Czy oddziały gastroenterologiczne zostaną zamkniete w szpita

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Czy oddziały gastroenterologiczne zostaną zamkniete w szpita

Post autor: admin. med. »

Oddziały gastroenterologiczne do likwidacji?
Należy zastanowić się nad zasadnością istnienia obecnej liczby oddziałów gastroenterologicznych i gastroenterologicznych dla dzieci - uważa Ministerstwo Zdrowia. Zdaniem resortu większość świadczeń realizowanych na tych oddziałach może być realizowanych w zakresie chirurgii ogólnej lub choroby wewnętrzne oraz chirurgii dziecięcej lub pediatrii. MZ sugeruje również zwiększenie dostępności do diagnozowania i leczenia pacjentów w warunkach ambulatoryjnych lub jednodniowych.
Takie wnioski płyną z opublikowanych właśnie map potrzeb zdrowotnych w zakresie leczenia szpitalnego. Oto fragmenty raportu MZ dot. całego kraju.
Oddział gastroenterologiczny

W Polsce świadczenia do NFZ sprawozdawało 58 oddziałów gastroenterologicznych, z czego prawie połowa z nich znajduje się w 3 województwach: mazowieckim, śląskim i łódzkim. Równocześnie należy podkreślić, że zakres gastroenterologiczny był również sprawozdawany w ramach oddziałów chirurgii jednego dnia oraz chorób wewnętrznych.

Analiza funkcjonowania oddziałów wykazała, że należy zastanowić się nad zasadnością istnienia obecnej liczby oddziałów:
• jedynie w 24 oddziałach świadczenia zabiegowe stanowiły więcej niż 50% wykonywanych świadczeń
• jedynie w 2 oddziałach świadczenia specjalistyczne zachowawcze – tj. możliwe do zrealizowania w analizowanym zakresie i równocześnie niemożliwe do zrealizowanie na oddziałach chorób wewnętrznych - stanowiły więcej niż 10%.

Tezę tę wspiera dodatkowo fakt, że 8 oddziałów miało charakter ponadpowiatowy (powyżej 60% pacjentów spoza powiatu), żaden oddział nie miał charakteru ponadregionalnego (powyżej 30% pacjentów spoza województwa). Pozostałe oddziały zabezpieczały pacjentów z własnego powiatu.

Ponieważ większość świadczeń realizowanych na tym oddziale może być realizowanych w zakresie chirurgia ogólna lub choroby wewnętrzne, należy rozważyć możliwość zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych w analizowanym zakresie, w ramach tych oddziałów. Wnioskuje się również rozważenie zwiększenia dostępności do diagnozowania i leczenia pacjentów w warunkach ambulatoryjnych lub jednodniowych.
Oddział gastroenterologiczny dla dzieci

W Polsce świadczenia do NFZ sprawozdawało 12 oddziałów gastroenterologicznych dla dzieci, z czego 75% znajdowało się w 4 województwach (3 oddziały w województwie śląskim oraz po 2 w mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim). Równocześnie należy podkreślić, że zakres gastroenterologiczny dla dzieci był również sprawozdawany w ramach oddziałów pediatrycznych.

Analiza funkcjonowania oddziałów wykazała, że należy zastanowić się nad zasadnością istnienia obecnej liczby oddziałów:
• jedynie w 3 oddziałach świadczenia zabiegowe stanowiły ok.20% wykonywanych świadczeń
• w żadnym z oddziałów nie były sprawozdawane w istotnej liczbie (nie stanowiły więcej niż 1%) specjalistyczne świadczenia zachowawcze – tj. możliwe do zrealizowania w analizowanym zakresie i równocześnie niemożliwe do zrealizowanie na oddziałach pediatrycznych.

Tezę tę wspiera dodatkowo fakt, że 6 oddziałów miało charakter ponadpowiatowy (powyżej 60% pacjentów spoza powiatu), tylko 1 oddział miał charakter ponadregionalny (ponad 30% pacjentów spoza województwa). Pozostałe zabezpieczały pacjentów z własnego powiatu.

Ponieważ większość świadczeń realizowanych na tym oddziale może być realizowanych w zakresie chirurgia dziecięca lub pediatria, należy rozważyć możliwość zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych w analizowanym zakresie, w ramach tych oddziałów. Wnioskuje się również rozważenie zwiększenia dostępności do diagnozowania i leczenia pacjentów w warunkach ambulatoryjnych lub jednodniowych.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post