Dicortineff w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu i/lub uszu,

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Dicortineff w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu i/lub uszu,

Post autor: admin. med. »

Dicortineff w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu i/lub uszu, ze współistniejącym stanem zapalnym
Co to jest Dicortineff?
Preparat złożony, zawierający leki przeciwinfekcyjne (gramicydynę i neomycynę) oraz lek z grupy kortykosteroidów (fludrokortyzon). Stosowany miejscowo w leczeniu bakteryjnych zakażeń oczu i/lub uszu, ze współistniejącym stanem zapalnym.

Co zawiera i jak działa Dicortineff?
Jest to preparat złożony zawierający 3 substancje czynne: gramicydynę i neomycynę o działaniu przeciwbakteryjnym oraz fludrokortyzon o działaniu przeciwzapalnym. Gramicydyna jest antybiotykiem polipeptydowym. Ze względu na znaczną toksyczność stosowana jest wyłącznie miejscowo. Neomycyna to antybiotyk z grupy aminoglikozydów. Mechanizm działania neomycyny, wspólny dla całej grupy aminoglikozydów, polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Skojarzone działanie 2 antybiotyków zapewnia preparatowi szerokie spektrum działania przeciwbakteryjnego. Fludrokortyzon jest lekiem z grupy kortykosteroidów. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Po podaniu miejscowym do worka spojówkowego niewielkie ilości neomycyny oraz fludrokortyzonu mogą być wchłaniane do krwioobiegu.

Kiedy stosować Dicortineff?
Preparat jest wskazany:
· w stanach zapalnych gałki ocznej, błony naczyniowej, spojówek i brzegów powiek
w stanach zapalnych ucha zewnętrznego i środkowego, stanach zapalnych ucha po zabiegach operacyjnych, stanach pourazowych zewnętrznego przewodu słuchowego.

Kiedy nie stosować tego preparatu?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki aminoglikozydowe.
Preparat jest także przeciwwskazany do stosowania jeżeli występuje: grzybicze, gruźlicze lub wirusowe zakażenie oka lub ucha.
Preparat jest przeciwwskazany jeżeli występuje jaskra lub choroby połączone z ubytkami nabłonka rogówki.
Nie stosować do uszu jeżeli wystąpiła perforacja błony bębenkowej.
Nie stosować miękkich soczewek kontaktowych.

Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Dicortineff?
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego, miejscowo do worka spojówkowego lub do ucha. Preparat powinien być stosowany pod kontrolą lekarza okulisty lub otolaryngologa.
Długotrwałe stosowanie antybiotyków może powodować nadmierny rozwój opornych na leczenie bakterii i grzybów. W okresie leczenia zaleca się obserwację, czy nie występują objawy nowych zakażeń. Jeżeli w okresie stosowania preparatu pojawią się nowe zakażenia bakteryjne lub grzybicze należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Długotrwałe stosowanie w chorobach oczu może spowodować wystąpienie nadciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego, zaburzenia ostrości i ograniczenia pola widzenia oraz do powstawania zaćmy związanej ze stosowaniem steroidów.
Nie należy stosować dłużej niż 7 dni.
Przedostanie się preparatu do ucha środkowego może wywołać piekący ból i uszkodzenie nerwu słuchowego. Nie stosować w przypadku perforacji błony bębenkowej lub jej podejrzenia.
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:
preparat zawiera jako środek konserwujący chlorek benzalkoniowy, który może odkładać się w miękkich soczewkach kontaktowych i niszczyć je (powodować zmiany zabarwienia miękkich soczewek kontaktowych); osoby, które używają miękkich soczewek kontaktowych powinny je usunąć przed zakropleniem oczu i odczekać co najmniej 30 minut przed ponownym ich założeniem; chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienia oczu.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie stwierdzono by preparat wywierał istotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń/maszyn. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ bezpośrednio po podaniu preparatu do oka, mogą wystąpić chwilowe zaburzenia widzenia.

Dawkowanie preparatu Dicortineff
Preparat ma postać zawiesiny i przeznaczony jest do stosowania miejscowo do oczu lub do uszu. Stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
W okulistyce zwykle stosuje się:
1–2 krople do worka spojówkowego 2–5 razy na dobę.
W otolaryngologii:
2–4 krople bezpośrednio do przewodu słuchowego lub na opatrunku, 2–4 razy na dobę. Po zakropleniu należy pozostawać przez 15 minut w pozycji leżącej, z uchem zwróconym ku górze.
W celu uniknięcia zanieczyszczenia preparatu, nie należy dotykać końcówką zakraplacza jakiejkolwiek powierzchni (w tym oka, powieki).
Przed użyciem zawiesinę należy lekko wstrząsnąć. Preparat zwykle stosuje się jeszcze przez 2 dni po ustąpieniu objawów, lecz nie dłużej niż 7 dni.

Czy można stosować Dicortineff w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest, aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży lub w okresie karmienia piersią skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Stosowanie preparatu w okresie ciąży jest dopuszczone jedynie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za bezwzględnie konieczne, i w jego ocenie, korzyści dla matki przewyższają zagrożenie dla płodu. Tylko lekarz może ocenić stosunek ryzyka do korzyści w Twoim przypadku.
Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Pomimo, że preparat stosowany jest miejscowo, w niektórych sytuacjach wchłanianie substancji czynnych do krwioobiegu może być zwiększone i mogą wystąpić interakcje z innymi lekami. Może to mieć miejsce zwłaszcza w przypadku długotrwałego i/lub w dużych dawkach stosowania preparatu. Możliwe są interakcje z lekami zwiotczającymi mięśnie oraz z lekami przeciwzakrzepowymi (np. z warfaryną). Możliwe jest osłabienie działania stosowanych równolegle leków przeciwcukrzycowych.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, również Dicortineff może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Mogą wystąpić objawy dotyczące oczu: łzawienie, pieczenie, podrażnienie, świąd, rzadko niespecyficzne zapalenie spojówek lub reakcje uczuleniowe. Długotrwałe stosowanie może powodować wtórne zakażenia grzybicze, zwiększenie ciśnienia śródgałkowego oraz może doprowadzić do powstania zaćmy związanej ze stosowaniem steroidów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post