Czy wyhodowanie pneumokoka w wymazie z gardła u dziecka zasz

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Czy wyhodowanie pneumokoka w wymazie z gardła u dziecka zasz

Post autor: Asystentka »

Czy wyhodowanie pneumokoka w wymazie z gardła u dziecka zaszczepionego przeciwko pneumokokom świadczy o nieskuteczności szczepienia?
dr hab. n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Błona śluzowa gardła i nosa są fizjologicznie skolonizowane przez liczne drobnoustroje tworzące mikroflorę (biofilm). W jej skład mogą przejściowo wchodzić pneumokoki. Po kontakcie z nosicielem pneumokoków kolonizacja różnych typów serologicznych tych bakterii rozwija się u większości zdrowych dzieci, utrzymując się przez kilka do kilkunastu tygodni lub dłużej. Znacznie częściej i na dłużej kolonizacji ulegają dzieci narażone na dym tytoniowy oraz <2. roku życia.

Jak dotąd zidentyfikowano ponad 90 typów serologicznych pneumokoka o różnej zjadliwości i częstości występowania, natomiast aktualnie dostępne szczepionki skoniugowane uwzględniają tylko 10 lub 13 najgroźniejszych typów odpowiedzialnych za większość zakażeń inwazyjnych. Celem szczepienia jest przede wszystkim ochrona przed ciężkimi zakażeniami pneumokokowymi, czyli posocznicą, ropnym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i zapaleniem płuc (inwazyjna choroba pneumokokowa [IChP]).

Szczepienie jest z założenia nieskuteczne wobec pozostałych licznych, ale mniej zjadliwych typów pneumokoka, których nie uwzględniono w składzie szczepionek. Należy pamiętać, że odporność na pneumokoki rozwijająca się po szczepieniu jest ściśle związana ze swoistymi dla danego serotypu przeciwciałami przeciwko wielocukrom otoczki pneumokoków. Przyjęto, że swoiste przeciwciała w dużym stężeniu chronią przed nosicielstwem pneumokoka danego serotypu, natomiast w mniejszym stężeniu oraz reagujące krzyżowo do podobnych typów chronią przed IChP.

Wyhodowanie pneumokoka z gardła szczepionego dziecka bez określenia jego serotypu najczęściej świadczy o nosicielstwie typów serologicznych nieuwzględnionych w szczepionce. Trzeba jednak pamiętać, że nawet wyhodowanie z gardła serotypu szczepionkowego, co jest mało prawdopodobne, nie dowodzi jeszcze nieskuteczności szczepionki – celem szczepienia jest ochrona przed ciężkimi zakażeniami. Ważne, że szczepionki są skuteczne w praktyce, co potwierdzają wyniki wielu badań.

Wspomnę, że do rozwoju zakażenia najczęściej prowadzi kolonizacja przez nowy typ serologiczny pneumokoka, a nosicielstwa nie powinno się leczyć antybiotykiem, zwłaszcza długotrwale. Przewlekłe stosowanie antybiotyków zwiększa bowiem ryzyko kolonizacji przez szczepy antybiotykooporne.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post