Depresja kosztuje światową gospodarkę 1 mld dolarów rocznie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Depresja kosztuje światową gospodarkę 1 mld dolarów rocznie

Post autor: admin. med. »

Depresja i zaburzenia lękowe kosztują globalną gospodarkę 1 mld dolarów rocznie – informuje Światowa Organizacja Zdrowia, która tej analizy dokonała we współpracy z Bankiem Światowym.

13 i 14 kwietnia w Waszyngtonie spotykają się przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, Banku Światowego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dyskusja ma dotyczyć wypracowania wspólnych rozwiązań dla lepszego dofinansowania zdrowia psychicznego. Zostaną też zaprezentowane najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed psychiatrią w najbliższych latach. Przykładem będzie m.in. Brazylia, która rozwinęła w ostatnim czasie sieć opieki psychiatrycznej czy RPA, gdzie ochrona zdrowia psychicznego jest częścią podstawowej opieki zdrowotnej.

Według raportu WHO i Banku Światowego, każdy 1 dolar zainwestowany w zapobieganie i leczenie depresji i zaburzeń lękowych, zwraca się czterokrotnie. Po raz pierwszy dokonano analizy kosztów depresji na taką skalę, jednocześnie wskazując na zdrowotne i ekonomiczne korzyści z inwestowania w leczenie tego schorzenia.

Depresja to najpowszechniej występująca choroba psychiczna na świecie. W latach 1990 – 2013, liczba osób cierpiących na to schorzenie wzrosła o 50 proc. – z 416 mln do 615 mln ludzi. Zaburzenia psychiczne stanowią już 30 proc. zachorowań nie zakończonych zgonem.

WHO i Banku Światowego dokonały także analizy kosztów leczenia oraz efektów zdrowotnych depresji i zaburzeń lękowych na lata 2016-2030. Wyniki oparto na badaniu przeprowadzonym w 36 krajach na świecie. Wybrano zarówno kraje o wysokich dochodach, jak i średnich i niskich.

Szacunkowe koszty wynikające z większej liczby osób wymagających leczenia, poradnictwa psychospołecznego oraz leków przeciwdepresyjnych wyniosły 147 mld dolarów. Jednak korzyści z takiej inwestycji znacznie przewyższają te koszty. Zysk wynikający z poprawy na rynku pracy oraz wydajności szacowany jest na poziomie 399 mld dolarów, a z poprawy zdrowia kolejne 310 mld dolarów.

W tej chwili jednak wydatki na zdrowie psychiczne są zdecydowanie niższe od potrzeb – uważają autorzy raportu. Rządy państw przeznaczają średnio 3 proc. swoich budżetów zdrowotnych na kwestie związane ze zdrowiem psychicznym. W krajach o niskich dochodach jest to często zaledwie 1 proc.

Źródło: who
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post