[Film] Co po antybiotyku?

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

[Film] Co po antybiotyku?

Post autor: admin. med. »

Podczas antybiotykoterapii może dojść do zakażenia grzybiczego, zwłaszcza, jeżeli leczenie antybiotykiem jest przedłużone, a stosowany antybiotyk jest o szerokim spektrum działaniu lub gdy pacjent jest predysponowany do tego rodzaju infekcji -- ma obniżoną odporność, poddawany jest długotrwałej terapii glikokortykosteroidami, choruje na cukrzycę, przewlekłą niewydolność nerek czy inne choroby przewlekłe.

Ponadto antybiotykoterapia dość często wiąże się z objawami niepożądanymi w postaci objawów dyspeptycznych. Zaliczamy do nich: ból w nadbrzuszu w linii pośrodkowej ciała, któremu towarzyszy uczucie pełności w nadbrzuszu, wczesne wrażenie sytości, wzdęcia, nudności. Takie objawy ze słabymi bólami brzucha, zwłaszcza na początku antybiotykoterapii, nie powinny budzić niepokoju.
Jeżeli natomiast dolegliwości te ulegną nasileniu lub będzie im towarzyszył bardzo silny ból brzucha, jest to wskazanie do konsultacji z lekarzem, który zadecyduje, czy są wskazania do modyfikacji leczenia lub też rozszerzenia diagnostyki.

O tym, jakie działania profilaktyczne podjąć w razie antybiotykoterapii, opowiada nasz ekspert -- prof. Leszek Szenborn, pediatra.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post