Cykl ciąży, tydzień po tygodniu

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
Asystentka

Cykl ciąży, tydzień po tygodniu

Post autor: Asystentka »

Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Na podstawie tej daty oblicza się termin porodu i rozpoczyna odliczanie tygodni ciąży. Jest to nieco mylące, ponieważ w rzeczywistości do zapłodnienia dochodzi około 14 dni później. Jednak jest to data „pewna”, w przeciwieństwie do daty zapłodnienia, której dokładne ustalenie może być trudne
lek. Małgorzata Wytyczak-Partyka
1. tydzień ciąży

Ten tydzień to czas krwawienia miesiączkowego. Kobieta jest wtedy w fazie folikularnej cyklu, czyli w momencie, w którym dojrzewa kilka pęcherzyków zawierających komórki jajowe. Jednak tylko jeden z nich stanie się tzw. pęcherzykiem dominującym. Ma to miejsce około 6.–8. dnia cyklu. W tym czasie dochodzi do zwiększenia stężenia estrogenów, które powodują pogrubienie błony śluzowej macicy i przygotowanie jej do działania progesteronu, czyli tak zwanego hormonu ciąży. Kilka głównych zadań estrogenów, to m.in. zwiększenie libido, rozrzedzenie śluzu i zwiększenie jego ilości, co ułatwia penetrację plemników. Organizm kobiety podczas tych dni przygotowuje się do zapłodnienia.
2. tydzień ciąży
W kolejnych dniach pęcherzyk dominujący uwalnia komórkę jajową pod wpływem dość skomplikowanych zmian hormonalnych – dochodzi do jajeczkowania. Komórka jajowa trafia do jajowodu. Błona śluzowa macicy nadal grubieje i przygotowuje się do implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka.
3. tydzień ciąży

Na początku 3. tygodnia dochodzi do zapłodnienia. Ma to miejsce podczas wędrówki komórki jajowej przez jajowód, a dokładnie w jego bańce. Komórka jajowa zapładniana jest ZAWSZE przez jeden plemnik. Niemal natychmiast po zapłodnieniu rozpoczyna się bruzdkowanie, czyli namnażanie komórek. Po około 3–4 dniach od zapłodnienia embrion dociera do jamy macicy, gdzie jako zarodek składający się z około 200 komórek zagnieżdża się w jej ścianie.

W momencie zapłodnienia zostaje zdeterminowana m.in. płeć, kolor oczu czy włosów człowieka – te cechy nigdy już nie ulegną zmianie podczas całego życia płodowego.
4. tydzień ciąży

Zarodek zagnieżdżony jest już coraz stabilniej. Powiększa swoje rozmiary. Jajniki produkują duże ilości progesteronu, który rozpulchnia macicę oraz poprawia jej ukrwienie. Śluz szyjkowy staje się gęsty i nieprzenikliwy dla plemników. Pod wpływem hormonów w gruczołach sutkowych zachodzą zmiany przygotowujące piersi do laktacji: zwiększa się liczba kanalików oraz pęcherzyków gruczołowych.

W tym czasie kobiety zaczynają odczuwać pierwsze, niepewne oznaki ciąży: mdłości, które nierzadko przechodzą w wymioty, większą wrażliwość na smaki i zapachy, tkliwość gruczołów sutkowych oraz częstsze oddawanie moczu.
5. tydzień ciąży

Nie dochodzi do spodziewanego krwawienia miesiączkowego. Piersi robią się coraz bardziej tkliwe i zaczynają się powiększać. Mdłości się nasilają, a wizyty w toalecie są coraz częstsze.

Zarodek nadal jest mikroskopijny, jednak zaczyna już przybierać podłużny kształt – w tarczy zarodkowej zaczynają się różnicować część głowowa oraz ogonowa. Zarodek bardzo szybko rośnie. Powoli zaczynają się wykształcać serce oraz naczynia krwionośne. Pojawia się łożysko – narząd, który umożliwia pobieranie przez płód z krwi matki pokarmu i tlenu, oraz oddawanie dwutlenku węgla i zbędnych produktów przemiany materii przez cały okres ciąży.

