Czy ratownik medyczny może wystawić kartę zgonu?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Czy ratownik medyczny może wystawić kartę zgonu?

Post autor: Asystentka »

MZ: Ratownik powinien wystawiać karty zgonu
Ratownicy medyczni powinni mieć rozszerzone uprawnienia – odpowiada Ministerstwo Zdrowia na zarzuty pod adresem projektu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Jak wyjaśniają przedstawiciele resortu, już dzisiaj około dwóch trzecich wszystkich zespołów ratownictwa medycznego w Polsce wyjeżdża do pacjentów bez lekarza w składzie. I właśnie ta przesłanka przemawia za rozszerzeniem zakresu uprawnień ratowników medycznych, aby mieli możliwość skutecznego udzielania pomocy. Tytuł ratownika medycznego obecnie mogą uzyskać wyłącznie te osoby, które ukończyły kształcenie w trybie studiów I stopnia, tj. na poziomie licencjatu.

Ministerstwo zaznacza ponadto, że projekt nowelizacji wprowadza dwie nowe formy kształcenia podyplomowego: kurs specjalistyczny i kwalifikacyjny. Pierwszy ma na celu poszerzenie przez ratownika medycznego specjalistycznej wiedzy i umiejętności przydatnych podczas podejmowania medycznych czynności ratunkowych. Drugi – uzyskanie przez ratownika medycznego dodatkowych kwalifikacji i umiejętności potrzebnych do udzielania określonych świadczeń zdrowotnych wchodzących w zakres danej dziedziny.

Ponadto Ministerstwo Zdrowia przypomina, że rozszerzenie uprawnień ratowników medycznych zostało przewidziane w obowiązującym Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 20 kwietnia 2016 roku w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego (Dz.U. poz. 587).

„Możliwość przeprowadzania intubacji dotchawiczej przez ratownika medycznego z podaniem leków zwiotczających została przewidziana nie w projekcie ustawy o PRM, lecz właśnie we wspomnianym rozporządzeniu. Umożliwienie ratownikowi medycznemu wykonywania intubacji dotchawiczej z podaniem środków zwiotczających pozwala na uniknięcie sytuacji, w której musiałby on zwlekać z wykonaniem tej procedury do chwili utraty przytomności przez pacjenta, w połączeniu np. z nagłym zatrzymaniem krążenia, a więc do chwili, kiedy stan pacjenta pogorszy się, być może nieodwracalnie” – wyjaśnia resort zdrowia w swoim komunikacie.
Co więcej, jak wskazuje MZ, rozporządzenie rozszerzające uprawnienia ratowników było poddawane wielu uzgodnieniom, z prekonsultacjami włącznie, w tym z organizacjami zrzeszającymi ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarki.

Ministerstwo Zdrowia dodaje, że ratownikowi medycznemu przysługuje prawo do odstąpienia od wykonywania medycznych czynności ratunkowych w razie nieskutecznej reanimacji oraz w przypadku stwierdzenia, że zgon miał miejsce na długo przed przybyciem zespołu ratownictwa medycznego i nie ma wskazań do rozpoczęcia akcji reanimacyjnej. Ratownik może też stwierdzić, że obrażenia nie dają szans na przeżycie.

„W opisanych sytuacjach konsekwencją decyzji o odstąpieniu od medycznych czynności ratunkowych powinno być wystawienie karty zgonu przez ratownika medycznego lub pielęgniarkę systemu, pełniących funkcję kierownika zespołu ratownictwa medycznego – bez konieczności wzywania lekarza na miejsce zdarzenia czy odsyłania rodziny zmarłego do lekarza POZ w celu uzyskania potrzebnego dokumentu” – czytamy w komunikacie MZ.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post