Czy dopuszczalna jest zmiana szczepionki przeciwko pneumokok

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Czy dopuszczalna jest zmiana szczepionki przeciwko pneumokok

Post autor: admin. med. »

Czy dopuszczalna jest zmiana szczepionki przeciwko pneumokokom?
23.05.2016
dr n. med. Joanna Stryczyńska-Kazubska
Katedra i Zakład Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Czy dopuszczalna jest zmiana szczepionki Synflorix na Prevenar 13 w opisanych przypadkach? Dziecko, obecnie 3-miesięczne, zaszczepiono 1 dawką Synflorix w wieku 2 miesięcy. Drugie dziecko, obecnie 10,5-miesięczne, otrzymało 3 dawki Synflorix (w wieku 5, 7 i 10 mies.). O taką zmianę pytali rodzice, chcąc zwiększyć zakres ochrony poszczepiennej. Czy zmiana szczepionki jest możliwa, kiedy i iloma dawkami należy te dzieci zaszczepić?

Zamiana szczepionki 10-walentnej (PCV-10) na 13-walentną (PCV-13) nie została zarejestrowana przez żadnego z producentów. Również polski Program Szczepień Ochronnych (PSO) zaleca realizację całego cyklu szczepienia przeciwko pneumokokom szczepionką jednego producenta. Nie przeprowadzono badań dotyczących skuteczności szczepień w przypadku zmiany preparatu w trakcie realizacji schematu podstawowego. Pod względem składu szczepionki te różnią się nie tylko liczbą uwzględnionych typów serologicznych pneumokoka, ale również białkiem nośnikowym.

W przypadku 3-miesięcznego dziecka, które otrzymało pierwszą dawkę szczepionki PCV-10, możemy zastosować dwie opcje: (1) zakończyć szczepienie pierwotne (3 dawki w 1. rż.) preparatem Synflorix, a w 2. roku życia podać 2 dawki szczepionki Prevenar 13 w 2-miesięcznym odstępie; (2) rozpocząć schemat podstawowy prepara- tem Prevenar 13, nie uwzględniając podanej wcześniej dawki szczepionki Synflorix.

Natomiast starszemu dziecku, u którego szczepienie pierwotne zrealizowano z wykorzystaniem szczepionki PCV-10, po ukończeniu 12. miesiąca życia można podać Prevenar 13, a po 2 miesiącach kolejną dawkę PCV-13.

Należy jednak zaznaczyć, że zaproponowane rozwiązania nie są oparte na badaniach skuteczności i bezpieczeństwa takiego postępowania. W każdym z wymienionych przypadków dzieci otrzymają więcej dawek szczepionki przeciwko pneumokokom. Takie rozwiązania stosuje się u niektórych osób z niedoborem odporności. Podobne zalecenia, w których przewidziano dodatkową dawkę szczepionki, wydał producent PCV-13 oraz Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Zalecenia te dotyczyły dzieci szczepionych wcześniej szczepionką 7-walentną. Postępowanie takie wydaje się więc bezpieczne, ale rodziców należy uprzedzić, że proponując takie rozwiązania, nie opieramy się na badaniach, lecz rekomendacjach. Należy również pamiętać, że mamy mało danych o skuteczności rzeczywistej szczepionki PCV-13 wobec dodatkowych 3 serotypów nieuwzględnionych w składzie PCV-10 (p. Jakie były korzyści programu szczepień przeciwko pneumokokom z użyciem szczepionki 10-walentnej? oraz Jaka była skuteczność rzeczywista 13-walentnej szczepionki przeciwko pneumokokom w zapobieganiu inwazyjnej chorobie pneumokokowej? – przyp. red.).
Piśmiennictwo, źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post