Piąty tydzień to czas, w którym najczęściej wykonuje się test ciążowy. Wziąwszy pod uwagę opisane zdarzenia – wynik powinien być dodatni.
6. tydzień ciąży

Zarodek jest coraz większy. W jego centralnej części, tzw. endodermie, znajdują się zawiązki układów pokarmowego, oddechowego oraz moczowego. Kolejna „warstwa” zarodka to mezoderma, z której rozwiną się m.in. układy: płciowy, wydalniczy, mięśniowy i szkieletowy. Kolejna warstwa to ektoderma – z niej powstaną; naskórek wraz z jego wytworami (włosy, paznokcie oraz gruczoły skóry), szkliwo zębów, gruczoł mlekowy, ucho wewnętrzne oraz soczewka oka.

Niedojrzałe jeszcze serce zaczyna bić – widać to na monitorze aparatu ultrasonograficznego. Jest to bardzo dobrze rokujący objaw stwierdzany na tym etapie ciąży, świadczący o dużych szansach na prawidłowe utrzymanie się oraz przebieg ciąży.

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsza wizyta ginekologiczna w trakcie ciąży powinna się odbyć pomiędzy 6. a 8. tygodniem ciąży. Jest to więc czas, w którym można już odwiedzić swojego ginekologa w celu potwierdzenia ciąży.
Pierwsza wizyta położnicza powinna obejmować:

szczegółowy wywiad i badanie ogólnolekarskie
badanie ginekologiczne
pomiar ciśnienia tętniczego
badanie gruczołów sutkowych
określenie wzrostu i masy ciała
ocenę ryzyka ciążowego
porady dotyczące zdrowego stylu życia, w tym zdrowia jamy ustnej
przekazanie informacji o możliwości wykonania badań w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie (test PAPP-A, a w razie dużego ryzyka także badań inwazyjnych – amniopunkcji, biposji trofoblastu, kordocentezy).

Dodatkowo lekarz prowadzący ciążę powinien zlecić badania obowiązkowe:

oznaczenie grupy krwi i czynnika Rh
oznaczenie przeciwciał odpornościowych (odczyn Coombsa)
morfologia krwi
badanie ogólne moczu
badanie cytologiczne
badanie czystości pochwy
oznaczenie stężenia glukozy we krwi na czczo
VDRL (badanie w kierunku kiły)
badanie stomatologiczne, uwzględniające ocenę stanu zdrowia jamy ustnej, określenie potrzeb profilaktyczno-leczniczych i ustalenie planu leczenia
badania pod kątem zakażenia HIV, HCV oraz oznaczenie antygenu HBs
badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG, IgM) i różyczki.

Podczas pierwszej wizyty można też wykonać przezpochwowe badanie ultrasonograficzne. Już wtedy udaje się zaobserwować czynność serca zarodka. Lekarz powinien również zalecić suplementację kwasu foliowego, a jeśli był przyjmowany wcześniej, to jej kontynuację.
7. tydzień ciąży

Dokonują się kolejne zmiany w ciele i umyśle przyszłej matki: piersi w dalszym ciągu nabrzmiewają. Oddawanie moczu jest coraz częstsze. Ulubione do tej pory zapachy mogą się stać drażniące. Potrawy, które do tej pory nie należały do ulubionych zaczynają smakować – i odwrotnie.

Zarodek ma około 1 cm długości. W dalszym ciągu wykształcają się narządy. Pojawiają się wypustki, które dadzą początek rękom oraz nogom. Serce zaczyna bić coraz mocniej. Mniej więcej w tym czasie w nabłonku pęcherzyka żółtkowego powstają wyspy krwiotwórcze – źródło przyszłych krwinek. Niedługo po tym proces krwiotwórczy rozpoczyna się również w wątrobie. Powstają też zawiązki oskrzeli głównych.
8. tydzień ciąży

Organizm kobiety zaczyna odczuwać zmęczenie. Pojawiają się senność i uczucie znużenia. W końcu duża część energii i składników odżywczych musi zostać rozdzielona pomiędzy kobietę, a niezwykle szybko i dynamicznie rozwijający się płód.

Zarodek jest coraz większy. Mierzy więcej niż 1 cm. Zaczyna przybierać kształt ludzkiego ciała. Pojawiają się zalążki małżowin usznych.
9. tydzień ciąży

Najprawdopodobniej jeszcze nie widać, że kobieta jest w ciąży, choć możliwe jest już odczuwanie „rozpychania się” powiększającej się macicy. Ilość płynu owodniowego w tym czasie wynosi ok. 5–10 ml.

