Co to jest choroba przyzębia (parodontoza)?

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
Asystentka

Co to jest choroba przyzębia (parodontoza)?

Post autor: Asystentka »

Choroby przyzębia dzielimy na:
Zapalenie dziąseł - dziąsła są wtedy nabrzmiałe, opuchnięte i krwawiące przy dotyku (np. przy szczotkowaniu). Przyczyną jest płytka nazębna, która nieskutecznie usuwana przylega do zębów w okolicy dziąsła przez długi okres czasu. Zmieneralizowanie się płytki i powstanie kamienia nazębnego dodatkowo zaognia chorobę. Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej powodują stan zapalny dziąseł, którego skutki są odwracalne i łatwe do leczenia. Wystarczy wprowadzenie odpowiedniej higieny jamy ustnej - szczotkowanie i nitkowanie zębów, używanie płukanek oraz w przypadku obecności kamienia nazębnego jego usunięcie.

Przyczyną krwawienia z dziąseł może być również używanie szczoteczki z twardym włosiem (należy zmienić na miękką/soft), stosowanie zbyt dużych sił podczas szczotkowania, bądź używanie pasty do zębów o dużym współczynniku ścieralności np. niektóre pasty wybielające.

Gdy krwawienie z dziąseł utrzymuje się mimo prawidłowej higieny jamy ustnej i wyeliminowaniu wyżej opisanych czynników należy udać się do lekarza dentysty, by ocenił on co może być tego przyczyną, gdyż czasami jest to pierwszy objaw bardzo poważnych chorób ogólnoustrojowych.

Kobiety w ciąży, młodzież w okresie dojrzewania, osoby chorujące na cukrzycę mają zwiększoną podatność na występowanie zapalenia dziąseł. Dlatego też szczególnie ważna jest prawidłowa higiena. W przypadku pacjnetów chorujących na cukrzycę zostało udowodnione naukowo, że tak samo jak wysoki poziom cukru wpływa negatywnie na stan przyzębia, tak i zły stan dziąseł wpływa negatywnie na poziom cukru i trudno go wyregulować nie dbając o jamę ustną. Tacy pacjenci powinni więc pamiętać, że przestrzeganie higieny jamy ustnej oddziaływuje nie tylko na dobry stan zębów i dziąseł, ale także na ich ogólny stan zdrowia!!

Przewlekłe zapalenie przyzębia (potocznie zwane parodontozą) – jest to znacznie poważniejsza choroba niż zapalenie dziąseł, gdyż jej skutki są nieodwracalne. Przyczyną jest zła higiena jamy ustnej, czyli płytka oraz kamień nazębny, które gromadząc się na zębach i pomiędzy nimi prowadzą do stanu zapalnego dziąseł, jego cofania się, ubytku kości wyrostka zębodołowego i powstania tzw. kieszeni patologicznych.

Do cofania się dziąsła i rozchwiania zębów może dochodzić również w wyniku nadmiernego obciążenia zębów, w przypadku, gdy część została już usunięta. Pozostałe zęby przejmują wtedy funkcję zębów usuniętych, co powoduje działanie nadmiernych sił, do których nie są przystosowane. Taka sytuacja ma najczęściej miejsce, gdy pacjent utracił zęby boczne, a przednie przejęły ich zadania.

Jak powstaje kieszeń patologiczna?

W prawidłowych warunkach pomiędzy zębem a dziąsłem jest niewielka szczelina (głębokości do 2 mm), której podstawę tworzy fragment więzadeł (przyczep nabłonkowy) znajdujący się na wysokości szyjki zęba i blokujących przedostawanie się resztek jedzenia i bakterii w głąb do zębodołu tzn. pomiędzy kość a korzeń zęba.
Gdy oczyszczanie zębów z płytki nazębnej jest nieskuteczne, nawarstwiające się resztki pokarmow zaczynają być przesuwane coraz głęniej w szczelinę pomiędzy dziąsłem a zębem. Wynikiem tego zjawiska jest niszczenie przyczepu nabłonkowego stanowiącego jej dno, co skutkuje natomiast pogłębieniem się tej szczeliny i powstaniem kieszeni patologicznej. Z czasem dochodzi również do cofania się dziąsła i odsłonięcia powierzchni korzenia.
Jeżeli pacjent nie zgłosi się w odpowiednim momencie do stomatologa kieszeń patologiczna znajdująca się przy zębie będzie się pogłębiać (gdyż płytka nazębna i kamień będą się nawarstwiać) powodując coraz większe odsłonięcie powierzchni korzenia i w konsekwencji rozchwianie zęba (!!).

Są trzy rodzaje przewlekłego zapalenia przyzębia: łagodne, umiarkowane i ciężkie i różnią się głębokością kieszeni patologicznych oraz stopnie rozchwiania.

Agresywne zapalenie przyzębia – jest to choroba, której objawem jest powstawanie kieszeni patologicznych i rozchwianie zębów, ale nie z powodu odkładania się płytki i kamienia nazębnego. Jest to schorzenie dotykające szczególnie młodych ludzi i występujące rodzinnie. Charakteryzuje się powstawaniem szybko pogłębiających się kieszeni patologicznych, mimo prawidłowej higieny jamy ustnej.

Leczenie tego schorzenia jest trudne, długotrwałe, nie zawsze skuteczne i wymaga ogromnej determinacji ze strony pacjenta. Polega na stosowaniu kiretaży, aplikacji odpowiednich leków do powstałych kieszonek i przyjmowaniu antybiotyku.
Jakie są metody leczenia parodontozy?

Jedynym sposobem walki z tą chorobą jest wizyta u lekarza dentysty.

W łagodnej postaci parodontozy by zahamować postępowanie choroby wystarczy scaling, instruktaż higieny jamy ustnej (i jej przestrzeganie przez pacjenta!!), korekta nieprawidłowo wykonanych wypełnień, bądź wykonanie uzupełnień protetycznych jak protezy, mosty, korony (oczywiście, gdy jest taka potrzeba). Należy jednak pamiętać, że powstała kieszeń patologiczna jest już nieodwracalna i nie można wrócić do stanu z przed jej powstania.

Postać umiarkowana i ciężka oprócz wyżej wymienionych punktów leczenia często wymaga przeprowadzania dodatkowo kiretażu wraz z uzupełnieniem ubytków kostnych preparatami kościozastępczymi.

Czy chorobom przyzębia można zapobiegać?

Tak, większości chorób przyzębia bardzo łatwo zapobiec, gdyż ich przyczyną jest zły stan higieny jamy ustnej. Wystarczy więc prawidłowe szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych, bądź specjalnych szczoteczek międzyzębowych (gdy przestrzenie pomiędzy zębami są duże) i regularne usuwanie kamienia i osadu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dziale.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post