Czy artroskopia pozwala na szybki powrót do sprawności

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Czy artroskopia pozwala na szybki powrót do sprawności

Post autor: admin. med. »

Artroskopia pozwala na szybki powrót pacjenta do sprawności
Zabieg artroskopii jest mało inwazyjny i bardzo bezpieczny. Ta metoda, w porównaniu do tradycyjnej operacji, mniej obciąża stawy i wymaga krótszej rekonwalescencji. Kiedy najczęściej jest stosowana?

Zabieg artroskopii trwa zwykle od 45 min. do półtorej godziny. Dzięki tej technice możliwa jest dokładna diagnostyka dotycząca stawu wraz z podjęciem leczenia stanu chorobowego.

W przypadku tego zabiegu nie ma ograniczenia wiekowego. Artroskopię wykonuje się zarówno małym dzieciom, jak i osobom w wieku podeszłym.

Jak mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Andrzej Komor, ortopeda Horizon Medical, wskazaniami do artroskopii są urazy więzadłowe, urazy więzadła krzyżowego przedniego, rzadziej tylnego, uszkodzenia łąkotek, uszkodzenia chrząstki stawowej.

W przypadku barku artroskopia jest stosowna przy uszkodzeniach stożka rotatorów czy niestabilności stawu ramiennego. Może to być również niestabilność stawu skokowego czy uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego. W zasadzie obecnie wykonywana jest artroskopia każdego stawu.

Czasem jednak występują pewne ograniczenia techniczne, szczególnie w przypadku bardzo drobnych stawów, do których trudno dotrzeć ze specjalistycznym sprzętem. Lekarze natomiast podkreślają, że artroskopia zawsze znajduje zastosowanie w przypadku stawu ramiennego, łokciowego, nadgarstka, kolana, stawu skokowego, biodra, stawów międzykręgowych i stawu podstawy kciuka.

Dzięki małoinwazyjnej technice operacyjnej można rozpocząć rehabilitację praktycznie zaraz po zabiegu

- Przy wielu operacjach artroskopowych pozwalamy pacjentowi na obciążanie stawu praktycznie następnego dnia, zaraz po ustąpieniu efektu znieczulenia. Kiedy pacjentowi wraca czucie i możliwość ruchomości czynnej w obrębie tej operowanej kończyny, to właściwie taki pacjent może wstać i iść - mówi dr Andrzej Komor.

W zależności od tego, którego stawu dotyczyła artroskopia, i jaki był powód jej wykonania, przez krótki czas po zabiegu konieczne może być odciążenie stawu oraz odpowiednio dobrana do rodzaju schorzenia czy urazu rehabilitacja.

Więcej: life.style.newseria.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post