Czym są tętniaki?

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Czym są tętniaki?

Post autor: admin. med. »

Tętniaki naczyń mózgowych - wrodzone zaburzenia budowy ścian tętnic mózgowych, powstają zwykle w dużych naczyniach tętniczych podstawy mózgu. Dzielą się ze względu na kształt na wrzecionowate (rzadsze) i workowate, a ich średnica wynosi od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Wystepują u 1-2% populacji. Jeśli tętniak nagle pęknie, następuje wylew krwi do przestrzeni podpajęczynówkowej lub do mózgu. Obfity krwotok może spowodować poważne zaburzenia świadomości, niedowład lub bezwład kończyn, a niekiedy nawet śmierć.
Wskazania i p/wskazania

Wskazania

Główne kryteria kwalifikacji pacjenta z rozpoznanym tętniakiem tętnic mózgowych:

Lokalizacja tętniaka
Możliwe jest embolizowanie tętniaków w prawie wszystkich położeniach, jednak najczęściej podlegające tej procedurze to tętniaki:
w zakresie układu kręgowo-podstawnego
w zakresie tętnicy szyjnej w miejscu jej podziału
przy odejściu tętnicy ocznej od tętnicy szyjnej wewnętrznej
tętniaki wewnątrz zatoki jamistej
Pacjenci w ciężkim stanie klinicznym
Pacjenci nie wyrażający zgody na zabieg operacyjny



Przeciwwskazania

Względne przeciwwskazania do zabiegu to:

Tętniaki bardzo małe (<2mm) i bardzo duże (>25mm)
Niekorzystna anatomia tętniaka
Lepsze efekty przy tętniakach z tzw. wąską szyją, jednak obecnie istnieje możliwość stosowania stentów do naczyń mózgowych, umożliwiających embolizację tętniaków o szerokiej szyi.
Duża krętość naczyń i rozległe zmiany miażdżycowe
Zaburzenia krzepnięcia krwi
Rozległe skurcze naczyniowe


Bezwzględne przeciwwskazania do zabiegu to:

Tętniaki wrzecionowate
Uczulenie na środek kontrastowy
Niewydolność nerek

Embolizacja tętniaków
Embolizacja to zabieg polegający na wprowadzeniu materiału zamykającego światło chorobowo zmienionych naczyń krwionośnych (malformacja naczyń mózgu), odżywiających nowotwory, jak również na zamykaniu części uszkodzonego naczynia krwionośnego, przy jednoczesnym zachowaniu przepływu krwi. Obecnie dzięki zastosowaniu nowych technologii oraz wykorzystaniu bardzo cienkich cewników istnieje możliwość zamykania patologii naczyniowej od strony naczynia krwionośnego.

Embolizacja tętniaków wewnątrzczaszkowych jest szybko rozwijającą się metodą leczenia. W wiodących ośrodkach w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej nawet do 80% tętniaków jest leczonych tą metodą. Zdobywa ona świat, jest uważana za kolejny krok w rozwoju medycyny.
Wstępne wyniki pierwszej wieloośrodkowej próby na ochotnikach ISAT (International Subarachnoid Aneurysm Trial), opublikowane w roku 2002 pokazują znaczną przewagę embolizacji wewnątrznaczyniowej nad leczeniem operacyjnym u pacjentów z pękniętym tętniakiem. Stwierdzono, że technika endowaskularna zredukowała ryzyko względnie ciężkiego kalectwa lub zgonu o 22,6% !!. Całkowita redukcja ryzyka przy zastosowaniu metody interwencyjnej porównaniu w metodą chirurgiczną wyniosła 6.9%.

Zabieg embolizacji tętniaka, tzw. coiling, wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, pod opieką zespołu anestezjologicznego, na zabiegowej sali radiologicznej, wyposażonej w nowoczesny cyfrowy aparat rentgenowski, pozwalający na precyzyjne manipulowanie cewnikami w naczyniach mózgu. Po nakłuciu tętnicy udowej w pachwinie wprowadza się system cewników tak, aby wprowadzić końcówkę najcieńszego z nich (tzw. mikrocewnika) do tętniaka. Następna faza zabiegu to umieszczenie spirali w worku tętniaka za pomocą specjalnego zestawu cewników i popychaczy, by wytworzyć "koszyk"- rodzaj wewnętrznego wzmocnienia ściany tętniaka. Potem wprowadza się kolejne spirale, którą "uplata się" tak, aby stworzyć następną warstwę wzmacniającą ścianę tętniaka. W ten sposób powstaje kłębek wypełniający światło tętniaka. Dzięki temu krew nie wnika w osłabione miejsce naczynia.
Po ulokowaniu spiral w świetle worka tętniaka wywołują one aktywację procesu krzepnięcia, która doprowadza do powstania zakrzepu zamykającego jego światło.
Należy przy tym uważać, aby nie zablokować prawidłowego krążenia krwi w tętnicy. Tętniak jako taki pozostaje w mózgu, ale jest zabezpieczony przed krwawieniem (pęknięciem).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post