Dieta 1500 kalorii

Wszystko o dietach, ich rodzajach i stosowaniu.
admin. med.

Dieta 1500 kalorii

Post autor: admin. med. »

Niestety, większość proponowanych „szybkich” diet jest po prostu niezdrowa, ogranicza bowiem przyjmowanie nie tylko tuczących, ale też i niezbędnych organizmowi składników. Na ich tle dieta 1500 kcal prezentuje się bardzo dobrze – pomaga schudnąć, ale również zachować zdrowie.
Dlaczego właśnie 1500 kcal?
Zacznijmy może od tego, że nasze zapotrzebowanie kaloryczne zależy nie tylko od wieku, ale przede wszystkim aktywności fizycznej.
To właśnie nasza normalna aktywność – ilość ruchu, sposób pracy, determinuje 20-50% dziennego zapotrzebowania na kalorie.
Pozostałe są zaś niezbędne podstawowym funkcjom organizmu: oddychanie, bicie serca, procesy metaboliczne, itp.
Uśrednione zapotrzebowanie na kalorie:
kobiety
wiek: 21 – 59 lat niska aktywność 2100 – 2300 kcal
średnia aktywność 2400 – 2800 kcal
wysoka aktywność 2900 – 3200 kcal
mężczyźni
wiek: 21 – 64 lata niska aktywność 2400 – 2600 kcal
średnia aktywność 2700 – 3400 kcal
wysoka aktywność 3500 – 4500 kcal
Jak więc widać, 1500 kcal nie zaspokaja całego naszego dziennego zapotrzebowania energetycznego. Dlatego organizm będzie musiał przez czas trwania diety korzystać z tych już zgromadzonych, głównie pod postacią tłuszczu, zapasów – dzięki czemu będziemy dosyć wolno, ale systematycznie i co ważne zdrowo, chudnąć.

Dieta 1500 kcal – a zdrowie
Główną zaletą tej diety jest możliwość porządnego najedzenia się w trakcie jej trwania – oraz dostarczanie swojemu organizmowi przez cały czas potrzebnych mu do sprawnego działania składników odżywczych. Jest to cecha, której większość „szybkich diet” nie posiada, a która jest bardzo istotna, jeśli nie tylko o wagę, ale i o kondycję nam chodzi.
Dzięki temu, że jadamy cały czas zdrowo – dietę 1500 kcal możemy stosować nawet przez kilka tygodni. Chudnąć będziemy dość wolno, bo od 0,5 do 2 kg tygodniowo – istotne jest jednak to, że nie będziemy wygłodzeni, a więc po zakończeniu diety nie „rzucimy się” na nasze normalne jedzenie. Minimalizuje to efekt yoyo.

Zasady stosowania diety 1500 kcal
Dieta 1500 kcal nie ma jakiegoś konkretnego, ustalonego jadłospisu, a jedynie zbiór zasad, dotyczących komponowania posiłków.
Nie musimy sztywno trzymać się tych 1500 kcal – równie dobrze w ciągu dnia możemy zjeść 1200 kcal, jak i 1550 kcal. Jeżeli średnia wychodzi poniżej 1500, to wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Ważna jest zmiana pewnych nawyków żywieniowych:
zjadamy pięć posiłków dziennie nie głodzimy się, ale i nie przejadamy pijemy 1,5 – 2l wody dziennie posiłki mają być urozmaicone, dostarczać wszystkich potrzebnych składników zjadamy przynajmniej jeden ciepły posiłek w ciągu dnia zamiast smażyć – dusimy, gotujemy (normalnie lub na parze) nigdy nie jemy w pośpiechu, dokładnie żujemy każdy kęs stosowaną dietę wspomagamy aktywnością fizyczną
Dobrze byłoby zresztą, gdyby te nawyki zostały nam na stałe, nawet po zakończeniu diety – w dużym stopniu to właśnie one bowiem przyczyniają się do przybierania na wadze.

Zasady komponowania posiłków
Śniadanie – około 500 kcal – powinno zawierać produkty zbożowe bogate w błonnik (np. ciemne pieczywo, płatki zbożowe lub owsiane), oraz produkty mleczne (jogurt, kefir, ser). Dodatkiem powinien być wybrany owoc.
Drugie śniadanie – około 200 kcal – ciemne pieczywo i produkty białkowe, a do tego warzywa o niskiej zawartości skrobii (pomidor, ogórek, warzywa liściaste). Do picia woda lub świeże soki, unikamy napojów gazowanych.
Obiad – około 400 kcal – produkty białkowe (np. ryby, chude mięso, drób – bez panierki), oraz węglowodany w postaci np. ryżu, kaszy czy ziemniaków. Obowiązkowo dokładamy do tego pewną ilość warzyw, surowych albo gotowanych.
Podwieczorek – około 100 kcal – możemy sobie nieco pofolgować i zjeść np. pełnoziarniste ciastko, trochę ciemnej czekolady, albo bakalie. Dzięki temu nie będziemy w czasie diety mieć wrażenia, że „niczego nam nie wolno”.
Kolacja – około 200 kcal – przede wszystkim nie należy jej jeść później, niż 2 godziny przed snem. Powinna być lekkostrawna – np. zrobiona na bazie chudego mięsa z warzywami. Dobrze sprawdzają się sałatki, przykładowo z kurczaka i warzyw.
Trzeba się również ruszać!
Na zakończenie pamiętajmy: żadna dieta „sama w sobie” nie da nam tak dobrego efektu, jak jej połączenie z aktywnością fizyczną. Nie muszą to być od razu sporty wyczynowe (a nawet są one niewskazane) – wystarczy godzinny spacer z psem czy jeżdżenie na zakupy rowerem zamiast samochodem. Wtedy nie tylko chudniemy, ale od razu też modelujemy sylwetkę!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post