Clopamid. Lek moczopędny na obniżenie ciśnienia, obrzęki w c

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Clopamid. Lek moczopędny na obniżenie ciśnienia, obrzęki w c

Post autor: admin. med. »

Clopamid. Lek moczopędny na obniżenie ciśnienia, obrzęki w chorobach serca, wątroby i nerek
Działanie:

Lek moczopędny powodujący zwiększone wydalanie jonów sodowych i potasowych z moczem. Lek zmniejsza wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Poprzez bezpośrednie oddziaływanie na błonę mięśniową naczyń obniża poziom ciśnienia tętniczego. Efekt taki obserwuje się tylko u ludzi chorujących na nadciśnienie tętnicze. Pełny efekt terapeutyczny uzyskuje się po około miesiącu terapii. Klopamid wchłania się dobrze z przewodu pokarmowego, początek działania obserwuje się po 1-2 h od podania. Utrzymuje się ono około 10-12 h. Lek jest wydalany głównie z moczem.
Wskazania:

Lek stosuje się w terapii nadciśnienia tętniczego. Inne wskazania to: obrzęki w chorobach serca, wątroby i nerek oraz podczas leczenia steroidami i hormonami płciowymi.
Przeciwwskazania:

Lek przeciwwskazany jest u pacjentów z nadwrażliwością na klopamid. Nie należy go stosować u chorych z niewydolnością wątroby lub nerek. Powinno się ostrożnie prowadzić leczenie klopamidem u pacjentów z cukrzycą i dną moczanową.
Interakcje:

Klopamid może osłabiać działanie insuliny oraz doustnych leków przeciwcukrzycowych. Wzmaga on działanie glikozydów naparstnicy oraz antybiotyków z grupy aminoglikozydów. Istnieje możliwość nasilenia działania innych leków obniżających ciśnienie oraz rozszerzających naczynia krwionośne. Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą osłabiać działanie klopamidu. Jednoczesne stosowanie u pacjentów leczonych steroidami lub lekami przeczyszczającymi może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń elektrolitowych.
Dawkowanie:

Najczęściej stosuje się 20-40 mg w jednej dobowej dawce. W ciężkich przypadkach można stosować dawkę 40-60 mg/d. Po około tygodniu przyjmowania leku dawkę można stopniowo zmniejszać do 10 mg/d., a nawet do 10 mg co 2 dzień.
Uwagi:

Podczas podawania klopamidu chorym z cukrzycą należy monitorować poziomy cukru we krwi. U osób, które przyjmują ten lek, należy kontrolować poziom elektrolitów w surowicy. Nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post