Czy wszędzie w Polsce pacjenci mają równe szanse na leczenie

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Czy wszędzie w Polsce pacjenci mają równe szanse na leczenie

Post autor: Asystentka »

Choroby serca nadal najczęstszą przyczyną zgonów, kolejki do specjalistów i nierówności w dostępie do świadczeń zdrowotnych w zależności od regionu – to tylko niektóre wnioski z opublikowanego przez MZ podsumowania map potrzeb zdrowotnych dla 30 schorzeń.

Główną i nadal utrzymującą się na wysokim poziomie przyczyną zgonów w Polsce są choroby kardiologiczne (28 proc. ogółu zgonów), kolejno zaś choroby onkologiczne (24,5 proc. ogółu zgonów). Obserwowane jest także duże rozpowszechnienie ostrych schorzeń układu oddechowego zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Czy pacjenci cierpiący na te schorzenia mają taki sam dostęp do leczenia niezależnie od miejsca zamieszkania? Ministerialne mapy potrzeb zdrowotnych dla 30 wybranych chorób pokazują, że nie.

Mapy potrzeb zdrowotnych bardzo wyraźnie wskazują na duże zróżnicowanie w sposobie leczenia oraz jego skuteczności w obrębie województw. Sytuacja ta sprzyja migracji chorych. Ponadto nadal istnieje problem ze sprawozdawczością powikłań, powtórnych hospitalizacji a to nie pozwala na budowę skutecznego narzędzia diagnozującego bolączki systemu. Ochronę zdrowia wciąż trapią kolejki, a przez to bardzo długi czas oczekiwania pacjentów na świadczenia. W wielu przypadkach zawodzi także profilaktyka, która mogłaby skutecznie przeciwdziałać wielu dolegliwościom.

Kolejki i nierówny dostęp do świadczeń

W przypadku wielu świadczeń odnotowuje się nierównomierny dostęp do opieki. Silnie zróżnicowanie pomiędzy województwami dotyczy m.in. dostępu do rehabilitacji ogólnoustrojowej dla dorosłych czy leczniczej, po zabiegu endoprotezoplastyki.

Znaczne nierówności występują także w dostępie do poradni chorób naczyń (w woj. warmińsko-mazurskim i podkarpackim, w 2014 r. nie było tego typu poradni, w woj. śląskim było ich natomiast 38). Podobne obserwacje dotyczą poradni chirurgii naczyniowej, których liczba różni się pomiędzy poszczególnymi województwami (24 w województwie mazowieckim, 1 w województwie lubuskim i podlaskim). Mediana czasu oczekiwania od daty wystawienia skierowania do daty przyjęcia do poradni chorób naczyń wyniosła w Polsce 195 dni. W przypadku poradni chirurgii naczyniowej czas oczekiwania na konsultację wyniósł 205 dni.

Za wysoka liczba amputacji

W Polsce obserwuje się wysoki odsetek pierwotnych dużych amputacji kończyny dolnej z przyczyn naczyniowych. Odsetek amputacji pierwotnych (tj. niepoprzedzonych interwencją naczyniową w okresie 4 lat przed amputacją) w skali kraju wyniósł 51,6 proc. Dla porównania w województwie mazowieckim odsetek wyniósł 54,5 proc., w Małopolsce zaś utrzymał się on na poziomie niższym niż w skali kraju, tj. 49,6 proc.

Hospitalizacja w trybie nagłym, dotyczy głownie pacjentów z rozpoznaniem zakrzepu lub/i zatoru tętniczego. Z leczeniem chorych z zatorem i zakrzepem tętniczym nadal wiąże się relatywnie wysoka śmiertelność oraz odsetek amputacji (odpowiednio po leczeniu chirurgicznym: śmiertelność 8,6 proc., amputacje 5,96 proc., po leczeniu wewnątrznaczyniowym: śmiertelność 3,3 proc., amputacje 4,62 proc.). W całej Polsce w 2014 r., z powodu zatoru tętniczego hospitalizowano 6,03 tys. osób. Sporo cześć tej grupy stanowili pacjenci z województwa małopolskiego - 2,06 tys.

Niewystarczająca opieka nad pacjentami z astmą

Ogromny ciężar opieki nad pacjentami w zakresie diagnostyki i leczenia astmy jest skupiony na poziomie lecznictwa stacjonarnego (ok. 120 hospitalizacji na 100 tys. mieszkańców). W województwie mazowieckim odnotowano niższą wartość hospitalizacji 62,11 na 100 tys. niż średnia dla Polski - 91,57.

Uważa się zatem, że AOS oraz POZ są zaangażowane w niewystarczającym zakresie w proces opieki nad tą grupą pacjentów. Przy tym należy zwrócić uwagę na bardzo niską dostępność do specjalistycznej rehabilitacji pulmonologicznej. W Polsce odnotowuje się 20 ośrodków udzielających świadczenia w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej, przy czym w 4 województwach nie rejestruje się ani jednego takiego ośrodka.

Zawodzi diagnostyka prenatalna

W Polsce w 2014 r. w lecznictwie szpitalnym odnotowano 61,5 tys. ciąż utraconych i poronień. Stwierdzono wyższą częstość występowania niektórych wrodzonych wad rozwojowych takich jak: rozszczep wargi z/bez rozszczepem podniebienia, wady ubytkowe kończyn czy rozszczep kręgosłupa. Zwraca się także uwagę na nierówny dostęp do AOS dla dzieci z wadami wrodzonymi. Szczególnego znaczenia nabierają tutaj działania profilaktyczne, w tym specjalistyczne cd...politykazdrowotna.com
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post