[Film] Dieta chorych na cukrzycę

Wszystko o dietach, ich rodzajach i stosowaniu.
admin. med.

[Film] Dieta chorych na cukrzycę

Post autor: admin. med. »

Dieta w cukrzycy powinna być planowana według zasad zdrowego żywienia. Powinno się dążyć walki z otyłością, która jest ważnym czynnikiem środowiskowym powodującym cukrzycę typu 2. Tym celom powinna służyć regularność w przyjmowaniu posiłków, podobna kaloryczność posiłków każdego dnia oraz zmniejszenie podaży kalorii u osób z otyłością, by móc dzięki tej diecie stracić na wadze. Dieta powinna posiadać również odpowiedni skład jakościowy pokrywający potrzeby odżywcze a ponadto przeciwdziałający wystąpieniu miażdżycy.

Kaloryczność posiłków powinna być dostosowana do należnej masy ciała każdej osoby oraz do jej zawodu, a co za tym idzie zużywanej energii. Osoby chore na cukrzycę, które mają również nadwagę powinny mieć obniżoną kaloryczność posiłków o 250-500 kcal.

Liczba posiłków w ciągu dnia u osoby leczonej dietą lub lekami doustnymi powinna składać się z 3 posiłków, a u osób leczonych insuliną powinny spożywać posiłki 5 razy w ciągu doby. Całkowity dowóz energii powinien być zapewniany w 15-20% za pomocą białka, w 30% tłuszczy a 50-60% węglowodanów.

Wszyscy znamy podstawy zdrowego odżywiania. Czy dieta osoby chorej na cukrzycę jest podobna do diety osoby która się zdrowo odżywia?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post