Deflegmin - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu na kaszel

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Deflegmin - kapsułki o przedłużonym uwalnianiu na kaszel

Post autor: Asystentka »

Preparat zawiera substancję: ambroksol
Lek dostępny bez recepty
Co to jest Deflegmin?

Lek mukolityczny, rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwia jej usuwanie.

Co zawiera i jak działa Deflegmin?

Substancją czynną preparatu jest ambroksol. Ambroksol zwiększa wydzielanie śluzu w drogach oddechowych, zmniejsza jego lepkość i poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego, a w ten sposób rozrzedza zalęgającą wydzielinę i poprawia jej transport. W ten sposób wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych, ułatwia odkrztuszanie, nie zaburza naturalnego odruchu kaszlowego.
Kiedy stosować Deflegmin?

Preparat jest wskazany w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny zalęgającej w drogach oddechowych.
Kiedy nie stosować tego preparatu?

Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu w I trymestrze ciąży ani w okresie karmienia piersią.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Deflegmin?

Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych. Dlatego przed zastosowaniem preparatu powinieneś skonsultować się z lekarzem jeżeli stwierdzono u Ciebie zaburzenia czynności nerek lub wątroby, chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, osłabiony odruch kaszlowy lub zaburzenia oczyszczania rzęskowego. W powyższych przypadkach należy zachować ostrożność w okresie leczenia. U chorych z niewydolnością nerek może być konieczne odpowiednie dostosowanie dawkowania przez lekarza. U chorych na astmę preparat może początkowo nasilać kaszel.
W przypadku chorych leżących, jeżeli nie nastąpi odkrztuszenie rozrzedzonej wydzieliny może być konieczne jej odessanie.
Sporadycznie, stosowanie preparatu może być związane z wystąpieniem ciężkich zmian skórnych: zespołu Stevensa i Johnsona, rumienia wielopostaciowego i martwicy toksycznej rozpływnej. Stany te stanowią zagrożenie życia. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek zmiany w obrębie skóry lub błon śluzowych konieczne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem i natychmiastowe zapobiegawcze zaprzestanie stosowania preparatu.
Nie należy stosować preparatu bezpośrednio przed snem.
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:
­ --preparat zawiera sacharozę; osoby z dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy lub niedoborem sacharazy–izomaltazy nie powinny stosować preparatu
­ --preparat zawiera indygotynę, która może powodować reakcje alergiczne.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn.
Dawkowanie preparatu Deflegmin

Preparat ma postać kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Przyjmować po posiłkach, rano lub wieczorem, popijając niewielką ilością płynu. Preparatu nie należy stosować bezpośrednio przed snem. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli: 1 kapsułka 1 raz na dobę (rano lub wieczorem, ale nie bezpośrednio przed snem).
Preparatu w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu nie należy stosować u dzieci.
Nie ma konieczności modyfikacji dawki u osób w podeszłym wieku.
Czy można stosować Deflegmin w okresie ciąży i karmienia piersią?

W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Nie zaleca się stosowania preparatu w I trymestrze ciąży. Stosowanie leku w pozostałym okresie ciąży możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem i tylko w razie zdecydowanej konieczności.
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?

Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty
Równoległe stosowanie antybiotyków (amoksycyliny, cefuroksymu, doksycykliny, erytromycyny) zwiększa ich stężenie w wydzielinie oraz ich penetrację do tkanki płucnej.
Nie należy przyjmować równolegle leków hamujących odruch kaszlowy (leków przeciwkaszlowych np. kodeiny), ponieważ odruch ten sprzyja usuwaniu powstałej po upłynnieniu dużej ilości wydzieliny.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?

Jak każdy lek, również Deflegmin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Mogą wystąpić: ból brzucha, nudności, zgaga, biegunka, uczucie suchości w ustach i w drogach oddechowych, ślinotok, wodnisty wyciek z nosa, zaburzenia w oddawaniu moczu, reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd) i reakcje anafilaktyczne (bardzo rzadkie, ciężkie reakcje mogące stanowić zagrożenie życia, obejmujące obrzęk gardła, krtani, skurcz oskrzeli, niedociśnienie tętnicze, wstrząs). Sporadycznie możliwe wystąpienie ciężkich zmian skórnych: zespołu Stevensa i Johnsona oraz martwicy toksycznej rozpływnej.
Inne preparaty na rynku polskim zawierające ambroksol

Aflegan (roztwór do wstrzykiwań)
Ambrohexal (roztwór do wstrzykiwań)
Ambroksol Hasco (syrop)
Ambroksol Hasco Junior (syrop)
Ambroksol Takeda (syrop)
Ambrosan (tabletki)
Ambrosol Teva (syrop)
Ambrosol Teva (tabletki)
Ambrotaxer (syrop)
Ambroxol 123ratio (roztwór doustny)
Deflegmin (roztwór doustny)
Deflegmin (syrop)
Deflegmin (tabletki)
Deflegmin (krople doustne)
Entus Junior (syrop)
Entus Max (syrop)
Envil kaszel (syrop)
Envil kaszel (tabletki)
Envil kaszel junior (syrop)
Flavamed (syrop)
Flavamed (tabletki)
Flavamed (tabletki musujące)
Flavamed Max (syrop)
Medox (tabletki)
Mucoangin (tabletki do ssania)
Mucosolvan (syrop)
Mucosolvan (tabletki)
Mucosolvan (pastylki miękkie)
Mucosolvan inhalacje (płyn do inhalacji z nebulizatora)
Mucosolvan Max (kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde)
Mucosolvan mini (syrop)
Tussal Expectorans (tabletki)
Załączniki
DEFLEGMIN-kapsulki.jpg
DEFLEGMIN-kapsulki.jpg (3.05 KiB) Przejrzano 737 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post