Czy wziewne podawanie flutykazonu w skojarzeniu z salmeterol

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Czy wziewne podawanie flutykazonu w skojarzeniu z salmeterol

Post autor: Asystentka »

Czy wziewne podawanie flutykazonu w skojarzeniu z salmeterolem chorym na astmę umiarkowaną do ciężkiej jest bezpieczne?

Opracował lek. Maciej Kołodziej
Konsultował prof. dr hab. n. med. Grzegorz Lis

Skróty: analiza ITT* – analiza w grupach wyodrębnionych zgodnie z zaplanowanym leczeniem, CI* – przedział ufności, GKS – glikokortykosteroidy, HR* – hazard względny, RCT* – badanie z randomizacją

* Kryteria wyboru badań, opis procesu kwalifikacji oraz słownik podstawowych pojęć używanych w opisie badań klinicznych znajdują się na stronie internetowej Medycyny Praktycznej w zakładce Artykuły ( mp.pl).

Metodyka: wieloośrodkowe RCT, podwójnie ślepa próba, analiza ITT; okres obserwacji wynosił 27 tygodni (26 tygodni leczenia oraz 1 tydzień po zakończeniu leczenia)
Populacja: 11 679 chorych (wiek śr. 43,4 lat; 66,5% kobiet) na astmę umiarkowaną do ciężkiej; dzieci w wieku ≥12 lat stanowiły 11% populacji.
Do badania kwalifikowano osoby chorujące na astmę co najmniej od roku, które stosowały leki kontrolujące przebieg choroby codziennie oraz wymagały podawania GKS systemowo lub hospitalizacji z powodu zaostrzenia w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ale nie w ciągu 30 dni przed rekrutacją.
Interwencja: 2 razy dziennie wziewnie:

flutykazon w dawce 100 µg + salmeterol w dawce 50 µg lub
flutykazon w dawce 250 µg + salmeterol w dawce 50 µg, lub
flutykazon w dawce 500 µg + salmeterol w dawce 50 µg.

Kontrola: 2 razy dziennie wziewnie flutykazon w dawce 100 µg, 250 µg lub 500 µg.
Pacjenci w obu grupach wiedzieli jaką dawkę flutykazonu otrzymują, ale nie wiedzieli, czy otrzymują również salmeterol.
Wyniki: W grupie otrzymującej flutykazon + salmeterol, w porównaniu z grupą otrzymującą wyłącznie flutykazon, stwierdzono (dla wszystkich dawek flutykazonu):

podobne ryzyko wystąpienia ciężkich zdarzeń niepożądanych związanych z astmą w całej badanej populacji (HR: 1,03 [95% CI: 0,64–1,66])
o 35% mniejsze ryzyko wystąpienia ciężkiego epizodu zaostrzenia astmy w populacji dzieci w wieku 12–17 lat (HR: 0,65 [95% CI: 0,44–0,95])
o 21% mniejsze ryzyko wystąpienia ciężkiego epizodu zaostrzenia astmy (wymagającego podania GKS systemowo przez ≥3 dni, hospitalizacji lub porady na oddziale pomocy doraźnej, po której otrzymali GKS systemowo) w całej badanej populacji (HR: 0,79 [95% CI: 0,70–0,89]).

Wnioski: Wziewne podanie flutykazonu z salmeterolem, w porównaniu z wziewnym podaniem flutykazonu w monoterapii, wiązało się z podobnym ryzykiem wystąpienia ciężkich zdarzeń niepożądanych związanych z astmą. Ponadto, wziewne podanie flutykazonu z salmeterolem zmniejszało ryzyko wystąpienia ciężkich zaostrzeń astmy.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post