Darmowe leki (nie) wyjdą seniorom na zdrowie?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Darmowe leki (nie) wyjdą seniorom na zdrowie?

Post autor: admin. med. »

Jeden ze sztandarowych projektów PiS - bezpłatne leki dla osób po 75. r.ż. - przeszedł już konsultacje społeczne i jeśli zaakceptuje go Sejm, może wejść w życie w drugiej połowie 2016 r. Rozwiązanie nie zawsze jest jednak oceniane pozytywnie.

Głównym założeniem projektu jest poprawa sytuacji osób w podeszłym wieku, które często nie leczą się, bo nie wystarcza im pieniędzy. Bezpłatne mają być te leki, które Ministerstwo Zdrowia umieści w swoim wykazie. Farmaceuci spodziewają się, że będą to medykamenty „popularne” i najczęściej używane przez seniorów.

Paweł Chrzan, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku twierdzi na stronach serwisu gdansk.pl, że darmowe leki są potrzebne. Argumentuje, że wielu osób w podeszłym wieku nie stać na zrealizowanie wszystkich wystawionych recept i nierzadko stają przed wyborem między wykupieniem leków a zapłaceniem rachunków lub kupnem jedzenia.

Odmienne zdanie ma natomiast Ewa Massalska-Błęcka, lekarz chorób wewnętrznych z 40-letnią praktyką i konsultant w szpitalu Copernicus w Gdańsku. Według niej bardziej potrzebna jest uczciwa rewaloryzacja rent i emerytur, zaś projekt ustawy o darmowych lekach ocenia jako nietrafiony, gdyż będzie „zachęcał” chorych do zażywania i gromadzenia leków ponad ich faktyczne potrzeby.

W założeniach projektu leki bezpłatne będzie mógł pacjentowi przepisywać tylko jego lekarz POZ. Prezes OIA w Gdańsku postuluje wprowadzenie e-recepty, która uniemożliwiałaby nadużycia w postaci wypisywania jednemu pacjentowi większej ilości darmowych leków.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post