„Choroba? Pracuję z nią!”

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

„Choroba? Pracuję z nią!”

Post autor: Asystentka »

Postęp w medycynie pozwolił zapanować nad wieloma chorobami, czyniąc z nich choroby przewlekłe. Chorzy korzystający ze skutecznego, długoterminowego leczenia, nie muszą rezygnować z dotychczasowego życia, w tym z aktywności zawodowej.
Medexpress
2017-05-25 11:50

W Europie z roku na rok rośnie liczba chorych przewlekle. Żadna gospodarka nie może pozwolić sobie na brak aktywności zawodowej tak dużej grupy osób. Wyzwanie to podjęli Pracodawcy RP oraz środowisko pacjentów - organizatorzy kampanii „Choroba? Pracuję z nią!” Jej celem jest przeciwdziałanie wykluczaniu chorych przewlekle z życia zawodowego.
Ostatni raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pokazuje, że osoby chore przewlekle wciąż mają problem ze znalezieniem pracy. Średni współczynnik zatrudnienia osób zdrowych wynosi 74 procent. Dla chorujących przewlekle spada on do 70 procent, a w przypadku chorych na 2 choroby współistniejące nawet do 50 procent!

- W strategii na rzecz zatrudnienia i wzrostu gospodarczego „Europa 2020”, wśród celów, jakie UE chce osiągnąć do 2020 r. znalazł się współczynnik zatrudnienia na poziomie 75 procent wśród osób w wieku 20-64 lata. Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że blisko 1/4 osób w wieku produkcyjnym w Europie choruje przewlekle, zrozumiemy, że musimy stworzyć odpowiednie warunki, aby ci, którzy mimo choroby i leczenia chcą pracować, mogli znaleźć zatrudnienie. To wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć i my chcemy to zrobić – mówi Arkadiusz Pączka, Dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP

Pracodawcy RP, pacjenci i lekarze postanowili rozpocząć kampanię „Choroba? Pracuję z nią!”.
Dla pacjenta praca oznacza, że życie mimo choroby toczy się dalej: to stały dochód, normalność, uczestnictwo w życiu społecznym. Ale godzenie obowiązków zawodowych z leczeniem nie jest proste. Dlatego pracodawca powinien wykazać odpowiednią elastyczność, oferując np. możliwość pracy z domu, pracę w niepełnym zakresie (np. na tzw. „pół etatu”) czy ruchome godziny pracy. Także lekarz prowadzący leczenie może pomóc pacjentowi, proponując terapię, która będzie nie tylko skuteczna i bezpieczna, ale także oszczędzająca czas pacjenta. Tak dzieje się np. w przypadku terapii podskórnych stosowanych np. w niektórych w chorobach nowotworowych czy RZS.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post