Czym zastąpić cukier? Wady i zalety najpopularniejszych zamienników

Porady dietetyczki, układanie zdrowej diety.
Asystentka

Czym zastąpić cukier? Wady i zalety najpopularniejszych zamienników

Post autor: Asystentka »

Wiadomo, iż ilość spożywanego przez nas cukru białego powinna być kontrolowana i podlegać jak największemu ograniczeniu. Pozostaje jednak pytanie – czym zdrowiej osłodzić sobie życie, rezygnując z popularnej sacharozy? Artykuł bierze pod lupę najpopularniejsze zamienniki cukru białego, przedstawia wady i zalety produktów takich jak ksylitol czy stewia i pomaga wybrać najlepszy z nich!

Ksylitol i erytrol

Ksylitol i erytrol to związki organiczne tak zwane alkohole polihydroksylowe, pozyskiwane z naturalnych źródeł (pierwszy z nich otrzymywany z kory brzozy, drugi – metodami mikrobiologicznymi).

Zalety ksylitolu i erytrolu

Niski indeks glikemiczny – bardzo ważną kwestią z punktu widzenia kontroli cukrzycy jest niski indeks glikemiczny spożywanych przez nas produktów. Ig ksylitolu wynosi około 8, zaś erytrolu – bliski 0. Niewątpliwą zaletą tych słodzików jest więc fakt, iż w niewielkim stopniu wpływają one podniesienie poziomu cukru we krwi.

Mniej kaloryczne – poza kontrolą poziomu cukru we krwi, powinniśmy kontrolować również ilość spożywanych kalorii tak, by uniknąć zbyt wysokiej ich podaży. I w tym aspekcie poliole wypadają korzystniej niż cukier biały – wartość energetyczna ksylitolu to około 240kcal/100g, podczas gdy erytrol zawiera zaledwie 20kcal w 100g.

Bakteriobójcze i przeciwgrzybicze – okazuje się, iż zalety polioli nie kończą się na ich niższej wartości energetycznej i ig. Ksylitol i erytrol – jako jedyne dostępne słodziki – działają bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo, mogą więc być pomocne w profilaktyce próchnicy i poprawie stanu mikroflory jelitowej oraz leczeniu kandydozy, wywołanej w organizmie przez grzyb candida albicans.

Nie zakwaszają organizmu – zakwaszenie organizmu uznawane jest za przyczynę wielu chorób. Dieta większości z nas opiera się głównie na produktach o potencjale zakwaszającym (tj. Produkty zbożowe, mięso i wędliny, czarna herbata), zaś za mało w niej tych o charakterze zasadotwórczym. Ksylitol i erytrol, jako słodziki o odczynie zasadowym, jako jedyne z dostępnych na rynku słodzików nie zakwaszają organizmu, przez co pomagają nam zachować optymalną równowagę kwasowo-zasadową

Znajdują takie zastosowanie jak cukier – nie dość, że łudząco przypominają białe kryształy sacharozy, z powodzeniem można zastąpić nimi cukier zarówno do słodzenia napojów, jak i wypieków czy deserów. Mogą być również poddawane obróbce termicznej, nie tracąc swojego smaku!

Wpływają na mocne kości – ksylitol, poprzez zwiększanie przyswajania wapnia i magnezu w organizmie może przyczynić się do poprawy mineralizacji kości, a co za tym idzie – zmniejszać ryzyko osteoporozy

Przeczytaj więcej na temat produktów wysokoprzetworzonych w cukrzycy

Wady ksylitolu i erytrolu

Mniej słodkie od cukru – warto pamiętać, iż słodycz ksylitolu i erytrolu jest nieco mniejsza, niż sacharozy. Wymaga to dodatku większej ich ilości do wypieków, co jest mniej ekonomiczne i narzuca konieczność modyfikacji przepisów.

Spożywanie dużych ilości może wywołać biegunkę – ta wada dotyczy jedynie ksylitolu, który nie ulegając trawieniu, przechodzi do jelita grubego, gdzie fermentuje z wytworzeniem gazów. Może to powodować wystąpienie wzdęć, dyskomfortu jelitowego i biegunek. Co ciekawe, erytrol nie powoduje wspomnianych efektów.

Nie nadają się do wypieków drożdżowych – ze względu na swoje przeciwgrzybicze działanie, słodziki te – w przeciwieństwie do cukru – nie będą dobrą pożywką dla drożdży piekarniczych, a co za tym idzie, nie można ich stosować do wypieków drożdżowych
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post