Czy stosować preparaty glukozaminy i chondroityny w chorobie

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Czy stosować preparaty glukozaminy i chondroityny w chorobie

Post autor: Asystentka »

Czy stosować preparaty glukozaminy i chondroityny w chorobie zwyrodnieniowej stawów? Które z NLPZ są najlepsze w tym wskazaniu?

Dr n. med. Jarosław Woroń, specjalista farmakologii klinicznej
Zakład Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Wydziału Lekarskiego UJ CM Kraków, Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Polskie Towarzystwo Badania Bólu
Pytanie nadesłane na stronę Medycyna Praktyczna - Reumatologia - serwis dla lekarzy

Czy w chorobie zwyrodnieniowej stawów ma sens stosowanie preparatów glukozaminy i chondroityny? Czy są różnice w skuteczności poszczególnych preparatów? Które z NLPZ są najlepsze w tym wskazaniu?
Odpowiedź eksperta

Dr n. med. Jarosław Woroń
specjalista farmakologii klinicznej
Zakład Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii Wydziału Lekarskiego UJ CM Kraków
Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Polskie Towarzystwo Badania Bólu

U pacjenta z chorobą zwyrodnieniową stawów stosowanie produktów leczniczych zawierających w swoim składzie chondroitynę i glukozaminę wykazuje synergiczny efekt działania z innymi lekami, które w szczególności działają przeciwbólowo.
Zastosowanie chondroityny w dawce dobowej 1000 mg lub glukozaminy w dawce 1500 mg pozwala na zmniejszenie dawki analgetyków nieopioidowych stosowanych u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych. Redukcja ta może sięgać nawet do 50% wartości wyjściowej dawki analgetyku. Co więcej, badania kliniczne wskazują, że u pacjentów, u których istnieją przeciwwskazania do stosowania NLPZ, zastosowanie samej chondroityny powoduje znamienne zmniejszenie natężenia bólu. Chondroityna i glukozamina wykazują efekt analgetyczny w okresie ich podawania i w tym wskazaniu rekomenduje się aplikację długotrwałą. Oczywiście należy pamiętać, że przeciwwskazane jest stosowanie suplementów diety zawierających chondroitynę i glukozaminę u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową, gdyż wszędzie tam, gdzie zaczyna się choroba, kończy się rola suplementu diety.

Co do wyboru NLPZ należy pamiętać, że ból w chorobie zwyrodnieniowej ma charakter niezapalny, dlatego też w bólu podstawowym stosowane są połączenia analgetyków opioidowych z paracetamolem. Natomiast w zaostrzeniach bólu występuje zwykle komponent zapalny i z uwagi na profil farmakokinetyczno-farmakodynamiczny NLPZ warto pamiętać o czasowym włączeniu leków z tej grupy. Z uwagi na dostępne badania w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych rekomenduje się nimesulid, lornoksykam czy diklofenak (po wykluczeniu przeciwwskazań ze strony układu krążenia). Warto pamiętać, że natężenie bólu w chorobie zwyrodnieniowej w znakomitej większości przypadków przekracza wartość 5 w skali NRS, co powoduje konieczność zastosowania analgetyków opioidowych. O ile w bólu podstawowym, który jak już wspomniano ma charakter niezapalny, można stosować połączenie tramadolu z paracetamolem, o tyle w zaostrzeniu zapalnym rekomenduje się połączenie tramadolu z deksketoprofenem, warto przypomnieć, że lek nie jest przeznaczony do stosowania przewlekłego. W uzasadnionych przypadkach warto sięgnąć po silne opioidy, spośród których najwięcej badań w tym wskazaniu przeprowadzono dla oksykodonu oraz buprenorfiny.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post