Ciąża z tygodnia na tydzień.Objawy i zachowania

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Ciąża z tygodnia na tydzień.Objawy i zachowania

Post autor: admin. med. »

Pierwsze tygodnie ciąży to istna huśtawka emocjonalna. Sposobem na stuprocentowe potwierdzenie ciąży jest badanie ultrasonograficzne wykonane w 5 - 6 tygodniu po zapłodnieniu.
Do tego czasu możliwe jest uzyskanie wyniku za pomocą testu ciążowego (nawet od 10 dnia ciąży), jednak jego wynik tylko w 90 % jest pewny. Wśród prawdopodobnych objawów ciąży najpopularniejszym jest zatrzymanie się miesiączki, mogące jednak być wynikiem innych czynników, takich jak zmiana klimatu, wagi ciała, choroba lub stres. Objawy takie jak poranne nudności, nagła utrata lub przybranie wagi, zachcianki żywieniowe czy obolałe piersi mogą, ale nie muszą świadczyć o ciąży.
Czas do 4 tygodnia
Młoda mama powinna wykluczyć ze swojej diety używki już na kilka tygodni przed planowaną ciążą. Jeśli jest już za późno, należy pamiętać, by alkoholu, kofeiny i papierosów unikać od momentu, w którym ciąża jest pewna. Należy również skonsultować z lekarzem wszystkie przyjmowane leki.
Już na tym etapie duże znaczenie ma sposób odżywiania się kobiety. Dostarczanie odpowiednich dawek witamin i składników odżywczych takich jak kwas foliowy (zapobiega wadom rozwojowym), kwasy omega-3 i żelazo pomoże w jak najlepszym rozwoju dziecka i poprawi samopoczucie mamy.
Warto zacząć unikać pokarmów takich jak surowe mięso, ryby i jajka, które mogą zawierać szkodliwe dla płodu bakterie. Te same pokarmy po obróbce cieplnej stanowić będą jednak świetne uzupełnienie ciążowej diety.
Przyszłe dziecko to na razie blastocysta, czyli zbór szybko rozmnażających się komórek. Póki co zarodek ma wielkość ziarnka cukru.
W 4 tygodniu mogą pojawić się objawy takie jak wrażliwość piersi, bóle głowy i pleców, jednak nie wszystkie kobiety je odczuwają.
Czas do 8 tygodnia
U maleństwa formują się oczy i uszy, jego serce bije i pompuje krew, a zarodek nadal jest nie większy niż ziarnko pieprzu. Od tej pory zaczyna się jego spektakularny wzrost. Już w 6 tygodniu podwoi swoją objętość.
U jego mamy już na tym etapie mogą pojawić się silne wahania nastroju. Wywołują je zmiany hormonalne i są w tym czasie zupełnie naturalne. Najlepszym sposobem na ich ukojenie jest wsparcie najbliższych i techniki relaksacyjne takie jak niezbyt forsująca joga czy praca z oddechem.
Na skutek zwiększonej produkcji estrogenu i progesteronu piersi i sutki stają się bardziej nabrzmiałe i część kobiet musi zaopatrzyć się w biustonosz o większym rozmiarze.
U wielu kobiet pojawiają się też poranne mdłości i nadwrażliwość na określone zapachy lub pokarmy. Potrawy do tej pory ulubione mogą odpychać, pojawiają się też "zachcianki", co według niektórych jest sygnałem organizmu, na temat składników mineralnych, których mu brakuje. Odpowiedzią na mdłości powinno być regularne spożywanie małych porcji świeżych pokarmów pełnych błonnika, tzn. warzyw, owoców, kasz, pełnoziarnistego pieczywa. Taka dieta zapobiegnie też hemoroidom, zgadze i zaparciom, na które skarży się wiele ciężarnych kobiet.
Na tym etapie mogą pojawiać się plamienia krwią, co może być nieszkodliwym objawem, jednak może też oznaczać poronienie lub wystąpienie ciąży pozamacicznej. Koniecznie należy skonsultować je więc z lekarzem.
Czas do 11 tygodnia
Zalążek w brzuchu kobiety rośnie teraz w imponującym tempie: o milimetr dziennie! Pojawiają się palce u rąk i nóg.
Ciąża nadal jest niewidoczna, choć możliwe jest lekkie przybranie na wadze w pasie. Niektóre kobiety jednak w tym czasie chudną, bo składniki odżywcze z pokarmu organizm przekazuje dziecku, a apetyt jeszcze nie przybiera na sile jak w późniejszych tygodniach.
Na brzuchu i piersiach pojawiają się coraz bardziej widoczne żyły. Powodem jest zwiększony przepływ krwi, która stara się dostarczyć składników odżywczych jednocześnie mamie i dziecku.
