Czujność onkologiczna rośnie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Czujność onkologiczna rośnie

Post autor: Asystentka »

Jacek Krajewski: Czujność onkologiczna rośnie, ale nadal odsetek lekarzy po szkoleniach na temat rodzajów raka wymaga zwiększenia
Czujność onkologiczna lekarzy rodzinnych po wprowadzeniu pakietu onkologicznego wzrosła, ale nadal istnieje potrzeba dobrych szkoleń. Odsetek lekarzy, którzy przeszli szkolenia na temat poszczególnych rodzajów nowotworów waha się od 5 do 50 procent w zależności od tego, jaki lekarz w jakim kongresie uczestniczył - mówi doktor Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.
Jak Pan ocenia czujność onkologiczną lekarzy rodzinnych po wprowadzeniu pakietu onkologicznego?
- Czujność onkologiczna w ostatnim czasie z pewnością jest lepsza choćby z tego powodu, że lekarze rodzinni uzyskali do dyspozycji większą liczbę badań. Stąd poprawił się arsenał narzędzi do diagnozowania choćby nowotworów jamy brzusznej, czy tarczycy i prostaty. Poszerzenie koszyka świadczeń gwarantowanych o nowe badania, które mogą zlecać lekarze rodzinni sprawiło, że możemy rozszerzać diagnostykę i tym samym mamy lepsze możliwości wczesnego wykrycia nowotworu. Jednak ta czujność onkologiczna to nie tylko same instrumenty. Zanim wprowadzono pakiet onkologiczny postulowaliśmy przeprowadzenie szkoleń dla lekarzy rodzinnych w celu uaktualnienia wiedzy lekarzy. Tego nie zrobiono, a pakiet był wprowadzany w pośpiechu. Stąd jedynie część spośród 30 tys. lekarzy miała kontakt z onkologami, doświadczenie odnośnie poszczególnych przypadków, ale nawet 90 procent lekarzy, którzy muszą przecież aktualizować wiedzę także z innych dziedzin potrzebowała przygotowania onkologicznego. Wsparcie nie zostało nam udzielone, a podejmowane wówczas działania oceniam jako nieefektywne, co sprawia, że onkologię poznajemy, można powiedzieć „ w boju”.

Czyli lekarzy rodzinnych pozostawiono samych z problemem bez należytego przygotowania.
- W pewnym sensie tak, ale sam pakiet onkologiczny, a raczej instrument w postaci karty DILO powoduje wzrost czujności onkologicznej, ponieważ na podstawie karty można skierować pacjenta do specjalisty-onkologa. To jest sposób na szybsze wyjaśnienie przyczyny objawów pacjenta. Wypisywanych jest coraz więcej kart DILO, można nawet powiedzieć, że karty stały się popularne, stąd w moim odczuciu, mimo wszystko czujność onkologiczna lekarzy rodzinnych wzrosła.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post