CHONDROPATIA choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroby reumatyczne, zwyrodnienia układu kostno-stawowego, stany zapalnymi tkanki łącznej, rozpoznanie, leczenie oraz zapobieganie.
admin. med.

CHONDROPATIA choroba zwyrodnieniowa stawów

Post autor: admin. med. »

DWUFAZOWY ZABIEG
W PATOLOGIACH ZWYRODNIENIOWYCH I POURAZOWYCH WSZYSTKICH STAWÓW

CO TO JEST CHONDROPATIA?
Chondropatia to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób zwyrodnieniowych, która dotyczy przede wszystkim stawów narażonych na obciążenia jak kolana z zaburzeniami regresywnymi chrząstki stawowej, głowy kości stawowych, torebki, wiązadeł, błony maziowej, mięśni i ścięgien okołostawowych. Powoli niszczy chrząstkę, gładka i giętka tkankę, która otacza kości stawów, pozwalając im na ślizganie bez pocierania jedna o druga.

Pacjent odczuwa bóle stawowe, utrzymujące się lub nawracające, które ograniczają ruch chorego stawu, z towarzyszącym czasami obrzękiem tego stawu.



PRZYCZYNY CHONDROPATII
Poza naturalnym procesem zwyrodnieniowym wynikającym ze starzenia się, obciążenia związanego z otyłością i niektórymi pracami, które angażują zwłaszcza stawy, początki chondropatii mogą wynikać z:



Zwyrodnieniowych chondropatii miejscowych i ogólnoustrojowych
Chondropatii pourazowych
Chondropatii jatrogennych (NLPZ lub kortyzonowe)

CHOROBY
ZWYRODNIENIOWEH CHONDROPATIE MIEJSCOWE I OGÓLNOUSTROJOWE
Poczatkowa przyczyna chondropatii charakteryzuje sie bolem, ograniczeniem ruchów i postepujacym pogorszaniem Causa się jakości zycia.

CHONDROPATIE POURAZOWE
Powtarzające się urazy stawu kolanowego, jak przy niektórych formach sportu, mogą spowodować uszkodzenia chrząstki rzepki, i w konsekwencji bóle o różnym natężeniu i zjawisko odbitej inhibicji odpowiedzialnej za amiotrofię całego mięśnia czworogłow

CHONDROPATIE JATROGENNE (NLPZ LUB KORTYZONOWE)
Leki przeciwzapalne (NLPZ lub kortyzonowe) nie mają jasno udokumentowanych w piśmiennictwie naturalnych przyczyn chondropatii. Charakteryzują się wysokim stopniem toksyczności, podrażniają przede wszystkim żołądek.

UTRATA REOLOGICZNYCH WŁAŚCIOWOŚCI PŁYNU MAZIÓWKOWEGO

U pacjentów cierpiących na chondropatie istnieje widoczna redukcja właściwości wiskoelastycznych płynu maziówkowego.

Najczęstsze konsekwencje to:
• SYNDROM POCIERANIA
• WZROT KWAŚNYCH FOSFATAZ
• WZROST INTERLEUKIN
• ZWIEKSZENIE SIĘ STEŻENIA METALOPROTEINAZ MACIERZY
• REDUKCJA PRODUKCJI TLENKU AZOTU
• REDUKCJA PRODUKCJI TLENKU AZOTU
• REDUKCJA PRODUKCJI PROTEOGLIKANÓW
• INTENSYFIKACJA MOZLIWOŚCI MIGRACJI I AGRESYWNOŚCI MAKROFAGÓW

ZAPALENIE STAWÓW I WISKOSUPLEMENTACJA

Leczenie dla tego typu patologii może być wielorakie jak np. rehabilitacja mięśni, zmniejszenie masy ciała, leczenie farmakologiczne niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, infiltracje leków kortyzonowych i leczenie wewnątrz-stawowe kwasem hialuronowym (wiskosuplementacja). Wiskosuplementacja początkowo miała na celu tylko zmniejszenie symptomatologii bólowej, natomiast okazała się skuteczna zarówno na poziomie leczniczym i w profilaktyce, co uzasadnione jest faktem, że wysokie właściwości wiskoelastyczne kwasu hialuronowego leżą u podstaw smarowania i amortyzacji płynu maziowego. Kwas hialuronowy poza tym pełni rolę ochronną dla tkanek, ograniczając penetrację komórek zapalnych czy enzymów proteolitycznych.

KWAS HIALURONOWY – nie tylko zwykły „smar”, ale substancja regulująca trofizm

1_ Zwyrodnienie stawu kolanowego, lub gonartroza to najczęstsza choroba kolana i ma tendencje obustronne. Jest przewlekłą chorobą zwyrodnieniową, która może doprowadzić do poważnego unieruchomienia.
2_ Zwyrodnienie stawu ramiennego jest prawie zawsze pourazowe lub drugorzędne w wyniku dysplazji, zapalenia stawu ramiennego, osteochondromatozy, wysuszającego zapalenia chrząstki stawowej lub nawet w wyniku martwicy głowy kości ramiennej.
3_ Coxartroza, zwyrodnienie stawu biodrowego, towarzyszy mu miejscowy ból i bardzo często współtowarzyszy ból w pachwinie, po wewnętrznej stronie uda i w kolanie.
4_ W zwyrodnieniu dłoni najbardziej obciążone stawy międzypaliczkowe bliższe, stawy międzypaliczkowe dalsze i staw nadgarstkowo- śródręczny.
Kwas hialuronowy jest jednym z podstawowych składników ludzkiego ciała. Znajduje się praktycznie we wszystkich tkankach, stad łatwo zrozumieć jak ważną role pełni wewnątrz chrząstki, a w szczególności w płynie maziowym, który zapewnia mu właściwości smarownicze, amortyzujące i przeciwzapalne.

Mechanizmy działania kwasu hialuronowego zależą od jego stężenia i udowodniono, ze ten parametr ma wpływ na egzogenny kwas hialuronowy, który ma zdolność przechodzenia przez błonę maziową, ilość ta jest odwrotnie proporcjonalna do stężenia kwasu hialuronowego.

Doświadczenie kliniczne dowodzi, że leczenie iniekcyjne osiąga największą skuteczność kiedy zabieg jest wykonywany w DWÓCH FAZACH:

1_ FAZA NEUTRALIZACJI: Infiltracje większego stężenia kwasu hialuronowego
2 zabiegi w tygodniowych odstępach REGENFLEX® STARTER.
Cel : Neutralizacja warunków patologicznych i zwiększenie gęstości płynu maziowego- szybka poprawa symptomatologii i wyraźne ograniczenie uszkodzenia funkcjonalnego – zmiana środowiska chemicznego.
2_ FAZA STYMULACJI: infiltracje mniejszego stężenia kwasu hialuronowego, 1 iniekcja wewnątrz-stawowa a odstępach tygodniowych przez 3 tygodnie REGENFLEX, zaraz po zakończeniu podawania REGENFLEX® STARTER.

Cel: działanie odbudowujące i kontrola patologii w średnim i długim okresie – odzyskanie homeostazy metabolicznej i reologicznej stawu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post