Czy Żeń-szeń i zielona herbata tak naprawdę pomagają?

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Czy Żeń-szeń i zielona herbata tak naprawdę pomagają?

Post autor: admin. med. »

Żeń-szeń i zielona herbata: pomagają naprawdę czy na niby?
Żeń-szeń czy zielona herbata to starodawne wynalazki kuchni azjatyckiej. Należą obecnie to tzw. azjatyckich superfoods, czyli modnych produktów mających pomagać w długowieczności. Według dr Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek, badaczki kultury żywieniowej, największy problem polega na tym, że nikt nie wie, czy działają.

Superfoods, czyli produkty o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych, nie są wynalazkiem naszych czasów. W wielu azjatyckich krajach wierzono, że nieodpowiednie jedzenie może nawet zabić - stąd też wielka rola kucharzy na dworach cesarzy.

Dr Magdalena Tomaszewska-Bolałek zauważa, że bardzo często ulegamy magii superproduktów, a tak naprawdę nikt nie wie, jaka ich ilość pomaga i czy w ogóle są skuteczne.

Wyjaśnia, że robiący ogromną karierę specyfik Państwa Środka, żeń-szeń, nie doczekał się potwierdzenia jego "cudownych" właściwości, co nie przeszkadza Azjatom płacić za sproszkowany korzeń żeń-szenia ogromnych sum, by wydłużyć swoje życie.

Z kolei zielona herbata swą popularność zawdzięcza pewnej legendzie, według której jednemu z mitycznych cesarzy chińskich podczas medytacji wpadł do filiżanki z gorącą wodą liść; władca wypił napar i "namaścił" go jako odmładzający i dający energię. Od tego czasu w Chinach zaczęto pić napój z zielonej herbaty, a zwyczaj ten rozprzestrzenił się na inne kraje azjatyckie. Dawniej podawano ją najczęściej po tłustych posiłkach, bo ułatwiała trawienie. Wykorzystywano ją też do przemywania ran. Dzisiaj przypisuje się jej m.in. właściwości antynowotworowe.

Są też inne azjatyckie superfoods - fasola adzuki, której skórka jest czerwona (według tradycji chińskiej czerwień to kolor życia, krwi i energii) czy nawet makaron, który najlepiej zjadać jak najdłuższy, gdyż wtedy nasze życie będzie równie długie i szczęśliwe.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post