Czytanie może pomóc w leczeniu bólu przewlekłego

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Czytanie może pomóc w leczeniu bólu przewlekłego

Post autor: Asystentka »

Czytanie literatury na głos w grupie może być skuteczną terapią dla osób cierpiących na ból przewlekły - informują naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu na łamach pisma "BMJ Journal for Medical Humanities".

W leczeniu pacjentów z bólem przewlekłym najczęściej stosowana jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT). Wielu badaczy wskazuje jednak na związane z nią ograniczenia i jej krótkotrwałe działanie.

Zdaniem Brytyjczyków alternatywą może być terapia polegająca na cotygodniowych spotkaniach, podczas których uczestnicy (w grupach liczących od dwóch do dwunastu osób) czytają wspólnie na głos opowiadania, powieści lub poezję. Podczas czytania stosowane są regularne pauzy, by zachęcić uczestników do refleksji i dyskusji nad przeczytanym fragmentem; nad tym, jakie wywołuje myśli i wspomnienia oraz w jaki sposób może odnosić się do ich własnych doświadczeń. Dzięki temu pacjenci nie koncentrują się wyłącznie na swoim bólu (jak ma to miejsce podczas CBT), a na różnych aspektach całego ich życia.

W nowych badaniach wzięli udział pacjenci cierpiący na silne objawy przewlekłego bólu. Jedna grupa uczestniczyła w pięciotygodniowej terapii poznawczo-behawioralnej, a druga w tym samym czasie w 22-tygodniowej terapii opartej na wspólnym czytaniu. Pacjenci, którzy zakończyli CBT dołączali później do spotkań drugiej grupy.

Po przeanalizowaniu dzienników, w których pacjenci opisywali swoje doświadczenia, a także nagrań z sesji terapeutycznych oraz wywiadów z uczestnikami naukowcy stwierdzili, że wspólne czytanie pomagało radzić sobie z emocjami poprzez przekształcenie pasywnego doświadczania tych emocji w ich wyartykułowanie i kontemplowanie.

"Nasze badania wskazują, że wspólne czytanie może być potencjalną alternatywą dla terapii poznawczo-behawioralnej. Metoda ta pozwala świadomie wyartykułować obawy związane z odczuwaniem bólu emocjonalnego, które zazwyczaj pacjenci przeżywają w sposób bierny. Wspólne czytanie zachęca do większej konfrontacji oraz tolerancji trudności emocjonalnych" - komentuje autorka dr Josie Billington.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post