki.

Obniżając cholesterol chronisz swoje serce VITRUM® CARDIO:

zawiera błonnik, lecytynę, beta-sitosterol, olej rybi, witaminy i składniki mineralne
- obniża poziom cholesteroli;
- chroni LDL przed oksydacją;
- uzupełnia niedobory witaminowe,
polecany w kuracji antycholesterolowej oraz profilaktyce zawałów serca i udarów mózgu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post