Czy na podstawie wywiadu mozna ocenic ryzyko raka okrężnicy?

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Czy na podstawie wywiadu mozna ocenic ryzyko raka okrężnicy?

Post autor: admin. med. »

Ryzyko raka okrężnicy na podstawie wywiadu?
Informacje z wywiadu pozwalają ocenić ryzyko raka okrężnicy

Maciej Chałubiński/Rynek Zdrowia

Kolonoskopia to inwazyjne i kosztowne badanie niosące za sobą spore ryzyko powikłań. Bardziej skuteczna identyfikacja pacjentów o wysokim ryzyku obecności raka lub polipów mogących ulec zezłośliwieniu pozwoliłaby na racjonalizację decyzji o wykonaniu zabiegu.
Dlatego celem naukowców z University of New South Wales, Sydney, Australia, było opracowanie kryteriów pozwalających na identyfikację chorych z rakiem jelita grubego i gruczolakami o różnej wielkości na podstawie danych kwestionariuszowych.

Do badania zakwalifikowano ponad 8 tysięcy pacjentów skierowanych przez gastroenterologów i chirurgów do wykonania kolonoskopii między 2004 a 2006 rokiem. Przed wykonaniem zabiegu chorym przedłożono ankietę do wypełnienia obejmującą trzy główne obszary pytań.

Pierwszy dotyczył objawów - krwawienie z odbytu, obecność śluzowej wydzieliny, niedokrwistość i uczucie osłabienia. Drugi obejmował dane socjodemograficzne - wiek, płeć i wykształcenie. W trzecim zwrócono uwagę na wykonane w przeszłości kolonoskopie, palenie papierosów, stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym aspiryny, polipy w wywiadzie oraz występowanie zespołu jelita drażliwego.

Wyniki badania wykazały, że czynniki z wywiadu socjalnego, dotyczącego innych schorzeń oraz objawów pozwoliły na trafne prognozowanie występowania raka okrężnicy (wskaźnik AUC 0.83). Natomiast celność przewidywania obecności polipów gruczolakowych była znacznie mniejsza.

Wskaźnik AUC dla gruczolaków o dużym stopniu zaawansowania wynosił 0.7, zaś dla innych, mniejszych gruczolaków 0.67.

Naukowcy odnotowali, że wiek jest jednym z kluczowych czynników ryzyka dla rozwoju raka oraz gruczolaków niezależnie od ich wielkości. Podkreślają jednocześnie, że młody wiek oraz wykonanie kolonoskopii w ciągu 10 lat wraz z negatywnym wynikiem wskazują na małe prawdopodobieństwa obecności raka i zaawansowanych gruczolaków.

Zaznaczają również, że badanie było wykonane na heterogennej grupie pacjentów, co znacznie zwiększa wiarygodność uzyskanych danych, a tym samym siłę wyciągniętych wniosków.

Zdaniem autorów opracowany zestaw kryteriów pozwala na identyfikację pacjentów z wysokim ryzykiem raka jelita grubego na podstawie informacji uzyskanych z kwestionariuszowego wywiadu. Dzięki temu decyzja o wykonaniu kolonoskopii może być podjęta bardziej racjonalnie i dotyczyć osób ze zwiększonym prawdopodobieństwem obecności tej choroby.

Może to mieć duże znaczenie, bowiem obecnie mimo bardzo dobrych możliwości diagnostycznych pozwalających na wczesne wykrycie choroby, duży odsetek raków jelita grubego rozpoznawany jest już w stanie zaawansowanym zmniejszającym możliwość skutecznej interwencji chirurgicznej i chemioterapeutycznej oraz szanse chorego na wyleczenie lub wydłużenie życia.

Oprac.: dr n. med. Maciej Chałubiński
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post