Dieta przy zakwaszeniu organizmu

Wszystko o dietach, ich rodzajach i stosowaniu.
admin. med.

Dieta przy zakwaszeniu organizmu

Post autor: admin. med. »

Zakwaszony organizm jest bardziej podatny na wiele chorób, z nowotworami włącznie.
Zrezygnuj z pokarmów obfitujących w białko i tłuszcze, unikaj głodówek, które sprzyjają zakwaszeniu. Produkty kwasotwórcze ogranicz, by nie przekraczały 20 proc. dziennego spożycia. 80 proc. stanowić będzie żywność odkwaszająca (zasadotwórcza).

1. Zasadotwórcza cytryna
Kilka łyżek soku dodawaj do szklanki letniej wody i wypijaj przed śniadaniem. Sok albo krążki owoców dodawaj do wody w ciągu dnia, by stale alkalizować treść żołądka.

2.Dozwolone
Możesz jeść chleb pełnoziarnisty, drób, jajka ekologiczne, łososia, makrelę, fasolę, groch i brązowy ryż. Jeden z tych produktów może jednak stanowić 20 proc. posiłku.

3. Niewskazane
Nie spożywaj słodyczy, tłustego mięsa i wędlin, żółtego sera oraz serów dojrzewających, a ponadto alkoholu i napojów gazowanych. Silnie zakwaszają one organizm.

4. Bezpieczne
Oliwę i oleje roślinne możesz dodawać do sałatek czy dań mięsnych bez ograniczeń, mają bowiem działanie obojętne. Pamiętaj jednak, że są kaloryczne.
patafilar

Re: Dieta przy zakwaszeniu organizmu

Post autor: patafilar »

Na zakwaszenie organizmu polecam uzupełnić dietę sokami warzywnymi. Piję soki warzywne. Dzięki temu warzywa a zwłaszcza burak skutecznie działa odkwaszająco na organizm. Soki najlepiej wyciskać samemu w wyciskarce wolnoobrotowej dzięki czemu zachowamy cenne witaminy i enzymy. Piję soki jako uzupełnienie diety i mam super zdrowie, energię i młody wygląd.
Awatar użytkownika
Arthass
Użytkownicy
Posty: 6
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:35

Re: Dieta przy zakwaszeniu organizmu

Post autor: Arthass »

Ja zalecam zajrzeć do książek specjalistycznych i zapoznać się z tym jak działają mechanizmy kontroli pH w naszym organizmie.

Skopiuję mój post z innego forum:

Skończmy z powtarzaniem tych głupot. Koniec powielania bzdur. Jak widzę termin "zakwaszenie organizmu" to już mnie po prostu mdli.

Zakwaszenie w terminologii medycyny konwencjonalnej nie istnieje. Natomiast w medycynie alternatywnej oznacza taki stan, w którym organizm dążąc do utrzymania pH na stałym poziomie 7,35 - 7,45, zużywa własne rezerwy mineralne. W przekonaniu zwłaszcza naturoterapeutów, utrzymujące się zakwaszenie organizmu może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, takich jak dna moczanowa, rak, osteoporoza, czy kamica nerkowa.

Nietrudno zauważyć, że produkty zakwaszające są ubogie w witaminy i minerały, zaś alkalizujące, to głównie warzywa i owoce, bogate w substancje odżywcze, witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Zatem wiele problemów wynikających z diety zakwaszającej, może być w rzeczywistości spowodowane niedoborami pokarmowymi lub niezdrową dietą, a nie zmianami pH. Jest to tym bardzie prawodpodobne, że Eskimosi, Inuici, odżywiający się głównie produktami kwasotwórczymi, zwykle nie mają poważniejszych problemów ze zdrowiem.

Wbrew powszechnej opinii, zakwaszenie nie powoduje osteoporozy. Tylko około 1% wapnia z kości jest łatwo wymienialny. Wiele badań sugeruje, że dieta bogata w nabiał i bogatobiałkowa, sprzyja prawidłowej mineralizacji kości. Organizm posiada mechanizmy zabezpieczające przed nadmierną utratą minerałów, do których zalicza się między innymi regulację hormonalną i absorpcję w cewkach nerkowych oraz w przewodzie pokarmowym.

