Choroba Scheuermanna

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Choroba Scheuermanna

Post autor: admin. med. »

Choroba Scheuermanna jest „rozwojowym" rodzajem kyfozy. Oznacza to, że rozwija się w trakcie wzrostu ciała. Prawidłowe kręgi mają kształt prostokątny i są ułożone jeden na drugim jak cegły, z miękką poduszeczką w postaci krążka międzykręgowego między każdą ich parą. W przebiegu choroby Scheuermanna przednia część kręgów ulega pochyleniu i przyjmują one kształt klinowaty. Powoduje to pochylenie się kręgosłupa w przód w większym stopniu niż u zdrowej osoby. Choroba Scheuermanna rozwija się u nastolatków, gdy ich kości dalej jeszcze rosną. Stwierdza się ją u około 1% ludzi z tej grupy wiekowej i występuje u chłopców równie często, jak u dziewcząt.

Co powoduje chorobę Scheuermanna
Przyczyna choroby Scheuermanna nie została dotychczas poznana, jednak istnieje wiele teorii na temat sposobu jej rozwoju. Scheuermann, duński radiolog, sugerował, że problem powstaje, ponieważ chrząstki w kręgosłupie obumierają z powodu braku dopływu krwi. Sugerował, że powoduje to przerwanie wzrostu kości w trakcie rozwoju, co prowadzi do przyjmowania przez chore kręgi klinowatego kształtu.

Większość badaczy uważa, że proces ten rozpoczyna się w wyniku jakiegoś uszkodzenia obszaru wzrostowego kręgów. To uszkodzenie może być spowodowane przez zaburzenie kręgów w okresach przyspieszenia wzrastania w okresie dojrzewania. Wielu specjalistów od kręgosłupa uważa również, że w rozwoju choroby Scheuermanna pewną rolę odgrywa nieprawidłowa mechanika kręgosłupa (jego struktura i funkcja). Inni sugerują, że do zniekształcenia może się przyczyniać łagodna forma osteoporozy. Jako potencjalne przyczyny rozważano też patologie mięśniowe. Wydaje się również, że istnieje predyspozycja genetyczna do tej choroby – czyli istnieje tendencja do jej częstszego występowania w niektórych rodzinach.

Scheuermann zauważył początkowo to zniekształcenie kręgosłupa u pracowników rolnych, którzy często pracowali w pozycji zgarbionej lub pochylonej. Doprowadziło to do postawienia pytania, czy nieprawidłowa postawa ciała może prowadzić do pogłębienia kyfozy. Chociaż pytanie to wydaje się logiczne, związku pomiędzy przyjmowanym zazwyczaj ułożeniem ciała a omawianym zniekształceniem nigdy nie potwierdzono. Wykazano jednak, że nieprawidłowa postawa przyczynia się do pogarszania się omawianego problemu. Dlatego jej skorygowanie może czasem pomóc w skorygowaniu nieprawidłowej kyfozy.
Objawy choroby Scheuermanna
Objawy choroby Scheuermanna rozwijają się na ogół mniej więcej w okresie dojrzewania, czyli w wieku od 10 do 15 lat. Trudno dokładnie stwierdzić, kiedy problem ten się zaczyna, ponieważ prześwietlenia rentgenowskie nie wykazują zmian, zanim dziecko nie ukończy 10 lub 11 roku życia. Chorobę Scheuermanna wykrywa się często, gdy rodzice zauważają, że dziecko ma nieprawidłową postawę lub się garbi. Dziecko może odczuwać ból i zmęczenie mięśniowe w połowie pleców. Ból rzadko powoduje wówczas niepełnosprawność i rzadko jest wówczas dokuczliwy, chyba że istnieje rzeczywiście znaczne zniekształcenie.

Choroba Scheuermanna rozwija się zazwyczaj powoli. W stadium na tyle zaawansowanym, że zaokrąglone plecy stają się zauważalne, zaniepokojony rodzic lub nauczyciel sugeruje wizytę u lekarza. To właśnie, a nie obecność bólu, prowadzi do uzyskania przez dzieci pomocy medycznej. Dla porównania, dorośli, u których rozwinie się choroba Scheuermanna we wczesnym etapie życia, poszukują pomocy, ponieważ zniekształcenie kręgosłupa staje się niezwykle dokuczliwe.

U osób z chorobą Scheuermanna dochodzi często do usztywnienia krzywizny kręgosłupa. Skrzywienie pogłębia się przy wykonywaniu skłonów i tylko częściowo może zostać skorygowane podczas stania w pozycji wyprostowanej. Ból zwiększa się na ogół z czasem i z ciężkością zniekształcenia. W przybliżeniu jedna trzecia osób z chorobą Scheuermanna ma również skoliozę. Skolioza jest innym rodzajem zniekształcenia kręgosłupa, które występuje zazwyczaj u nastolatków. Gdy patrzy się na prześwietlenia rentgenowskie z przodu, widać skrzywienie kręgosłupa na boki – przyjmuje on kształt litery „S” zamiast linii prostej.

Osoby z chorobą Scheuermanna zazwyczaj nie mają problemów z nerwami spowodowanych zniekształceniem kręgosłupa. Jednak w przypadku jego znacznego zaokrąglenia może dochodzić do ucisku narządów klatki piersiowej – serca i płuc – oraz brzucha. Może to powodować bóle w klatce piersiowej, duszność i zmniejszenie apetytu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post