Diagnostyka raka płuca: pobieranie wycinków konieczne?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Diagnostyka raka płuca: pobieranie wycinków konieczne?

Post autor: admin. med. »

Prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Olszewski: Pomimo znacznego postępu w onkologii, który dokonał się w ostatnich latach, proces diagnostyczny w raku płuca wciąż wymaga zbadania tkanki. Dlatego tak ważna w tym procesie jest rola patomorfologa.

Obecnie w celu stwierdzenia zmian patologicznych w tkankach poza standardowym badaniem klinicznym, niezwykle pomocne są szeroko rozbudowane techniki wizualizacji - tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz PET (Pozytonowa Tomografia Emisyjna). Należy jednak pamiętać, że dla pełnego określenia zmian w tkankach zmienionych przez komórki nowotworowe, bardzo istotne są badania patomorfologiczne (ocena mikroskopowa).

Badanie patomorfologiczne pozwala na ustalenie rodzaju zmian, oraz ich szczegółową charakterystykę. Wykorzystanie tomografu komputerowego lub rezonansu magnetycznego, np. w badaniu klatki piersiowej, pozwala wykryć i zlokalizować zmiany. Jednak nie daje możliwości ustalenia jednoznacznie charakteru zmian - niektóre zmiany zapalne w rezonansie magnetycznym, tomografii komputerowej czy technice PET wyglądają podobnie, bądź niemal tak samo jak zmiany nowotworowe. Dopiero badanie pod mikroskopem pozwala na ustalenie, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nowotworem, a jeśli tak, to czy jest on złośliwy. Takie rozpoznanie pozwala na podjęcie dalszych działań w leczeniu pacjenta.

Prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Olszewski z Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie wyjaśnił, że precyzyjna diagnostyka ma kluczowe znaczenie przy doborze optymalnej terapii. W przypadku terapii celowanej (spersonalizowanej), należy ustalić rozpoznanie nowotworu, określić jego podtyp i odpowiednio pobrać materiał do przeprowadzenia analizy molekularnej. Dzięki badaniom molekularnym można ustalić nie tylko typ i podtyp raka płuca, ale także ocenić konkretne zaburzenia genetyczne w materiale DNA. Te precyzyjne informacje pozwalają na dobór odpowiednich leków, które blokują wzrost komórek nowotworowych.

Dowiedz się także, jaką rolę w leczeniu raka płuca pełnią badania genetyczne i dlaczego nie wystarczy zbadać zdrowych komórek w naszym organizmie.

Rak płuca wciąż statystycznie jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród pacjentów onkologicznych. Lęk z nim związany ma więc pewne uzasadnienie. Zarazem: wczesna diagnostyka i spersonalizowane leczenie dają szansę, by z nim nie przegrać.

Film powstał dzięki współpracy z Polską Grupą Raka Płuca, stowarzyszenia powstałego z inicjatywy onkologów, torakochirurgów, pulmonologów i patologów zajmujących się problematyką leczenia raka płuca.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post