Co raz więcej dzieci z problemem nadmiaru wagi

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Co raz więcej dzieci z problemem nadmiaru wagi

Post autor: Asystentka »

Ekspert: Niemal 1/3 populacji to dzieci z problemem i ryzykiem nadmiaru masy ciała
O kompleksowym i interdyscyplinarnym postępowaniu w leczeniu otyłości mówi prof. dr hab. Halina Weker, kierownik Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka.

Polskie dzieci należą do grupy najszybciej tyjących w Europie. Czy są już najnowsze dane na ten temat?

Mamy dane, które dotyczą małego dziecka. Wiemy, jaki jest odsetek dzieci z ryzykiem wystąpienia nadmiaru masy ciała, ale także z nadmiarem masy ciała, nadwagą i otyłością. To dotyczy ponad 28 procent badanej populacji. Badania przeprowadzone były w całej Polsce na grupie reprezentatywnej i możemy je odnieść do całej populacji.

Czyli niema 1/3 populacji ma problem?

Niemal 1/3 populacji to dzieci z problemem i ryzykiem nadmiaru masy ciała. Jest to niepokojące tym bardziej, że w ciągu ostatnich lat wdrażanych było wiele programów mających na celu poprawienie tego niekorzystnego zjawiska. Wiemy, że bardzo często rodzice posiadają wiedzę w kierunku odpowiedniego żywienia, czyli doboru produktów czy organizacji posiłków, ale w praktyce, zwłaszcza u starszych dzieci, niewiele z tego wynika. Naukowcy zastanawiają się jak zwiększyć skuteczność zarówno profilaktyki przeciw otyłości jak i interwencji żywieniowych. Co zrobić, żeby uzyskać efekt większej aktywności fizycznej u otyłych dzieci oraz zmiany ich niekorzystnych wzorów zachowań żywieniowych. Coraz częściej zwraca się uwagę na fakt, że dzieci mające problem z nadmiarem masy ciała pochodzą z rodzin, w których przynajmniej jedno z rodziców ma wskaźnik masy ciała większy niż 25. Bardzo często niekorzystne rodzinne wzory żywienia odzwierciedlają się w sposobie żywienia dzieci. Naukowcy zwracają uwagę na konieczność właściwego doboru żywności w diecie małego dziecka, w której należy wykorzystywać świeże warzywa, chude mięso, w której konieczne są produkty mleczne, odpowiednia podaż owoców i ograniczenie spożycia np. soków do ilości mniej więcej 2/3 szklanki w ciągu dnia. Tak naprawdę, powinny to być wszystkie produkty, które są polecane w modelu bezpiecznego żywienia są naturalne, świeże, mało przetworzone. Na ostatniej konferencji dotyczącej otyłości która odbyła się w Geothenbug w Szwecji przedstawiono badania, z których wynika, że wzorce żywieniowe dzieci otyłych, wiążą się z zachowaniami żywieniowymi w rodzinie. Dieta stołu rodzinnego, w której dominują zbożowe produkty rafinowane, i słodycze, składniki tłuszczowe, ale także produkty pochodzenia zwierzęcego ma działanie obesogenne. Musimy dbać o dietę dziecka, a szczególnie otyłego. Trzeba zwrócić uwagę na kierunek prozdrowotny żywienia, czyli odpowiedni dobór produktów w efekcie na właściwy koszyk zakupów, ale także prawidłową organizację posiłków dziecka w ciągu dnia, wspólne rodzinne posiłki, uaktywnienie dziecka do co najmniej 1 godziny w ciągu dnia. Te zalecenia są zobiektywizowane wynikami wielu badań naukowych.

Otyłość wiąże się z konkretnymi konsekwencjami zdrowotnymi, powikłaniami, na walkę z którymi wydajemy później bardzo duże pieniądze...

Nadmiar masy ciała u dziecka wiąże się z określonymi konsekwencjami zdrowotnymi: z większym ryzykiem wystąpienia w dorosłości chorób dietozależnych jak cukrzyca typu 2, choroby sercowo-naczyniowe, czyli choroby układu krążenia i nadciśnienie tętnicze, ale także z przeciążeniem układu kostnego, wadami postawy, czy nawet z zaburzeniami psychicznymi, w tym z większym odsetkiem w tej grupie osób z depresją i zachowaniami depresyjnymi. Otyłość u dzieci i młodzieży powinno się postrzegać przede wszystkim przez aspekt zdrowotny, nie tylko emocjonalny czy estetyczny. To powinno być punktem wyjścia do intensywnego działania w kierunku obniżenia masy ciała u dzieci. Znane są zobiektywizowane dane naukowe, które mówią, że właściwe postępowanie żywieniowe już w okresie 1 roku życia, a głównie karmienie piersią jest tym czynnikiem, który ma wpływ na mniejsze ryzyko wystąpienia otyłości i zabezpiecza dzieci przynajmniej do 8 roku życia przed wystąpieniem nadwagi i otyłości.

Europejskie Towarzystwo do Spraw Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci wyraźnie określiło otyłość jako chorobę o wieloczynnikowym podłożu. Bardzo trudno jest podać jedną przyczynę nadmiaru masy ciała u dzieci i młodzieży. Ale do głównych przyczyn należy niewłaściwy sposób żywienia i brak aktywności fizycznej.

Czy widzi Pani miejsce na współpracę między pediatrami a dietetykami?

Jak najbardziej, oczywiście. Udowodniono, że największą skuteczność interwencji w leczeniu otyłości uzyskuje się, kiedy to postępowanie jest kompleksowe. W modelu kompleksowego postępowania w leczeniu otyłości u dzieci i młodzieży osobą koordynującą jest lekarz opiekujący się dzieckiem, który monitoruje stan zdrowia. Inni specjaliści np. dietetycy powinni monitorować sposób postępowania żywieniowego, a rehabilitant ruchu powinien wskazać dziecku określone metody uaktywnienia. Obowiązkowo, jeśli jest taka potrzeba, należy rozważyć porady psychologiczne. To postępowanie - kompleksowe i interdyscyplinarne ma potwierdzoną skuteczność.

Pani Profesor, jak ocenia Pani poziom wiedzy rodziców nt. żywienia dzieci?

Z naszych badań wynika, że głównym źródłem wiedzy żywienia żywieniowej jest przede wszystkim najbliższe otoczenie, czyli rodzina i znajomi, a następnie informacje z Internetu. Wiedza żywieniowa z podręczników, książek i czasopism jest pozyskiwana przez niewielki odsetek rodziców małych dzieci. Jeżeli w danej rodzinie żywienie jest prawidłowe, bazujące na świeżych produktach, z których przygotowuje się posiłki zgodnie z zasadami kulinarnymi oraz przestrzega się regularności spożycia posiłków, to wszystko jest w porządku. Z badań dotyczących oceny sposobu żywienia małych dzieci przeprowadzonych w Polsce w 2016 roku wynika, że ponad 90 procent dzieci już w drugim roku życia przechodzi na dietę stołu rodzinnego, dlatego bardzo ważne jest to, by rodzice znali modele bezpiecznego żywienia. Edukacja żywieniowa potrzebna jest zawsze. Należy jednak pamiętać, że edukacja to nie tylko przekazywanie wiedzy, to także wsparcie, pomoc i wzmacnianie kompetencji matek, rodziców, np. poprzez porady żywieniowe prowadzone przez specjalistów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post