Cienie pod oczami. Skąd się biorą? i co robić?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Cienie pod oczami. Skąd się biorą? i co robić?

Post autor: admin. med. »

Skąd się biorą cienie pod oczami?

Oczy są zwierciadłem duszy. To powiedzenie jest aktualne ze wszech miar nie tylko jako artystyczna metafora.
To po oczach rozpoznajemy szczęście ich właściciela. Ale to w oczach odbijają się również negatywne skutki złego stylu życia, chorób i zmęczenia.
Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, wrażliwa i znacznie cieńsza niż na pozostałej części twarzy. Budowa skóry w okolicach oczu różni się od innych miejsc brakiem gruczołów łojowych, małą ilością komórek tłuszczowych oraz słabszym drenażem naturalnym. Stąd też większa jej wrażliwość na powstawanie zmarszczek, sińców i obrzęków, potocznie zwanych „workami pod oczami".
Problem złego wyglądu skóry w okolicach oczu to problemem kosmetyczny. Ale zdarza się, że to natura obdarza nas taką urodą.
Cienie pod oczami mogą być naczyniowe lub barwnikowe.
Cienie naczyniowe spowodowane są uwidocznieniem przez zbyt cienką skórę naczynek krwionośnych. Natomiast cienie barwnikowe zależą od nagromadzenia barwnika w okolicy dolnej powieki i pod nią.
Przyczyny pojawienia się przebarwień wokół oczu nie są do końca wyjaśnione. Często są uwarunkowane genetycznie. Przy głęboko osadzonych oczach barwnik w skórze zostaje siłą rzeczy skupiony na mniejszej powierzchni, jest bardziej widoczny i wywoła efekt przebarwienia. Wówczas objaw ten jest widoczny już od wczesnego dzieciństwa.
Terapia tego typu zmian, jest zwykle bardzo trudna i rzadko przynosi efekty. Poza tym z medycznego punktu widzenia nie ma powodu by na siłę to zmieniać.
Cienie pod oczami nasilają się z wiekiem, przy dużym zmęczeniu oraz przy pogorszeniu stanu zdrowia. Zwykle cieniom towarzyszą wówczas obrzęki. Opuchnięcie powiek jest objawem pogorszenia drenażu skóry. Łatwo go zlikwidować poprzez chłodne okłady, kremy przeznaczone wyłącznie do okolic oczu oraz domowe sposoby pod postacią okładów z esencji herbacianej, naparu z rumianku czy nagietka.

Zdarza się również, że obrzęki i cienie pod oczami są spowodowane chorobami np. nerek, wątroby, tarczycy oraz zaburzeń hormonalnych zwłaszcza związanych z okresem przekwitania. Mogą być jednym z objawów alergii. Ale mogą być również efektem ubocznym przyjmowanych leków.
Jeśli zmiany pod oczami są efektem choroby wówczas są objawami dopełniającymi obraz choroby zasadniczej. Wizyta u lekarza specjalisty najczęściej uświadamia pacjentowi dlaczego obrzęki się pojawiły. Natomiast jeśli jest to efekt uboczny przyjmowanych leków, już samo ich odstawienie przyniesie poprawę wyglądu skóry.

Aby utrzymać skórę w okolicach oczu w dobrej formie należy:
1.Zadbać o kondycję całego organizmu. Pomogą w tym odpowiednia dieta, wystarczająca ilość snu (ok.8 godz), likwidacja niedoborów witamin. Dotlenianie organizmu poprzez długie spacery i ćwiczenia relaksacyjne.
2.Usuwanie toksyn z organizmu poprzez picie odpowiedniej ilości wody niegazowanej. (2,5 -3,0 l w ciągu dnia). Unikać picia tuż przed snem.
3.Ćwiczenia gałek ocznych podczas przedłużającej się pracy przy komputerze.
4.Pamiętajmy o demakijażu na noc.
5.Stosujmy na okolicę oczu sprawdzone kremy dobrej jakości, które głęboko nawilżają i regenerują skórę.

lek. med. Mariola Malicka
Specjalista chorób wewnętrznych
Centrum Medycznego Damiana
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post