Czy inhibitory SGLT-2 można stosować w cukrzycy typu 1

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Czy inhibitory SGLT-2 można stosować w cukrzycy typu 1

Post autor: admin. med. »

Dr n. med. Barbara Katra
Klinika Chorób Metabolicznych Collegium Medicum UJ, Kraków

Inhibitory SGLT-2 nie są zarejestrowane do leczenia cukrzycy typu 1. Skojarzenie z insuliną u osób z cukrzycą typu 1 jest obecnie przedmiotem kilku badań klinicznych.
Taka terapia może być rozważona u chorych otyłych z insulinoopornością. Jest to terapia off-label, czyli poza wskazaniami. W zakończonych kilku badaniach klinicznych dołączenie inhibitora SGLT 2 do insuliny skutkuje zmniejszeniem stężenia glukozy poposiłkowej, masy ciała oraz dobowej dawki insuliny, bez zwiększenia ryzyka hipoglikemii. Obecnie trwają kolejne badania. Decydując się na ten sposób leczenia, należy pamiętać o ryzyku wystąpienia euglikemicznej kwasicy ketonowej (euDKA). EuDKA może wystąpić w przebiegu leczenia flozynami. Wydalanie glukozy z moczem jest dwukrotnie większe niż w przebiegu kwasicy ketonowej. Zwiększona glukozuria w euDKA „sztucznie” zmniejsza glikemię, prowadząc do uruchomienia procesów ketogenezy. Dołączenie inhibitora SGLT 2 do insuliny powoduje zmniejszenie glikemii i skłania pacjenta do zmniejszenia dawek insuliny. Należy uprzedzić chorego, aby nie redukował zbytnio dawki insuliny.


źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post