Zakwaszenie nie powoduje raka. Komórki nowotworowe, zgodnie z prawem O. Warburga, przeprowadzają glikolizę w warunkach tlenowych, wytwarzając mleczan. Spadek pH i wzrost kwaśności środowiska jest więc efektem metabolizmu guza nowotworowego, a nie przyczyną jego powstania. Wiele pożywek do hodowania nowotworów in vitro zawiera pH obojętne lub lekko zasadowe, co nie spowalnia wzrostu guza.

Szacuje się, że dieta bogata w puryny odpowiada tylko za 10 - 15% przypadków dny moczanowej. Ludzie na prawidłowej diecie - alkalizującej - również chorują, ostatnio zwraca się uwagę na wpływ niektórych genów biorących udział w rozwoju tej choroby. Ponadto tylko kwas moczowy może powodować powstawanie dny, a nie obserwuje się tego przy prawidłowym stężeniu kwasu moczowego i wysokich stężeniach innych kwasów organicznych. Dodatkowo, wiele produktów uznawanych za alkalizujące, jest bogatych w puryny, na przykład brukselka, szpinak, brokuły czy kalafior.

W zmianie pH regulacja zachodzi najszybciej i w pierwszej kolejności przez zmianę stężenia wodorowęglanów. Bufory organizmu, w szczególności bufor wodorowęglanowy, są odnawialne i niewyczerpywalne. Organizm korzysta z możliwości utrzymania pH na stałym poziomie, oszczędzając ważne dla życia jony. Jest to zgodne z prawem elektroobojętności, izohydrii i izojonii płynów ustrojowych.

Kierowanie się zmianą pH moczu w ocenie zakwaszenia nie jest właściwe. Mocz jest wydaliną organizmu, do którego nie stosują się prawa równowagi kwasowo-zasadowej, oraz prawo Hendersona-Hasselbacha. Podobnie, dotyczy to śliny, soku trzustkowego, soku żołądkowego, czy żółci. Mocz w pęcherzu moczowym nie jest zaliczany do przestrzeni wodnych organizmu. Zmiana pH wydalin i wydzielin odbywa się pod wpływem aktywnego wydzielania jonów wodorowych i amonowych, które jest niezależne od pH płynu pozakomórkowego i śródkomórkowego.

Piśmiennictwo:
1.Tanis R. Fenton, Meta-Analysis of the Effect of the Acid-Ash Hypothesis of Osteoporosis on Calcium Balance. 2009, 24, 11, 1845-1850
2.Choi H.K. Coffee consumption and risk of incident gout in men: a prospective study. Arthritis Rheum. 2007, 56:2049-55.
3.Pedone C. Quality of diet and potential renal acid load as risk factors for reduced bone density in elderly women. Bone. 2010;46:1063-7
4. Cunningham E. "What impact does pH have on food and nutrition?". J Am Diet Assoc 2009, 109: 1816
Awatar użytkownika
Arthass
Użytkownicy
Posty: 6
Rejestracja: 30 gru 2017, o 10:35

Re: Dieta przy zakwaszeniu organizmu

Post autor: Arthass »

Zrezygnuj z pokarmów obfitujących w białko i tłuszcze - głupota. Odsyłam do diet ketogenicznych czy choćby diety Kwaśniewskiego.

Sok albo krążki owoców dodawaj do wody w ciągu dnia, by stale alkalizować treść żołądka. - coś mi tutaj trąci brakiem logiki. W jaki sposób kwaśna cytryna alkalizuje treść żołądka? Widzieli pH soku z cytryny?

Nie spożywaj ... tłustego mięsa , żółtego sera oraz serów dojrzewających - to bardzo wartościowe produkty.

Oliwę i oleje roślinne możesz dodawać do sałatek czy dań mięsnych bez ograniczeń, mają bowiem działanie obojętne - nie takie obojętne. Oleje roślinne w większości przypadków mają niekorzystny stosunek kwasów omega 6 do omega 3 i wywołują przewlekłe stany zapalne na drodze mediacji eikozanoidów.
fiftusiek
Użytkownicy
Posty: 16
Rejestracja: 22 mar 2017, o 14:31

Re: Dieta przy zakwaszeniu organizmu

Post autor: fiftusiek »

Kamica nerkowa jest niebezpieczna także warto już na samym początku diagnozy zacząć leczenie, nie czekać że samo przejdzie. Moja mama cierpi na tą chorobę już miała kilka zabiegów jednak jeszcze to nie koniec. Dużo jej dają suplementy np Nefrostone który łagodzi objawy bólu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post