Czy stosować szczepionki w osobnych wkłuciach

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Czy stosować szczepionki w osobnych wkłuciach

Post autor: Asystentka »

Czy stosować szczepionki w osobnych wkłuciach, czy może wybrać szczepionki wysoce skojarzone? Czy można wykonać kilka szczepień w trakcie jednej wizyty?

Bezpieczeństwo stosowania szczepionek wysoce skojarzonych, w tym 6-składnikowej, zostało bardzo dobrze sprawdzone u wcześniaków. Zaletą ich stosowania jest ograniczenie liczby wstrzyknięć, co zmniejsza ryzyko wystąpienia odczynów miejscowych i istotnie ułatwia realizację PSO.
W opisanym przypadku stosowanie szczepionki 6-składnikowej jest jednak nieuzasadnione, ponieważ podano już 2 dawki szczepionki przeciwko WZW typu B. W tej sytuacji szczepienie możemy kontynuować szczepionką 5-składnikową DTPa-IPV-Hib (2 dawki), dodatkowo uzupełniając uodpornienie przeciwko poliomyelitis oraz Haemophilus influenzae typu b (Hib), ponieważ dziecko nie otrzymało tych szczepionek wraz z DTPa.
Aktualnie dostęp do szczepionki DTPa jest ograniczony, dlatego przeznaczoną dla wcześniaków szczepionkę 5-składnikową należy podawać, począwszy od pierwszych szczepień. Nie ma szczególnych wskazań do stosowania w jej miejsce szczepionek nieskojarzonych.
U wcześniaków z małą masą mięśniową (masa ciała 2000–4000 g) istnieją problemy techniczne z wykonaniem więcej niż 2 iniekcji w trakcie jednej wizyty (po jednej w każde udo). U dzieci z większą masą ciała (>4000 g) można na jednej wizycie wykonać 4 wstrzyknięcia (po dwa w każde udo), pamiętając o zasadzie prawidłowego łączenia (mniej odczynowe z bardziej odczynowymi) oraz właściwej kolejności podania (najpierw mniej bolesne, a potem bardziej bolesne).
W naszych warunkach najkorzystniejszym rozwiązaniem u dzieci przebywających na oddziałach noworodkowych przez ponad 6 tygodni byłoby podawanie szczepionki 6-składnikowej w miejsce drugiej dawki szczepionki przeciwko WZW typu B.
Bardzo ważnym szczepieniem w zapobieganiu zachorowaniom u wcześniaków jest wczesne podanie skoniugowanej szczepionki przeciwko pneumokokom (PCV). W przypadku rozpoczęcia szczepień na oddziale neonatologicznym warto także podać pierwszą dawkę PCV (jeśli dziecko spełnia już kryterium zalecanego wieku na to szczepienie). Jeśli jednak szczepień nie rozpoczęto w warunkach szpitalnych, szczepionkę PCV należy podać w możliwie szybkim terminie w poradni pediatrycznej POZ, zwłaszcza że u dzieci w stabilnym stanie klinicznym nie ma przeciwwskazań do wykonania tego szczepienia.
Dzieciom, które ukończyły 6. miesiąc życia, PCV podaje się w schemacie 2+1.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post