Czy lekarz pediatra ma obowiązek przyjmowania osób dorosłych

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Czy lekarz pediatra ma obowiązek przyjmowania osób dorosłych

Post autor: admin. med. »

Czy lekarz pediatra ma obowiązek przyjmowania osób dorosłych w POZ?
Tamara Zimna, mgr prawa i administracji, doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji, Katedra Prawa Cywilnego i Prywatnego Międzynarodowego, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Czy lekarz pediatra ma obowiązek przyjmowania osób dorosłych w POZ jeśli wymaga tego pracodawca?

Według ogólnych zasad wykonywania zawodu lekarz udziela świadczeń zdrowotnych zgodnie ze swymi kwalifikacjami zawodowymi1. Sytuacja pediatrów w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) jest jednak zróżnicowana pod względem prawnym. Nie każdy lekarz pediatra ma kompetencje do przyjmowania osób dorosłych w POZ w zakresie swoich kwalifikacji potwierdzonych odpowiednimi dokumentami2. Są pediatrzy, którzy nabyli uprawnienia do pracy w POZ dzięki odpowiedniemu stażowi pracy3 lub uzyskaniu drugiej specjalizacji i mogą udzielać świadczeń w POZ także osobom dorosłym. Pediatrzy, którzy nie nabyli takich uprawnień, powinni pracować w POZ w zespołach dwuosobowych, z udziałem lekarzy o specjalnościach w leczeniu osób dorosłych4 . Ustawą5 wyznaczono termin na uzupełnienie kwalifikacji zawodowych przez pediatrów, tj. ukończenie kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej organizowanego przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia udzielania świadczeń zdrowotnych w POZ6 .

Przede wszystkim jednak zakres obowiązków lekarza wykonującego zawód u świadczeniodawcy w POZ określa umowa zawarta z pracodawcą. Jeśli lekarz pediatra nie chce przyjmować osób dorosłych w POZ powinien zadbać o odpowiednie zawężenie swoich obowiązków w umowie zawartej ze świadczeniodawcą POZ. W takim przypadku umowa będąca podstawą wykonywania zawodu przez lekarza pediatrę w POZ powinna wyraźnie określać zakres objętych nią świadczeń zdrowotnych np. w dziedzinie pediatrii udzielanych u dzieci i młodzieży ze wskazaniem nazwy komórki lub jednostki organizacyjnej świadczeniodawcy ujawnionych w rejestrze podmiotu leczniczego, w których pediatra będzie pracować, np. poradnia dla dzieci.


źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post