Czy leczenie uzdrowiskowe może zaszkodzić?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Czy leczenie uzdrowiskowe może zaszkodzić?

Post autor: admin. med. »

W mniemaniu części pacjentów sanatorium to spacery, picie wód mineralnych i wieczorki zapoznawcze. Według lekarza Arkadiusza Błaszczyka to raczej margines działalności. Niektórym leczenie uzdrowiskowe może też zaszkodzić.

W wywiadzie dla „Echa Dnia” dr Arkadiusz Błaszczyk podkreśla, że wbrew stereotypom leczenie uzdrowiskowe nie ma charakteru „urlopowego”. Co więcej, odbywa się w dwóch rodzajach jednostek - w szpitalach uzdrowiskowych lub w sanatoriach. Do szpitali uzdrowiskowych kierowani są ubezpieczeni wymagający bardziej intensywnego leczenia, a pomocą służą im często zaawansowani specjaliści. Na leczenie do sanatorium kierowani są z kolei przewlekle chorzy, których stan nie wymaga pobytu w szpitalu uzdrowiskowym.

Wskazania do leczenia uzdrowiskowego reguluje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Lekarz kieruje do zakładu wówczas, gdy takie leczenie może poprawić stan zdrowia pacjenta. A nie zawsze tak się dzieje.

Arkadiusz Błaszczyk, opierając się na rozporządzeniu, informuje, że są takie stany chorobowe, w których stan zdrowia pod wpływem lecznictwa uzdrowiskowego mógłby się pogorszyć. Uzdrowiska nie są zalecane w czasie ciąży i połogu, w przypadku chorób zakaźnych w fazie ostrej, w trakcie czynnej choroby nowotworowej oraz w okresie przed upływem 5 lat od zakończenia leczenia czerniaka złośliwego, chłoniaków, ziarnicy złośliwej, białaczki, nowotworów nerek oraz 12 miesięcy od zakończenia leczenia innych nowotworów (z wyłączeniem hormonoterapii).

W Polsce znajduje się 45 miejscowości (lub ich części) które posiadają status uzdrowiska. Regionem o największej liczbie uzdrowisk (11) jest województwo dolnośląskie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post