W tym czasie można wykonać badania prenatalne, aby dowiedzieć się, czy dziecko nie cierpi na żadne choroby genetyczne. Szczególnie poleca się je kobietom po 35 roku życia i tym, które w rodzinie miały przypadek zachorowań np. na mukowiscydozę.
Z powodu hormonów możliwe jest zmniejszone lub zwiększone libido, co jest objawem całkowicie naturalnym. Pary, które chcą decydować się na seks w tym czasie nie powinny się obawiać, że zaszkodzą przyszłemu dziecku.
czas do 15 tygodnia
Zaczyna się drugi trymestr ciąży. Dziecko jest wielkości pomarańczy i szybko rośnie; zaczyna przypominać prawdziwego bobasa: fika koziołki, ssie kciuk i robi miny.
U mamy mogą pojawić się zawroty głowy lub omdlenia a także drętwienie kończyn. To dlatego, że organizm wciąż pobiera duże ilości składników odżywczych, by dostarczyć ich dziecku, a rosnący płód naciska na organy wewnętrzne i - np. przy siedzeniu - zaczyna utrudniać przepływ krwi do kończyn. Brzuch zaczyna się w widoczny sposób powiększać, co może przeszkadzać w spaniu na nim. Najlepiej zrezygnować z tej pozycji i wybrać spanie na plecach lub na boku.
Warto umówić się w tym czasie na USG, co pozwoli zobaczyć dziecko po raz pierwszy.
Część kobiet zastanawia się, czy powinny rezygnować z zajęć takich jak sport i praca fizyczna? Jeśli czują się dobrze, płód rozwija się prawidłowo i nie zamierzają się nadmiernie forsować (start w maratonie odpada), nie ma przeciwwskazań dla aktywności fizycznej. Czujność powinny zachować panie, które wcześniej poroniły lub mają uzasadnione obawy co do zdrowia swojego lub płodu.
czas do 20 tygodnia
Dziecko ma już wykształcone i widoczne organy płciowe, co powinno być widoczne przy badaniu USG. Zaczyna też kopać, dając mamie codzienny dowód swojego istnienia.
Ustępują objawy pierwszego trymestru ciąży, takie jak poranne mdłości. W zamian pojawia się jednak wzmożony apetyt. Przy okazji warto wiedzieć, że wbrew powszechnej opinii przyszła mama nie musi "jeść za dwoje". Dodatkowo powinna dostarczać sobie 300 kalorii dziennie na każde dziecko. Przyszła mama nie powinna jednak obsesyjnie myśleć o dodatkowych kilogramach - na tym etapie przybywa ich ok. 5 i jest to zupełnie normalne.
Brzuch rośnie, co dla wielu kobiet może być sytuacją na tyle nową, że początkowo trudno im zachować równowagę. Powinny zrezygnować z obcasów i uważać na siebie - urazów brzucha powinno się unikać od tego czasu jak ognia. Na rosnącym brzuchu cierpi kręgosłup, co niestety nie zmieni się do końca ciąży. Receptą mogą być ciepłe kąpiele, masaże i lekka gimnastyka. Od 18 tygodnia ciężarna może odczuwać też wzmożoną ochotę na sen - warto robić sobie drzemki w ciągu dnia.
Na brzuchu pojawia się ciemna linia, na skórze plamy pigmentacyjne, co jest odpowiedzią skóry na hormony a po części też promienie słoneczne. Warto zaopatrzyć się w krem z filtrem przeciwsłonecznym i nie przejmować się tym - przebarwienia po ciąży zbledną lub znikną. Hormony przyczyniają się też do opuchlizny błony śluzowej w nosie. Pomogą płukanki z soli a leki należy przyjmować tylko po konsultacji z lekarzem.
To dobry moment, by rozejrzeć się za szkołą rodzenia - niektóre mają długą listę chętnych.
czas do 24 tygodnia
Dziecko ma długość cukinii i uformowane rzęsy i brwi. Przyszła mama może zacząć z nim rozmawiać - według badań puszczanie spokojnej muzyki klasycznej i rozmowa ma dobry wpływ na rozwój.
U wielu kobiet pojawiają się rozstępy - ciemne prążki to reakcja skóry na jej nadmierne rozciąganie. Zapobiegną i nieco rozjaśnią powstałe już linie kremy silnie odżywcze i te przeciw rozstępom.
W tym czasie pojawia się często zakażenie pęcherza, które wywołuje zmieniający się układ macicy w jamie brzusznej i zwiększona podatność na infekcje. Sprawdzone recepty to odpowiednie nawadnianie organizmu, dbanie o higienę intymną i rezygnacja z bielizny z sztucznych tworzyw.
