Czy przepisywać recepte w leczeniu choroby przewlekłej

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Czy przepisywać recepte w leczeniu choroby przewlekłej

Post autor: Asystentka »

Czy należy przepisywać recepty jako kontynuację leczenia choroby przewlekłej, jeżeli rodzic zgłasza się do lekarza bez dziecka?
Pytanie nadesłane do Redakcji

Czy należy przepisywać recepty jako kontynuację leczenia choroby przewlekłej, jeżeli rodzic zgłasza się do lekarza bez dziecka? Czym różni się sytuacja lekarza, który stale opiekuje się dzieckiem, i lekarza z danej placówki, dysponującego również dokumentacją, który do tej pory dziecka nie badał?

Odpowiedziała

dr n. prawn. Tamara Zimna
Kancelaria Prawa Medycznego

Kontynuacja leczenia choroby przewlekłej jest prawnie dopuszczalna także bez osobistego badania pacjenta, np. gdy rodzic zgłasza się po receptę do lekarza bez dziecka. Zgodnie z przepisami prawa uzasadnienie prawidłowej ordynacji leków bez osobistego badania pacjenta stanowi stan zdrowia pacjenta odzwierciedlony w dokumentacji medycznej.1 Pod względem prawnym jednakowe kompetencje w tym zakresie ma zarówno lekarz, który stale opiekuje się dzieckiem, jak i lekarz z danej placówki, dysponujący tylko dokumentacją, który do tej pory dziecka nie badał. Najistotniejsza jest więc zawartość dokumentacji medycznej o stanie zdrowia pacjenta w zakresie informacji niezbędnych do wystawienia recepty refundowanej. Należy pamiętać o odpowiednim udokumentowaniu wystawienia recepty bez osobistego badania pacjenta.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post