Zarodek ma około 2 cm długości i wykształcone powieki. Końcówki kończyn zaczynają przypominać dłonie i stopy.
10. tydzień ciąży

Wzrasta zapotrzebowanie energetyczne. Przyszła matka może dużo częściej odczuwać głód, może on też mieć znacznie większe nasilenie niż do tej pory. Zarodek rośnie niezwykle intensywnie i ma około 3 cm długości. Zaczynają się wykształcać brwi i rzęsy. Pojawiają się dziurki w nosie oraz kanaliki łzowe. Zanika błonka pomiędzy palcami kończyn. Powoli zbliża się termin kolejnej wizyty położniczej. W najbliższych dniach warto wykonać badanie ogólne moczu i morfologię i inne zlecone badania, aby z wynikami udać się do położnika.
11. tydzień ciąży

W 11. tygodniu zarodek zyskuje status płodu. Ma już około 5 cm długości. Głowa jest stosunkowo duża – jej długość odpowiada długości reszty ciała. Serce jest dobrze rozwinięte, a narządy słuchu gotowe do dalszego wzrostu. Łożysko w dalszym ciągu powiększa się, aby dostarczać płodowi tlen oraz substancje odżywcze. Na tym etapie ciąży płód waży ok. 10 g.

Przyszła matka praktycznie nie odczuwa mdłości lub stopniowo one ustępują.
12. tydzień ciąży

Twarz płodu zaczyna coraz bardziej przypominać twarz dziecka. Pojawiło się 20 zawiązków zębów mlecznych. Płód zaczyna być coraz bardziej ruchliwy, ponieważ rozwijają się mięśnie. Jednak jego ruchy nadal są niewyczuwalne, gdyż ma on na tyle miejsca, że może swobodnie się poruszać w jamie macicy, nie dotykając jej ścian. Płód waży około 18 g i ma niespełna 6 cm długości.
Dwunatsty tydzień to optymalny czas na kolejną wizytę położniczą. Obejmuje ona:

wywiad i badanie ogólnolekarskie
badanie ginekologiczne
pomiar ciśnienia tętniczego
pomiar masy ciała
ocenę ryzyka ciążowego
propagowanie zdrowego stylu życia, w tym zdrowia jamy ustnej.


Obowiązkowe badania dodatkowe w tym okresie to:

badanie ultrasonograficzne (11.–13.+6 tc.) – tzw. badanie I trymestru z oceną ryzyka wad genetycznych płodu; zalecane jest dodatkowe wykonanie testu PAPP-A,
badanie ogólne moczu
badanie cytologiczne, jeśli nie było wykonane we wcześniejszym okresie ciąży.

13. tydzień ciąży

U płodu pojawiają się pierwsze odruchy ssania, oddychania i przełykania. Narząd słuchu jest w pełni wykształcony, ale jeszcze nie odbiera i nie przetwarza bodźców słuchowych. Większość narządów jest już „uformowana” i gotowa do dalszego wzrastania i podjęcia swoich funkcji. Jednak nastąpi to później, dlatego poza łonem matki płód z całą pewnością jeszcze nie mógłby przeżyć. Ma długość około 7,5 cm i waży niecałe 30 g.

U znacznej części ciężarnych brzuch zaczyna się zaokrąglać. Jest to też dobry moment na podzielenie się wspaniałą nowiną z rodziną i przyjaciółmi, ponieważ na tym etapie ciąży ryzyko jej utraty jest już nieporównywalnie mniejsze niż kilka tygodni wcześniej.
14. tydzień ciąży

W tym okresie za pomocą aparatu ultrasonograficznego można z dużym prawdopodobieństwiem określić płeć dziecka. Trwa kształtowanie się szkieletu płodu. Dziecko waży około 45 g i ma prawie 9 cm długości.

Czternasty tydzień to początek II trymestru. Przyszła matka nabiera nowych sił. Najprawdopodobniej nudności i senność ustąpiły miejsca energii, większej równowadze psychicznej i chęci do działania. Ciało wciąż się zmienia. Na środku brzucha pojawia się ciemna linia biegnąca od pępka aż po spojenie łonowe. Jest to tak zwana kresa czarna (linea nigra). Na jasnej skórze oczywiście nie jest ona „czarna”, lecz raczej różowa lub beżowa.
15. tydzień ciąży

U płodu pojawiają się paznokcie. Można również zaobserwować dość wyraźne rysy twarzy. Skóra pokrywająca ciało jest bardzo cienka i prześwituje przez nią sieć naczyń krwionośnych. Płód ma ok. 10 cm długości i waży około 80 g.