Puchną też stopy i palce, więc nie tylko może zwiększyć się rozmiar buta, ale pierścionki i biżuteria zaczynają wpijać się w ciało. Warto pozbyć się ich wcześniej lub zamienić na luźniejsze. Opuchlizna około 24 tygodnia ciąży może wywołać zespół cieśni nadgarstków. Osoby wykonujące powtarzalne prace dłońmi (szycie, pisanie na klawiaturze) mogą narzekać na ich mrowienie i drętwienie. Warto robić przerwy i rozciągać ręce.
czas do 27 tygodnia
Istota w brzuchu ma paznokcie i wygląda jak noworodek, choć nie ma jeszcze wykształconych w pełni płuc.
W tym czasie lekarz może zalecić wykonanie badania DTTG – doustnego testu tolerancji glukozy. Test służy wykryciu cukrzycy ciążowej, która dotyka 2-5 proc. kobiet w ciąży.
Jeśli u ciężarnej pojawia się problem z nietrzymaniem moczu wywołany naciskiem wnętrza brzucha na pęcherz, powinna ćwiczyć mięśnie Kegla, napinając je i wytrzymując tak kilka sekund.
Warto zacząć myśleć o wyprawce.
czas do 32 tygodnia
Zaczyna się teraz gwałtownie rozwijać mózg dziecka. To początek trzeciego trymestru i największej niewygody matki: dziecko kopie w brzuchu, ciało puchnie, każda pozycja jest niewygodna.
W 29 tygodniu na nogach 40 % kobiet pojawiają się żylaki. Unikną ich panie, które nie będą zbyt długo stały i przebywały w jednej pozycji, za to często będą umieszczać nogi wyżej, niż resztę ciała.
Zdrowa dieta wciąż jest ważna, tak jak dostarczanie sobie dużych ilości witamin i minerałów. Ponieważ organizm wiele z nich "oddaje" dziecku, może pojawić się duże osłabienie.
Ok. 30 tygodnia mogą powrócić objawy z początku ciąży - w tym bolące piersi. Jest tak dlatego, bo są one już gotowe do produkcji mleka. Niektórym paniom ulgę przynosi korzystanie z miękkiego stanika do karmienia.
Powracającą zgagę zwalczają z kolei eliminując drażniące produkty: bardzo ostre, nadmiernie słone i słodkie. W 32 tygodniu z piersi zaczyna się sączyć żółta substancja, poprzedzająca produkcję mleka.
Zmniejsza się objętość płuc, ponieważ dziecko zajmuje coraz więcej miejsca w brzuchu. Stąd uczucie, że nie można nabrać pełnego oddechu. Powinno minąć po kilku tygodniach, gdy dziecko umiejscowi się w dole brzucha przygotowując się do porodu.
czas do 36 tygodnia
Pojawiają się tzw. skurcze ćwiczebne, trwające kilkadziesiąt sekund skurcze macicy, mające przygotować kobietę do porodu. Część pań boi się, że oznaczają one początek rodzenia. Tak jest tylko w wypadku, gdy towarzyszą im odchodzące wody płodowe.
Brzuch jest już bardzo duży, tak jak przebywający w nim bobas. Już 99 % dzieci urodzonych w 35 tygodniu ciąży może samodzielnie przeżyć poza brzuchem mamy!
Bezsenność to zmora ponad 75 proc. kobiet w ciąży. Przyczyniają się do tego przemiany hormonalne, wycieczki do toalety, drętwienie nóg, zgaga, niewygoda związana z nową figurą i niepokój o potomka. Jedynym pocieszeniem jest obietnica, że po porodzie - już za kilka tygodni! - bezsenność szybko minie.
W 34 tygodniu może pojawić się suchość oka wywołana hormonami, dlatego należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych, bo wywołują dyskomfort.
Warto przypomnieć sobie wszystkie informacje i uaktualnić plany dotyczące porodu - to już niedługo.
do czasu do porodu
Od 37 tygodnia ciąża jest już uważana za donoszoną, co oznacza że poród może rozpocząć się w każdej chwili. Dziecko i mama niecierpliwią się, dlatego bobas intensywnie kopie, a przyszła mama jest naprawdę wykończona. To czas, który powinien być przeznaczony na relaks, którego na pewno zabraknie mamie po porodzie.
Warto obserwować, czy pojawiły się symptomy porodowe i być przygotowaną na akcję porodową.
Na szczęście wody płodowe jedynie u 15 % kobiet odchodzą tak, jak na filmach (w niewłaściwym miejscu i czasie). Zwykle jest to tylko sączenie się bezbarwnego i bezwonnego płynu, który pozwoli rozpoznać początek porodu.
Dziecko wywróci życie mamy do góry nogami już na zawsze. Dlatego ostatnie tygodnie powinna ona przeznaczyć na spełnianie własnych zachcianek i odpoczynek.
źródło:medigo
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post