Czy przetargi na leki poprawią dostęp do leczenia?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Czy przetargi na leki poprawią dostęp do leczenia?

Post autor: Asystentka »

Wspólne przetargi na leki poprawią dostęp do leczenia?

Światowa Organizacja Zdrowia w najnowszym raporcie analizuje rynek leków w Europie. Czy metodą na zwiększenie dostępu do leczenia będą wkrótce wspólne przetargi na leki?

W swojej analizie WHO zwraca przede wszystkim uwagę na nieproporcjonalnie wysokie koszty leków w stosunku do siły nabywczej w niektórych krajach. Okazuje się za to, że kraje, które ze sobą współpracują, negocjują najkorzystniejsze warunki zakupów z firmami farmaceutycznymi.

Lek na WZW C najdroższy w Polsce

Problem zróżnicowania cen leku, w zależności od kraju będącego nabywcą, najlepiej widać na przykładzie cen nabywczych dwóch nowych leków stosowanych w leczeniu Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C - sofosbuviru i ledipasviru.Wyliczone koszty leczenia całej populacji zakażonej WZW C, w każdym z 30 krajów analizowanych w raporcie, wahają się od 10,5 proc. nakładów ponoszonych przez firmę farmaceutyczną w Holandii do 190,5 proc. w Polsce. Cena pojedynczego cyklu terapii sofosbuvirem stanowi równowartość 5,28 lat w średniej rocznej płacy w Turcji. Wysoka cena terapii ledipasvirem-sofosbuvirem w Anglii doprowadziła do ograniczenia refundacji leczenia przez NHS jedynie przypadków najciężej chorych pacjentów.

Współpraca jest opłacalna

Raport wyraźnie pokazuje, że współpraca w zakresie zamówień, zarówno na poziomie regionalnym, jak i subregionalnym, prowadzi do polepszenia dostępu obywateli do leku i do korzystnych negocjacji cenowych. Nie tylko wspólne zamówienia, ale również sam przepływ informacji na temat cen, dostawców i metod oceny technologii medycznych wzmacniają pozycję negocjacyjną. Przykładami krajów, które z sukcesem połączyły siły w przetargach na zakup leków jest grupa Benelux i Nordic Forum. Zacieśnienie współpracy między krajami w zakresie nabywania leków stało się jednym z priorytetów Unii Europejskiej.

Leki w Polsce zdrożeją?

W Unii Europejskiej pojawił się w ostatnim czasie pomysł, aby zrównać ceny leków we wszystkich krajach członkowskich. Ceny miałyby być negocjowane centralnie np. przez Europejską Agencję Leków lub inną komisję. Europarlamentarzyści są zdania, że poprawiłoby to dostęp do leków i zmniejszyło ich ceny w całej UE. Nie dodają jednak, że o ile ceny w krajach północnych i zachodnich uległyby obniżce, o tyle ceny leków w Europie Środkowej i Wschodniej wzrosłyby. Według ekspertów w Polsce leki mogłyby zdrożeć nawet dwukrotnie. W dodatku istnieją obawy, że usztywnienie cen przyczyni się do zmian w strukturze firm farmaceutycznych i utrudni polskim producentom leków konkurencję na rynku międzynarodowym.
Na początku marca 2017 roku odbędzie się spotkanie przedstawicieli poszczególnych krajów UE, mające doprowadzić do wypracowania wspólnej polityki w zakresie zakupu leków.
Magdalena Mroczek
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post