16. tydzień ciąży
Ruchy kończyn u płodu stają się coraz bardziej zborne. Na tym etapie ciąży nieraz można zaobserwować ssanie kciuka, poruszanie palcami u rąk i stóp oraz zginanie kończyn. Głowa płodu jest nadal bardzo duża. Na jego skórze pojawia się delikatny meszek zwany lanugo, którego rola nie jest do końca wyjaśniona. Niektórzy eksperci uważają, że ma on za zadanie chronić płód przed zimnem, inni uważają, że jest to rodzaj wyściółki, do której „przyczepia się” maź płodowa. A może jest to jedynie pozostałość po naszej zwierzęcej naturze? Płód ma około 12 cm długości, waży około 110 g i pływa w około 200 ml płynu owodniowego, który na tym etapie ciąży ma żółtawe zabarwienie.
Szesnasty tydzień ciąży to również czas na wizytę u położnika. Obejmuje ona podobnie jak poprzednie wizyty:
1. wywiad i badanie ogólnolekarskie
2. badanie ginekologiczne
3. pomiar ciśnienia tętniczego
4. pomiar masy ciała
5. ocenę ryzyka ciążowego
6. porady z zakresu zdrowego stylu życia, w tym zdrowia jamy ustnej.

Obowiązkowe badania dodatkowe to:
1. morfologia krwi
2. badanie ogólne moczu
3. badanie czystości pochwy
4. badanie cytologiczne, jeśli nie było wykonane wcześniej w okresie ciąży.
17. tydzień ciąży

Jest to dobry czas na ocenę płci płodu, gdyż narządy płciowe są już dobrze wykształcone. Na tym etapie ciąży nerki pracują już w pełni i płód wydala mocz kilkanaście razy na dobę. Ma około 13 cm długości i waży w przybliżeniu 150 g.
18. tydzień ciąży
Płód nadal intensywnie rośnie. Na jego twarzy może się pojawić mimika. Rusza się coraz dynamiczniej. Mniej więcej w tym czasie szpik kostny rozpoczyna produkcję elementów morfotycznych krwi. Powstają kubki smakowe. Płód waży około 210 g i ma 14–15 cm długości. Ilość wód płodowych cały czas się zwiększa.
19. tydzień ciąży
Płód ma już pełną umiejętność ssania kciuka, chwytania pępowiny, poruszania się – zginania kończyn, obracania się wokół własnej osi. Zaczyna się rozwijać tkanka tłuszczowa, która ma brunatne zabarwienie i odpowiada za utrzymanie ciepła u płodu, który ma około 15 cm długości i waży około 280 g.
U przyszłej matki pojawiają się zmiany pigmentu na twarzy, w okolicach sutków i narządów rodnych. Jeśli ruchy płodu nie są jeszcze odczuwalne, to na pewno stanie się to w najbliższym czasie.
20. tydzień ciąży
Czwarta wizyta kontrolna odbywa się w około 20. tygodniu ciąży. W zakres tej wizyty wchodzi:
1. wywiad i badanie ogólnolekarskie
2. badanie ginekologiczne
3. ocena czynności serca płodu
4. pomiar ciśnienia tętniczego
5. pomiar masy ciała
6. ocena ryzyka ciążowego
7. porady dotyczące zdrowego stylu życia, w tym zdrowia jamy ustnej
8. kontrola stanu zdrowia jamy ustnej
9. praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa w formie grupowej lub indywidualnej.

