Czy w trakcie leczenia alfakalcydolem należy kontrolować 25(

Choroby reumatyczne, zwyrodnienia układu kostno-stawowego, stany zapalnymi tkanki łącznej, rozpoznanie, leczenie oraz zapobieganie.
Asystentka

Czy w trakcie leczenia alfakalcydolem należy kontrolować 25(

Post autor: Asystentka »

Czy w trakcie leczenia alfakalcydolem należy kontrolować 25(OH)D?
prof. dr hab. n. med. Edward Czerwiński
Zakład Chorób Kości i Stawów, Wydział Nauk o Zdrowiu CM UJ
Krakowskie Centrum Medyczne, kcm.pl
Pytanie nadesłane na stronę Medycyna Praktyczna - Reumatologia - serwis dla lekarzy

Czy w trakcie leczenia Alfadiolem (alfakalcydol) jest sens kontrolować 25(OH)D? Pacjentka z przewlekłą chorobą nerek po wdrożeniu Alfadiolu ma nadal niski poziom 25(OH)D. Czy jest to wskazaniem do zwiększenia dawki Alfadiolu, czy też Alfadiol nie podnosi 25(OH)D i nie ma sensu go w tym przypadku kontrolować?
Odpowiedź eksperta

prof. dr hab. n. med. Edward Czerwiński
Zakład Chorób Kości i Stawów, Wydział Nauk o Zdrowiu CM UJ
Krakowskie Centrum Medyczne, kcm.pl

Witamina D3 (cholekalcyferol) jest nieaktywna biologicznie. Ulega hydroksylacji w wątrobie do 25(OH)D (kalcyfediol), a następnie kolejnej hydroksylacji w nerkach, gdzie powstaje aktywna postać – 1,25 (OH)2D (kalcytriol). W surowicy oznaczamy 25(OH)D (kalcyfediol), który jest główną formą witaminy D w krwiobiegu. Jej stężenie jest stabilne w przeciwieństwie do 1,25 (OH)2D.

Alfakalcydol jest syntetycznym prekursorem czynnego metabolitu witaminy D. Zawiera już grupę hydroksylową w pozycji α przy C1 i z tego powodu nie wymaga hydroksylacji w nerkach. Dzięki temu może być stosowany w przypadku ich niewydolności. Po zachodzącej w wątrobie hydroksylacji przy C25 powstaje aktywny metabolit – 1,25-dihydroksycholekalcyferol, który pełni swe biologiczne funkcje1.

W metabolizmie alfakalcydolu nie powstaje 25(OH)D, zatem jego podawanie nie ma żadnego wpływu na stężenie 25(OH)D. W 3-letniej, prospektywnej obserwacji jego stężenie utrzymywało się na stałym poziomie u wszystkich pacjentów przyjmujących ten preparat2.

Według CHPL preparat jest zarejestrowany m.in. do leczenia osteoporozy postmenopauzalnej i związanej z wiekiem, z jednoczesnym niedoborem witaminy D lub jej czynnych metabolitów. Alfakalcydol stosuje się jedynie w sytuacji upośledzonej hydroksylacji nerkowej, a więc w przewlekłej chorobie nerek.

W mojej praktyce w leczeniu osteoporozy postmenopauzalnej, bez niewydolności nerek, stosuję witaminę D3 w formie kropli (koszt miesięczny ok. 1,7 pln), pod kontrolą 25(OH)D. Według publikacji, cholekalcyferol można stosować bez kontroli stężenia 25(OH)D do dawki dobowej 2000 IU.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post