Cystatyna C - badanie upośledzenia funkcji nerek

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Cystatyna C - badanie upośledzenia funkcji nerek

Post autor: admin. med. »

Powiązane badania: Kreatynina, Klirens kreatyniny, GFR, Mikroalbuminuria, eGFR

W jakich przypadkach badanie jest wykonywane?

Oznaczenie cystatyny C może być stosowane alternatywnie do oznaczeń kreatyniny i klirensu kreatyniny jako badanie przesiewowe oraz do monitorowania upośledzenia funkcji nerek. Może ono być szczególnie przydatne w wykrywaniu wczesnych stadiów zaburzeń funkcji nerek (ocenianego w eGFR), gdy oznaczenie kreatyniny jest niemiarodajne: np.: u pacjentów z marskością wątroby, bardzo otyłych, niedożywionych lub z bardzo niską masą mięśniową (kreatynina wytwarzana jest w mięśniach). Uważa się, że oznaczanie cystatyny C może być przydatne we wczesnym okresie niewydolności nerek, kiedy inne badania są prawidłowe.

Ostatnio ukazały się prace wskazujące na użyteczność oznaczeń cystatyny C w określeniu ryzyka choroby sercowo-naczyniowej

W jakich przypadkach badanie jest zlecane?

Oznaczanie cystatyny C nie jest jeszcze szeroko rozpowszechnione ani ogólnie przyjęte. Może zostać zlecone w przypadku stwierdzenia lub podejrzenia choroby mającej wpływ na pracę nerek i przesączanie kłębuszkowe. Badanie to może być również wykonane w celu sprawdzenia wczesnego stadium dysfunkcji nerek i/lub monitorowania ich funkcji w czasie.

Wczesne stadium choroby nerek może być bezobjawowe i nie musi powodować wzrostu poziomu kreatyniny. W przypadku, gdy wyniki klirensu kreatyniny nie są dla lekarza miarodajne lub też uważa on, że współczynnik przesączania kłębuszkowego może być oceniony dokładniej przy pomocy innego testu, jako alternatywne badanie może on zlecić oznaczenie cystatyny C.

Co oznacza wynik?

UWAGA: Dla tego oznaczenia nie ustalono standardowych zakresów referencyjnych. Ze względu na to, że wartości referencyjne zalezą od wielu czynników takich jak: wiek, płeć, badana populacja, metoda oznaczenia, wyniki przedstawione jako wartości liczbowe mają różne znaczenie w różnych laboratoriach. Wynik powinien zawierać zakres referencyjny dla konkretnego oznaczenia. Lab Tests Online zaleca, aby pacjent przedyskutował wyniki testu z lekarzem. Dodatkowe informacje na temat zakresów referencyjnych są dostępne w rozdziale Zakresy referencyjne i ich znaczenie.

Lekarz będzie zwracał uwagę na podwyższony poziom cystatyny C w surowicy, który odpowiada niskiemu przesączaniu kłębuszkowemu oraz dysfunkcji nerek. Jeżeli nerki pracują prawidłowo cystatyna C wytwarzana jest i usuwana na drodze przesączania kłębuszkowego (a następnie rozkładana w innych częściach nerek) w stałym tempie. Wówczas jej poziom we krwi powinien być stały, a współczynnik GFR prawidłowy.

Poziom cystatyny C może być podwyższony w przypadku chorób nowotworowych i w chorobach reumatycznych. Wpływ na stężenie mogą mieć również leki jak np. kortykosteroidy powodujące jego wzrost lub cyklosporyna powodująca jego obniżenie. Zazwyczaj jednak większość leków, infekcje, dieta, stany zapalne ani zmiany nowotworowe nie mają wpływu na poziom cystatyny C. Dotyczy to również płci, wieku (za wyjątkiem osób bardzo młodych i bardzo starych) oraz rasy.

Najnowsze badania wskazują, że zwiększone stężenie cystatyny C może wskazywać na wzrost ryzyka choroby serca, udaru i prawdopodobieństwa zgonu.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Stężenie cystatyny C może wzrastać w hiperhomocysteinemii, często spotykanej u pacjentów po transplantacji nerki. Wzrost stężenia obserwowany jest także podczas progresji choroby wątroby. Stężenie cystatyny może być podwyższone w chorobach reumatycznych i nowotworach.
Kortykosterydy mogą podwyższać stężenie cystatyny, a cyklosporyna obniżać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post