Chora z bólami podbrzusza prawego

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Chora z bólami podbrzusza prawego

Post autor: admin. med. »

Chorą przyjęto do Oddziału Chirurgiczego z powodu bólów podbrzusza prawego bez zaburzeń oddawania gazów i stolca, które trwały od 2 dni. Liczba leukocytów (7500/mm) i badanie ogólne moczu były w normie. Przed rokiem u pacjentki usunięto macicę z powodu mięśniaków.

W sonografii jamy brzusznej zaobserwowano twór hiperechogeniczny w rejonie kątnicy , do którego uchodziło nie poszerzone jelito biodrowe.Pozostałe narządy jamy brzusznej nie budziły zastrzeżeń, w szczególności nie stwierdzono powiększonych węzłów chłonnych krezki, a także hiperwaskularyzacji uwidocznionej zmiany w opcji doplera mocy.
Odpowiedź: częściowe wgłobienie jelita krętego z obrzękiem zastawki krętniczo-kątniczej.

Chirurg stwierdził, że wgłobieniu uległa tylko część obwodu jelita krętego (które łatwo odprowadził), natomiast imponowała swą wielkością zastawka krętniczo-kątnicza i z niej pobrał wycinki. Wynik badania histologicznego: drobne skrzepy krwi oraz fragmenty tkanki tłuszczowej z obecnością krwotocznej zawartości i skąpym naciekiem zapalnym. W wyciętym przy okazji wyrostku robaczkowym rozpoznano: appendicitis simplex. Po 6 miesiącach w kontrolnym badaniu USG nie znaleziono żadnych odchyleń a pacjentka czuła się dobrze.

Wgłobienie krętniczo-kątnicze jest zdecydowanie rzadziej widywane u dorosłych niż u dzieci i spowodowane jest istnieniem pierwotnej patologii zaburzającej perystaltykę jelit; najczęściej są to nowotwory, głównie rak, polipy, powiększone węzły chłonne, zrosty. U naszej chorej takiej przyczyny nie znaleziono; chirurg myśląc o rakowiaku pobrał wycinki. Obraz USG wgłobienia też nie był typowy i zapewne wynikał z częściowej inwaginacji.

W znanym nam piśmiennictwie dotyczącym ultrasonografii nie ma prac poświęconych wyglądowi zastawki krętniczo-kątniczej w warunkach prawidłowych i patologii. Jeden z autorów tego opracowania (A.S.) z tego powodu był sprawcą błędu fałszywie dodatniego, kiedy rozpoznał guz kątnicy zamiast tego elementu anatomicznego. Z naszych obserwacji wynika, że zastawka krętniczo-kątnicza jest rzadko wykrywana u badanych bez oczyszczenia przewodu pokarmowego, gdyż nie wyróżnia się od otaczających mas kałowych, a prawie stała obecność gazu w kątnicy radykalnie zmniejsza szanse na jej uwidocznienie. Sytuacja się poprawia po wcześniejszym zastosowaniu środków przeczyszczających i (lub) zmniejszających napięcie powierzchowne; wówczas to w ujściu jelita krętego do kątnicy pojawia się twór hiperechogeniczny średnicy około 2 cm niekiedy wykazujący lekki ruch związany z działaniem środka drażniącego.

U zaprezentowanej chorej na podstawie badania USG nie dało się rozstrzygnąć z jaką patologią mamy do czynienia, natomiast lokalizacja zmiany została trafnie określona.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post