Obowiązkowe badania dodatkowe:
1. morfologia krwi
2. badanie ultrasonograficzne (18.–22. tc. – badanie obowiązkowe – szczegółowa ocena anatomii płodu)
3. badanie ogólne moczu
4. oznaczenie przeciwciał anty-Rh u kobiet mających ujemny czynnik Rhu kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze – badanie w kierunku toksoplazmozy.
U płodu pojawiają się gruczoły łojowe, które rozpoczynają produkcję tłustej mazi płodowej, tzw. vernix caseosa. Ma ona chronić skórę dziecka przed płynem owodniowym. Płód ma ponad 16 cm długości i waży już około 320 g.
W 20. tygodniu ciąży mogą zacząć występować skurcze macicy odczuwane raczej jako napięcia. Skurcze Alvareza są to nieskoordynowane skurcze o małej amplitudzie. Natomiast drugi rodzaj skurczów to skurcze Braxtona i Hicksa – odczuwalne co 1–2 godzin, o amplitudzie nieco większej. Oba te rodzaje skurczów przygotowują macicę do porodu.
21. tydzień ciąży
W tym czasie już zdecydowana większość ciężarnych odczuwa ruchy płodu. Wiele kobiet opisuje je jako „motyle w brzuchu” lub łaskotanie.
Mózg płodu rozwija się bardzo intensywnie, lecz jego powierzchnia jest dość gładka – zakręty dopiero zaczynają się formować. Płód waży około 400 g i ma niecałe 18 cm długości.
22. tydzień ciąży
Mniej więcej w tym czasie rozpoczyna się produkcja surfaktantu, czyli substancji zmniejszającej napięcie powierzchniowe pęcherzyków płucnych, co ułatwia wymianę gazową. Jednak płuca mają wciąż budowę kanalikową – pęcherzyki płucne pojawią się dopiero około 25.–27. tygodnia ciąży.
Oprócz tego ucho wewnętrzne osiągnęło swój ostateczny rozmiar. Płód ma około 19 cm długości i waży 460 g.
23. tydzień ciąży
Mózg płodu nadal dojrzewa. Skóra staje się coraz grubsza i mocniejsza, ale pod nią nadal nie ma zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej. Płód ma około 20 cm długości i waży około 540 g.
24. tydzień ciąży
Płód mierzy około 21 cm i waży około 630 g. Wiele dzieci urodzonych w tym czasie przeżywa dzięki intensywnej opiece medycznej. Jest więc to punkt odcięcia pomiędzy poronieniem a porodem przedwczesnym.
Kolejna, piąta wizyta, odbywa się właśnie w 24. tygodniu ciąży i obejmuje:
1. wywiad i badanie ogólnolekarskie
2. badanie ginekologiczne
3. ocena czynności serca płodu
4. pomiar ciśnienia tętniczego
5. pomiar masy ciała
6. ocena ryzyka ciążowego
7. porady dotyczące zdrowego stylu życia, w tym zdrowia jamy ustnej
8. praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa – w formie grupowej lub indywidualnej.

Obowiązkowe badania dodatkowe:
1. morfologia krwi
2. badanie ogólne moczu
3. przeciwciała odpornościowe
4. badanie stężenia glukozy we krwi po doustnym podaniu 75 g glukozy (w 24.–28. tc.).
25. tydzień ciąży
Płód jest już na tyle duży, że zaczyna dokuczać przyszłej matce, uciskając jej żołądek. Może ona odczuwać zgagę, ból brzucha, uczucie ucisku na żebra.
Płód ma około 23 cm długości i waży około 730 g.
26. tydzień – 28. tydzień ciąży
Płód rośnie bardzo intensywnie. Zmienia się głównie ilość tkanki tłuszczowej, ale jest to również moment, w którym zmienia się budowa płuc: z kanalikowej na gronkową, a w końcu na prawidłowe pęcherzyki płucne. W tych tygodniach jak najbardziej zasadne jest stymulowanie dojrzewania układu oddechowego w razie podejrzenia porodu przedwczesnego, gdyż płuca są już w pełni wykształcone.
W 28. tygodniu czas na kolejną obowiązkową wizytę położniczą.
Wizyta obejmuje:
1. wywiad i badanie ogólnolekarskie
2. badanie ginekologiczne
3. ocenę czynności serca płodu
4. pomiar ciśnienia tętniczego
5. pomiar masy ciała
6. ocenę ryzyka ciążowego
7. porady dotyczące zdrowego stylu życia, w tym zdrowia jamy ustnej
8. praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa – w formie grupowej lub indywidualnej.

Obowiązkowe badania dodatkowe:
1. morfologia krwi
2. badanie ogólne moczu.



