Co mi jest?

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
DawidK21

Co mi jest?

Post autor: DawidK21 »

Dzień dobry, przychodzę z problemem gastrycznym, który już trwa ponad rok.
Problem zacząłem się od momentu pójścia na studia, praktycznie z dnia na dzień moje wizyty w toalecie zwiększyły się 3 krotnie. Jednak problem nie był jakiś mega uciążliwy, bo występowałem od głównie rano przed zajęciami, musiałem chodzić do toalety bardzo często, aby byś w stanie wyjść z domu. Potem na zajęciach już czułem się dosyć dobrze. Jednak z biegiem czasu problem zaczął być coraz bardziej uciążliwy do takiego stopnia, pod koniec pierwszego roku miałem, kiedy przyszedł czas egzaminów nie byłem w stanie w ogóle wyjść z domu, bo czułem, że mogę po prostu po drodze nie zdążyć do toalety. Dodam tylko, że podczas gdy wracałem na weekend do domu co 2 tygodnie, to problemów nie było, czułem się dużo lepiej, więc stwierdziłem, że to pewnie przez stres wywołany studiami.
Jednak po nieudanym roku na studiach gdy wróciłem do domu już na stałe to problemy zaczęły być jeszcze gorsze, rano nie byłem w stanie wyjść z domu, ciągła biegunka. Jednak z biegiem czasu to zaczęło ustawać i problemy były tylko wtedy gdy musiałem robić coś dla mnie stresującego, typu wyjazd z mamą do sklepu lub w inne miejsca, więc można uznać, że wróciłem do tego miejsca w którym zaczynały się problemy. Teraz problem występuje tylko przy stresowych sytuacjach, muszę przed takimi sytuacjami chodzić do toalety, ale nawet wtedy podczas drogi czuje się taki niepewnie, w taki sposób, że czuje iż w każdej chwili będę musiał się zatrzymać podczas podróży i gdzieś się załatwić. Już zdarzało się to wiele razy, że musiałem się zatrzymywać podczas podróży, żeby skorzystać z toalety.
Stwierdziłem, że muszę udać się w końcu do lekarza. Najpierw udałem się do gastrologa, który stwierdził, że trzeba zrobić gastroskopie. Wykazała ona Zapalenie błony śluzowej żołądka K29.3 , Przewlekłe(++) aktywne (+) nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka ICD-10 K29.5. Dostałem antybiotyki na 2 tygodnie, które niestety nie przyniosły żadnych pozytywnych efektów. Więc udałem się do innego gastrologa, bo ten wydawał się mało przyjazny. Drugi lekarz po przeanalizowaniu stwierdził, że występuje u mnie zespół jelita drażliwego. Dostałem leki najpierw Xifaxan, Enterol oraz Debretin. Po miesiącu stosowanie nic się zupełnie nie zmieniło. Pani doktor była zdziwiona, bo uważała, że przepisała mi bardzo dobrze leki. Na drugiej wizycie dostałem tym razem Ircolon Forte, Inesta oraz Amitryptylina. Niestety te leki również nie wniosły nic pozytywnego do mojego stanu zdrowia.
Po przemyśleniu wszystkiego stwierdziłem, że może problem leży w mojej głowie, więc udałem się od psychiatry, który przepisał mi Escitalopram. Tym razem również nie nastąpiła poprawa. Druga wizyta, dostałem Sulpiryd Teva, jestem już po pierwszym miesiącu brania leku i póki co efektów nie widać, to znaczy jest może mała poprawa samopoczucia w ciągu dnia.
Kończąc opowieść, problemem dalej jest konieczność chodzenia do toalety przed sytuacjami stresowymi, mimo jednak tych wycieczek do toalety, dalej to samopoczucia podczas tych sytuacji jest tragiczne, w każdej chwili czuje, że będę musiał iść do toalety i ta myśl, że daje mi normalnie funkcjonować. Np. podczas jazdy samochodem czuje się źle z tą myślą, że w każdej chwili będę musiał się zatrzymać, natomiast jak wracam do domu to czuje taka ogromną ulgę.
Problemem jest również to, że poranne samopoczucie pozostawia wiele do życzenia, często rano chodzę do toalety kilka razy, tak jakbym nie mógł się do końca wypróżnić. Dodatkowo często po jedzeniu musze chodzić do toalety, ale to akurat najmniejszy problem i być mogę to normalne.

Chciałbym otrzymać odpowiedź co mam dalej robić, bo już nie mam zupełnie pomysłów, jak dalej postępować, do jakiego lekarza się zapisać itp.
paulinajozwiak992

Re: Co mi jest?

Post autor: paulinajozwiak992 »

Mogę ci zaproponować kilka kierunków, które możesz rozważyć w celu dalszej diagnostyki i leczenia Twojego problemu gastrycznego:

Konsultacja z gastroenterologiem: Mimo wcześniejszych konsultacji, może warto ponownie skonsultować się z innym doświadczonym gastroenterologiem. Możesz poprosić o dodatkowe badania lub opinie na temat Twojego stanu zdrowia.

Badania diagnostyczne: Oprócz gastroskopii, istnieją inne badania diagnostyczne, takie jak testy na nietolerancje pokarmowe, testy na infekcje bakteryjne, badania hormonalne i inne, które mogą pomóc zidentyfikować potencjalne przyczyny problemów gastrycznych.

Psychoterapia: Zdając sobie sprawę, że stres i lęki mogą wpływać na stan zdrowia układu pokarmowego, kontynuacja terapii psychoterapeutycznej lub konsultacja z psychologiem może być pomocna w zarządzaniu stresem i poprawie ogólnego samopoczucia.

Dietoterapia: Skonsultuj się z dietetykiem, który może pomóc Ci dostosować dietę w taki sposób, aby minimalizować potencjalne wyzwalacze problemów gastrycznych.

Badania neurologiczne: Jeśli stres i inne przyczyny zostały wykluczone, warto rozważyć konsultację z neurologiem, aby wykluczyć ewentualne schorzenia neurologiczne wpływające na układ trawienny.

Konsultacja w ośrodku specjalizującym się w problemach trawiennych: W niektórych przypadkach może być warto skonsultować się w ośrodku medycyny funkcyjnej lub alternatywnej, gdzie podejdą do Ciebie holistycznie i z różnych perspektyw.

Akceptacja emocjonalna i wsparcie: Niezależnie od wyników dalszych badań, ważne jest, aby pracować nad akceptacją swojego stanu zdrowia i szukać wsparcia od rodziny, przyjaciół oraz potencjalnie grup wsparcia.

Pamiętaj, że jest to tylko ogólna lista sugestii.
ODPOWIEDZ