Czy lekarz SOR/NPL ma obowiązek wystawić pacjentowi ZUS ZLA?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Czy lekarz SOR/NPL ma obowiązek wystawić pacjentowi ZUS ZLA?

Post autor: admin. med. »

Tamara Zimna, mgr prawa i administracji, doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji, Katedra Prawa Cywilnego i Prywatnego Międzynarodowego, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Czy lekarz na SOR lub w NPL ma obowiązek wystawić pacjentowi ZUS ZLA czy powinien odesłać pacjenta do POZ?

Wydawanie opinii i orzeczeń lekarskich jest elementem wykonywania zawodu lekarza1. Wydawanie na życzenie świadczeniobiorcy zaświadczeń związanych z niezdolnością do pracy wchodzi w zakres świadczeń gwarantowanych ze środków publicznych, niezależnie od miejsca udzielania świadczeń (Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) czy ambulatorium)2. Lekarz SOR lub nocnej pomocy lekarskiej (NPL) realizujący umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych z Narodowym Funduszem Zdrowia ma więc kontraktowy obowiązek wystawiania na życzenie pacjenta zaświadczenia na druku ZUS ZLA, jeśli stwierdzi niezdolność do pracy pacjenta3.

Warunkiem wystawienia zaświadczenia jest przeprowadzenie bezpośredniego badania ubezpieczonego pacjenta oraz postawienie rozpoznania choroby, które powinno zostać udokumentowane w dokumentacji medycznej pacjenta oraz na zaświadczeniu lekarskim w postaci numeru statystycznego choroby ustalonego według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych4. Odmowa wystawienia zaświadczenia na druku ZUS ZLA może być więc uzasadniona w przypadku sprzeciwu pacjenta na badanie.

Odmowa wystawienia zaświadczenia na druku ZUS ZLA jest uzasadniona w przypadku braku wystąpienia u pacjenta choroby powodującej niezdolność do pracy, z uwzględnieniem rodzaju i warunków wykonywanej pracy. Nie jest to jednoznaczne z brakiem wskazań do hospitalizacji (tzw. odmową przyjęcia do szpitala).

Lekarz składając wniosek do ZUS o upoważnienie go do wystawiania zaświadczeń lekarskich jednocześnie składa oświadczenie, że zobowiązuje się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy, podając adres miejsca wykonywania zawodu5. O obowiązku wystawienia ZUS ZLA przez lekarza do tego upoważnionego przez ZUS, decyduje stan zdrowia pacjenta stwierdzony w bezpośrednim badaniu pacjenta. W stanowisku skierowanym do Rzecznika Praw Pacjenta, ZUS zwraca uwagę, że obowiązek wystawiania zaświadczeń o stanie zdrowia przez lekarzy leczących został określony w innych przepisach prawa6. Jeśli więc lekarz SOR udzielił świadczeń zdrowotnych pacjentowi – tj. zbadał go i postawił rozpoznanie które udokumentował w księdze odmów przyjęć, to jeśli stwierdzony stan zdrowia pacjenta powoduje jego niezdolność do pracy, lekarz powinien na życzenie pacjenta wystawić nieodpłatnie orzeczenie lekarskie na druku ZUS ZLA.

W przypadku odmowy przyjęcia do szpitala pacjent otrzymuje pisemną informację o rozpoznaniu choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, wynikach przeprowadzonych badań, przyczynie odmowy przyjęcia do szpitala, udzielonych świadczeniach zdrowotnych oraz ewentualnych zaleceniach7.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post