Dieta 800 kalorii

Wszystko o dietach, ich rodzajach i stosowaniu.
admin. med.

Dieta 800 kalorii

Post autor: admin. med. »

Dieta 800 kcal to kolejny sposób na schudnięcie, bazujący na ograniczeniu ilości codziennie spożywanych kalorii. O ile jednak dieta 1500 kcal jest w miarę bezpieczna dla większości osób, 1200 kcal przez krótki okres nie zrobi nam krzywdy (o ile nie jesteśmy mocno aktywni fizycznie) – o tyle dieta 800 kcal jest niezdrowa. I na dodatek mija się z celem.
Zacznijmy może jednak od tego, na czym polega ta dieta.

Zasady diety 800 kcal

Jak łatwo domyślić się po nazwie – chodzi o to, żeby dziennie zjadać nie więcej, niż 800 kcal – czyli znacznie poniżej normalnego zapotrzebowania organizmu. Teoretycznie powinno to działać tak, że organizm cierpiąc na niedobór kalorii – zacznie je pozyskiwać ze zgromadzonych zapasów tłuszczu. Tak właśnie jest przy diecie 1500 kcal.

Przy 800 kcal jednak nie zadziała to w ten sposób. Dlaczego?

Organizm ludzki to skomplikowana „maszyna” i posiada pewien system zabezpieczeń. Owszem, na diecie 800 kcal schudniemy – jednak zaraz po jej zakończeniu przytyjemy znów, możliwe, że nawet jeszcze bardziej.

Kiedy spożycie kalorii spada tak drastycznie, organizm odczytuje to jako „okres głodu”. Kiedy więc „głód” się kończy – dostajemy od mózgu sygnały, że należy jeść więcej, na wszelki wypadek, gdyby znów miało brakować pożywienia. Dlatego po nawet kilku tylko dniach takiej diety będziemy mieć wilczy apetyt i nawet nieświadomie jeść więcej, niż nam potrzeba.

Łatwo jest wówczas wpaść w błędne koło

Na diecie 800 kcal schudniemy. Później jednak przytyjemy znów. Skuszeni jednak sukcesem postanowimy zapewne ponowić tą dietę – i znów schudniemy. Po kilku takich cyklach nasz metabolizm będzie zupełnie rozregulowany, przez co utrzymanie wagi, a co dopiero jej utrata, staną się znacznie trudniejsze.

Nawet jednak, jeśli wykażemy się dużą dozą silnej woli i będziemy nadal utrzymywać spożycie kalorii poniżej normy dziennej, prawdopodobnie kilka kilogramów nam przybędzie. To właśnie ten mechanizm obronny, który każe organizmowi po „okresie głodu” – nieco obniżyć metabolizm i zrobić zapas tłuszczu.

W jaki sposób więc można zastosować dietę 800 kcal?

Nie trzeba jej wbrew pozorom całkowicie skreślać. Dieta o tak mocno obniżonym spożyciu kalorii świetnie nadaje się jako alternatywa głodówki oczyszczającej. Odpowiednio dobrane potrawy pozwalają w pewnym stopniu zaspokoić największy głód, jednak sam organizm będzie funkcjonował prawie jak podczas typowej głodówki.

Pamiętajmy jednak, że aby uniknąć opisanego wcześniej efektu – dietę 800 kcal należy stosować nie dłużej, niż 3. dni.

Dieta 800 kcal jako dieta oczyszczająca

Celem będzie tu nie tyle zrzucenie zbędnych kilogramów, co detoksykacja organizmu. Dlatego są grupy produktów, które należy – oraz takie, których nie należy włączać w czasie tych trzech dni do swojego jadłospisu.

Polecane produkty:

produkty zbożowe z pełnego ziarna
warzywa
owoce (niezbyt dużo – zawierają sporo cukrów)
naturalne jogurty i kefiry
świeże soki warzywne i owocowe
woda mineralna – nawet 2 litry dziennie

Produkty, które należy ograniczyć:

używki: mocna kawa i herbata, alkohol
wędliny i tłuste mięsa
tłuste produkty mleczne – mleko, maślanka,
słodycze, słodzone napoje, przekąski
ostre przyprawy – pobudzają apetyt, są więc niewskazane słone przekąski – chipsy, paluszki, krakersy, itp.

Rozkład kalorii w posiłkach:

śniadanie – ok. 200 kcal
drugie śniadanie – ok. 80 kcal
obiad – ok. 280 kcal
podwieczorek – ok. 80 kcal
kolacja – ok. 200 kcal

Uwaga! Absolutnym przeciwwskazaniem do stosowania tej diety jest okres ciąży i karmienia. Nie należy też korzystać z niej, jeśli cierpimy na przewlekłe choroby wymagające odpowiedniego sposobu odżywiania – np. cukrzyca.

Po maksymalnie trzech dniach diety, należy stopniowo wprowadzać bardziej kaloryczne potrawy. Nie wolno natomiast „ucinać” diety 800 kcal w sposób nagły, zjadając zaraz na drugi dzień np. śniadanie w postaci kilku jajek i bekonu. Organizm musi mieć czas ponownie przestawić się na zdrowe odżywianie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post