Waga płodu po 28. tygodniu to około 1 kg. Długość ciała – około 25 cm. Na powierzchni mózgu zaczynają się pojawiać pierwsze fałdowania. Płód porusza się w coraz bardziej skoordynowany sposób. Zaczyna wyraźniej odbierać bodźce świata zewnętrznego. Pojawia się odczuwanie światła, gdyż mniej więcej na tym etapie ciąży płód otwiera oczy. Płyn owodniowy nadal zwiększa swoją objętość, a jest to około 800 ml.
29.–30. tydzień ciąży
Teraz wizyty będą się odbywały częściej. Siódma wizyta przypada na 30. tydzień ciąży. Podczas tej wizyty wykonuje się następujące badania:
1. wywiad i badanie ogólnolekarskie
2. badanie ginekologiczne
3. ocenę czynności serca płodu
4. pomiar ciśnienia tętniczego
5. pomiar masy ciała
6. ocenę ryzyka ciążowego
7. propagowanie porady dotyczące zdrowego stylu życia, w tym zdrowia jamy ustnej
8. praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa – w formie grupowej lub indywidualnej.

Dodatkowe badania obowiązkowe:
• morfologia krwi
• badanie ogólne moczu
• przeciwciała odpornościowe
• obowiązkowe badanie ultrasonograficzne III trymestru (28.–32. tc.) – ocena prawidłowego wzrastania i dobrostanu płodu.
Już od 2–3 tygodni można zaobserwować rytm snu i czuwania u płodu. Najczęściej rytm ten jest odwrotny niż rytm przyszłej matki.
Płód coraz bardziej przypomina „dzidziusia”. Ma wyraźnie zaokrąglone kształty – cały czas powiększa się ilość jego tkanki tłuszczowej. Waży ponad 1 kg i ma około 26 cm długości.
31. tydzień ciąży
Wykształciła się już na dobre umiejętność mrugania powiekami. Poza tym główne zmiany u płodu nadal polegają na bardzo intensywnym wzrastaniu. Teraz ma około 28 cm długości i waży prawie 1,5 kg.
32. tydzień ciąży
Płuca płodu są już prawie wykształcone, jednak nadal w razie porodu przedwczesnego niezbędne byłoby podanie przyszłej mamie steroidu, ponieważ na tym etapie ciąży płód miałby duże trudności z adaptacją do nowego środowiska. Steroidy przyspieszają dojrzewanie płuc u płodu i zwiększają jego szanse na przeżycie.
Masa płodu to około 1700 g, a długość ciała około 25 cm.
33. tydzień ciąży
Zaczyna się czas, w którym dziecko intensywnie przybiera na wadze. Zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej, ale nadal jest jej bardzo niewiele. Płód ma coraz większe szanse na przeżycie bez większej pomocy lekarzy. Jednak płuca nadal nie są całkowicie wykształcone. Przybliżona masa ciała to około 2 kg, a długość to około 30 cm.
34. tydzień ciąży
Płód niezwykle intensywnie zaczyna wykonywać chwytanie, prostowanie i zginanie nóżek, ruchy oddechowe. Obraca głowę, mruga. Skóra robi się coraz gładsza i grubsza – przypomina już kolorem skórę donoszonego noworodka. Masa ciała przekracza 2 kg, a długość około 34 cm.
35. tydzień ciąży
Na tym etapie ciąży płuca płodu są już praktycznie całkowicie wykształcone. U rąk i nóg wykształciły się już paznokcie, które nawet wystają ponad brzeg palców. Ruchy płodu są już bardzo precyzyjne. W badaniu USG można uwidocznić ssanie kciuka. Masa ciała wynosi około 2300 g.
36. tydzień ciąży
Dziecko ma coraz grubszą tkankę podskórną. Wciąż może być skierowane głową do góry, ale w każdej chwili może się jeszcze obrócić. Jednak są to już ostatnie tygodnie, w których może to zrobić. Mniej więcej od tego momentu ciąży ilość płynu owodniowegomoże się zmniejszać – jego objętość na tym etapie ciąży wynosi około 1500 ml. Masa płodu sięga w przybliżeniu 2500 g.
37.–40. tydzień ciąży
Teraz główne zmiany to wzrastanie i przybieranie na wadze. Większość meszku płodowego zniknęła. W układzie pokarmowym zaczyna się gromadzić coraz więcej smółki, która ma ciemnozielone zabarwienie. Jeśli w tych tygodniach nastąpiłby poród, to noworodek jest w pełni donoszony, a jego płuca gotowe do samodzielnego oddychania. Masa ciała wynosi około 3500 g, a długość około 54 cm. Objętość płynu owodniowego to około 800 ml.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post