Częste przyjmowanie antybiotyków

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Częste przyjmowanie antybiotyków

Post autor: admin. med. »

Częste przyjmowanie antybiotyków we wczesnym dzieciństwie zwiększa ryzyko stanu przedcukrzycowego w wieku młodzieńczym, informują greccy naukowcy.

Greccy badacze z Uniwersytetu Narodowego w Atenach ostrzegają, że antybiotyki mogą zakłócać jelitowy ekosystem mikrobiologiczny dzieci. „Częste przyjmowanie antybiotyków przez dzieci do lat trzech może zmniejszać dobrą florę jelitową, zmieniać wchłanianie składników odżywczych oraz wpływać na metabolizm. Co z kolei jest prostą drogą do stanu przedcukrzycowego, który grozi pojawieneim się cukrzycy typu 2” – twierdzi dr n. med. Charikleia Stefanaki, endokrynolożka dziecięca z Uniwersytetu Narodowego w Atenach.

Celem naukowców było zbadanie zależności pomiędzy mikroflorą jelitową a stanem przedcukrzycowym u młodzieży. Lekarze przyjrzeli się więc nastolatkom w wielu 12–17 lat obojga płci. Zespół Stefanaki przeanalizował próbki kału 10 nastolatków ze stanem przedcukrzycowym i 14 zdrowych osób z grupy kontrolnej. Młodzież, u której wykryto stan przedcukrzycowy poinformowała naukowców o przyjmowaniu antybiotyków do 3. roku życia ponad 3 razy w ciągu roku. U nastolatków tych zaobserwowano niski poziom ruminokoków, które odżywiają bakterie jelitowe i mogą zapobiegać powstawanie stanów przedcukrzycowych.

Młodzieży w grupie kontrolnej antybiotyki do 3. roku życia podawano 8,5 razy rzadziej a z kolei epizody chorób autoimmunologicznych w rodzinach nastolatków z grupy kontrolnej były 1,75 raza rzadsze niż u pozostałych badanych.

Stefanaki stwierdziła: „antybiotyki powinno się podawać tylko wtedy, gdy są naprawdę konieczne. Mikroflora jelitowa jest niezwykle czuła i, niestety, często zaniedbywana przez środowisko medyczne. A przecież wytarza witaminy, hormony i mikroskładniki a także współdziała z jelitowym układem nerwowym i wpływa na odpowiedź immunologiczną jelit.”

Naukowcy podsumowali swoje badania tym, że pre- i probiotyki mogą pomóc w odzyskaniu właściwej równowagi bakterii jelitowych oraz zahamować rozwój stanu przedcukrzycowego grożącego pojawieniam się cukrzycy typu 2.

Prace greckich naukowców zademonstrowano na początku kwietnia br. podczas dorocznego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego – ENDO2016.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post