[Film] Czy cukier i tłuszcz tuczy?

Porady dietetyczki, układanie zdrowej diety.
admin. med.

[Film] Czy cukier i tłuszcz tuczy?

Post autor: admin. med. »

Na to pytanie istnieje prosta odpowiedź: cukier jest „gorszy” niż tłuszcz i tą zasadą należy się kierować przy planowaniu posiłków na diecie odchudzającej. Kolejnym wskaźnikiem powinna być wartość energetyczna posiłków oraz stopień aktywności fizycznej.

Największy potencjał odchudzający ma dieta ubogokaloryczna wysokobiałkowa, normotłuszczowa i nisko- lub bardzo niskwęglowodanowa. Również dieta ubogokaloryczna, ale wysokotłuszczowa lub dieta ketogenna mogą być odchudzające, pod warunkiem bardzo niskiej zawartości węglowodanów. Natomiast dieta bogata w węglowodany lub normowęglowodanowa, ale z dodatkową porcją tłuszczu, nie będzie sprzyjać odchudzaniu.

Należy jednak pamiętać, że mówiąc o węglowodanach mamy na myśli wyłącznie cukry przyswajalne, takie jak skrobia, fruktoza, syrop-glukozowo-fruktozowy, laktoza, a nie błonnik – pektyny, celuloza, który może sprzyjać odchudzaniu.

Cukier jest w organizmie rozkładany do aceytylo-CoA, z którego syntetyzowane są kwasy tłuszczowe i trójglicerydy w procesach anabolicznych biosyntezy tłuszczu. Ponadto dieta bogatowęglowodanowa powoduje wzrost stężenia cholesterolu, trójglicerydów oraz znacznie zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy. Tłuszcz jest rozkładany do kwasów tłuszczowych, jednak w nieobecności węglowodanów, organizm wykorzystuje endogenne zapasy tłuszczu, zgromadzonego w adypocytach, nawet przy diecie wysokotłuszczowej. Taki proces, przy założeniu, że dieta jest ubogokaloryczna, sprzyja odchudzaniu.

Największym sprzymierzeńcem odchudzania jest białko, a to ze względu na silne procesy endoenergetyczne, które towarzyszą trawieniu białek. Trawienie białka jest procesem termogennym, który wymaga zużycia energii. Ponadto białko rzadko przekształcane jest w tłuszcz, tylko na diecie bogatokalorycznej. Należy zwrócić uwagę, że jednoczesna zawartość tłuszczu i węglowodanów w diecie jest najsilniejszym czynnikiem anabolicznym, przy małym wysiłku fizycznym i diecie bogatokalorycznej. Należy pamiętać także o tym, że niski indeks glikemiczny nie świadczy o tym, że dieta sprzyja odchudzaniu. Na przykład dieta bogata we fruktozę będzie tuczyć mimo niskiej wartości IG dla fruktozy.

Diety niesprzyjające odchudzaniu: wysokowęglowodanowe, oparte na ziemniakach, kaszach, makaronach, ubogie w błonnik, bogatoenergetyczne, z dużą zawartością fruktozy, suszonych owoców. Diety sprzyjające odchudzaniu: ketogenna, wysokotłuszczowa Atkinsa, wysokobiałkowa, niskowęglowodanowa.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post