Dieta przeciw zaparciom

Wszystko o dietach, ich rodzajach i stosowaniu.
Dietka

Dieta przeciw zaparciom

Post autor: Dietka »

Postaw na:
pełnoziarniste produkty zbożowe, kasze, otręby, owoce i warzywa. Dużo pij, koniecznie napojów niegazowanych. Najlepiej sprawdza się spożywanie dziennie 1.5-2 l wody mineralnej. Kompot z suszonych śliwek nigdy nie zawodzi, podobnie jak napój z otrębów pszennych i siemienia lnianego. Wielu osobom pomagają herbatki ziołowe, np. na bazie rumianku. Jogurty, kefiry, napoje probiotyczne np Actimel - doskonale regulują pracę jelit. Zapomnij o lekach przeczyszczających, stosowanych bez nadzoru lekarza (chyba, że naprawdę użyjesz ich doraźnie). Zazwyczaj na początku działają, ale ostatecznie jeszcze bardziej rozleniwiają jelita, niejednokrotnie prowadząc do nasilenia dolegliwości.
Ogranicz:
kawę, czekoladę, mocną herbatę i słodycze, produkty mączne i ciężkostrawne tłuszcze zwierzęce. Pamiętaj zarazem, że zmiana diety to za mało, by rozruszać leniwe jelita. Podstawa to aktywność fizyczna. Trzeba też, najlepiej u gastroenterologa, wykluczyć inne, w tym bardzo poważne, przyczyny uporczywych zaparć. Czasem bywają objawem chorób wymagających nawet interwencji chirurgicznej (np. polipy, pozapalne zwężenie światła jelita). Podstawą do niepokoju jest zawsze brak efektów po zmianie sposobu odżywiania. Jeśli przyjmujesz jakieś leki (np. przeciwdepresyjne), albo masz problemy hormonalne (np. zaburzenia tarczycy) porozmawiaj z lekarzem prowadzącym, czy przypadkiem nie tu należy szukać przyczyny trudności z wypróżnianiem. Razem z nim na pewno uda się znaleźć skuteczne rozwiązanie.
Źródło: Zdrowie gazeta
gosiak
Migdały są bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka, zawierają także dużo wapnia - stanowi on 1/5 ich masy.
Znajdziemy w nich także witaminę E - substancję młodości, która chroni przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i chroni przed chorobami układu krwionośnego; witaminę B2, odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i narządów wzroku; istotne dla organizmu mikroelementy: m.in. cynk (wzmaga działanie układu odpornościowego) oraz magnez (pomaga radzić sobie ze stresem).
Garść migdałów (ok. 12 sztuk) zawiera:
• 274 kalorie
Zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na:
• witaminę E w 120%
• witaminę B2 w 23%
• kwas foliowy w 17%
• witaminę B3
Migdały działają leczniczo w przypadku:
• chorób układu moczowego (m. in. kamieni nerkowych i zwężenia cewki moczowej);
• przy chorobach dróg żółciowych;
• jako lek wykrztuśny w schorzeniach oskrzeli;
• przy chrypkach i suchym kaszlu.
Ponadto mleczko migdałowe, uzyskane po uprzednim zmieleniu i wymieszaniu z wodą, stanowi napój znacząco przynoszący ulgę w stanach napięcia nerwowego.
Migdał jest bardzo cennym składnikiem pokarmowym jeśli cierpimy na nadmiar cholesterolu. 15 lipca 2003 amerykańskie FDA (Food and Drug Administration oficjalnie zatwierdziło fakt, że codzienne spożycie ok. 40 gramów migdałów dziennie może obniżyć ryzyko choroby niedokrwiennej serca. 40 gramów migdałów odpowiada około 1/3 kubka lub ok. 34 orzechom. W związku z powyższym zostały one na stałe wprowadzone do diety korzystnie wpływającej na obniżenie poziomu cholesterolu LDL ("zły cholesterol").
Podstawowym produktem migdałowym używanym w kosmetyce jest wyciskany na zimno olejek. Jest on niezwykle bogaty w substancje odżywcze: proteiny, sole mineralne, witaminy z grupy B, a także A i E. Zawiera duże ilości kwasu oleinowego oraz linolowego, które zmiękczają naskórek i wzmacniają lipidową barierę ochronną skóry.
Nadaje się praktycznie dla każdego rodzaju skóry, także dla skóry wrażliwej.
Ze względu na skład i uniwersalne właściwości, ma on wiele zastosowań:
• uelastycznia skórę, dlatego dobrze sprawdza się w okresie ciąży jako środek przeciw rozstępom, podobnie może być stosowany w okresie restrykcyjnej diety i związanego z tym nagłego spadku wagi. Stosować najlepiej po kąpieli: wmasować okrężnymi ruchami we wrażliwe partie ciała: uda, ramiona, brzuch, piersi i pośladki.
• znakomita odżywka dla wysuszonych i zniszczonych włosów. Można zrobić z niego półgodzinny kompres na włosy, następnie umyć je szamponem, a szybko odzyskają blask, staną się nawilżone i bardziej miękkie.
• dobry naturalny środek pielęgnacyjny dla niemowląt i dzieci. Łagodnie nawilża ich wrażliwą skórę, pomaga w zwalczeniu ciemieniuchy, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Można dodać parę kropli olejku migdałowego do wanny w czasie kąpieli dziecka - dzięki temu jego skóra będzie nawilżona i delikatnie natłuszczone.
• środek przeciwzmarszczkowy - ze względu na obecność witaminy E, niwelującej szkodliwy wpływ wolnych rodników
• idealny olejek do masażu, który nawilża i odżywia skórę - może być także bazą pod inne olejki
• środek łagodzący do suchej, podrażnionej skóry

Źródło: ,,Zdrowa dieta’’- Dr n. med. Anna Lewitt
Natenka
Użytkownicy
Posty: 67
Rejestracja: 21 sty 2022, o 10:30

Re: Dieta przeciw zaparciom

Post autor: Natenka »

na pewno dużo wyniosę dla siebie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post